Ahogy a klíma tovább melegszik, egyre több az aszályos területet. Ezeken egyre nehezebb a mezőgazdasági művelés. Amerikai kutatók most kifejlesztettek egy olyan módszert, amellyel megvédhetik a vetőmagokat a vízhiány okozta stressztől azok csírázási szakasza során.

A Massachusetts Institute of Technology kutatói ígéretes kétrétegű bevonatot fejlesztettek ki annak érdekében, hogy egyrészt megvédjék a vetőmagokat a vízhiány okozta stressztől, sőt, egyidejűleg extra tápanyagokat is biztosítsanak a növényeknek.

Az ötletet a chia és a bazsalikom természetes bevonataiból merítették, úgy tervezték, hogy megvédje a magokat a kiszáradástól (Fotó: Pixabay)

A folyamat, amelyet marokkói kutatókkal együttműködve folyamatosan tesztelnek, egyszerű és olcsó, és a száraz területeken széles körben alkalmazható. Az eredményekről a Nature Food folyóiratban számoltak be, a magyar nyelvű ismertetést a syngenta.hu adta közre.

Olyan bevonatot akartak készíteni, amely kifejezetten az aszály leküzdésére irányul – magyarázták a tanulmányban. Az új bevonatot, amelyhez az ötletet a chia és a bazsalikom természetes bevonataiból merítették, úgy tervezték, hogy megvédje a magokat a kiszáradástól.

A gélszerű bevonat szívósan tartja az esetleges nedvességet, és beborítja az egész magot. A második, belső rétege tartósított mikroorganizmusokat és tápanyagokat tartalmaz, amelyek elősegítik a fejlődést. A talaj és a víz hatására a mikrobák nitrogént kötnek a talajba, és a növekvő palántát tápláló tápanyagokkal látják el.

A közönséges babot használó kezdeti tesztek sokféleképpen ígéretes eredményeket mutattak, beleértve a gyökértömeget, a szármagasságot, a klorofilltartalmat és más mutatókat. Végső soron, ha a bevonatok további vizsgálatok során bizonyítják értéküket, elég egyszerűek ahhoz, hogy helyi szinten is alkalmazhatók legyenek, még a fejlődő világ távoli helyein is.

A bevonatokhoz szükséges anyagok könnyen elérhetőek, és gyakran használják őket az élelmiszeriparban is. Az anyagok biológiailag is teljesen lebomlanak, és egyes vegyületek valójában élelmiszer-hulladékból származhatnak, lehetővé téve a zárt rendszerek esetleges lehetőségét, amelyek folyamatosan újrahasznosítják saját hulladékukat.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás