Cikksorozatunk második részében közelebb jövünk hazánk búzaexportjához, ugyanis ez a cikk az európai termelési és kereskedelmi viszonyokat, ezen belül a magyar exportot veszi górcső alá. Megismerhetjük belőle az európai piac főbb jellemzőit és számait, a termelés és az export eloszlását a termelő országok között. A 2011-es termelési évben az Európai Unióban mintegy 26,1 millió hektáron több mint 140 millió tonna búzát állítottak elő. Annak ellenére, hogy a világ búza termőterületeiből az Európai Unió mindösszesen csak 11-12%-kal részesedik, a Közösség által előállított búza a világ termelésének közel 20%-át adta az adott esztendőben. Ennek oka az, hogy az EU-27 búzatermésátlagai világátlagot meghaladó szintet képviselnek.
  1. 1.    ábra: Az EU-27 által előállított búza mennyiségének eloszlása a tagállamok között 2011-ben, előállított mennyiség alapján felállított rangsor
Az EU-27 TOP3 búzatermelő országa adta az Európai Unió búzatermelésének 53%-át 2011-ben.
1.ábra - európai piac
Forrás: FAO, 2013 A búzatermesztés mennyiségi szempontból magas fokú koncentráltságot mutat az Európai Unióban. A TOP3 ország az Európai Unióban előállított búzamennyiségéből közel 53%-kal részesedett 2011-ben (1. ábra). A 2000 és 2010 közötti időszakban az EU-27 által exportált és importált búza mennyisége egyaránt jelentős. Az importált mennyiségek vonatkozásában a 10 éves periódust tekintve stagnálást láthatunk (2. ábra), míg az exportált mennyiségek trendje növekvő. A harmadik országok felől érkező import stagnálása főleg az Európai Unió piacvédelmének köszönhető E változás okaként meg kell említeni az
  • intervenciós rendszer reformját,
  • a versenyképességet fokozó uniós beruházási támogatásokat,
  • valamint a búza árának szignifikáns emelkedését a 2007-es évet követően.
A fentiek együttes hatásaként az európai búzatermelők versenyképesebbé váltak a világpiacon, így az EU-27 országok növelni tudták a harmadik országokba irányuló export teljesítményüket (2. ábra).
  1. 2.    ábra: Az EU-27 által exportált és importált búzamennyiségének alakulása a 2000 és 2010 közötti időszakban
2.ábra -európai piac
Forrás: FAO, 2013 Az EU-27 országok által exportált búzamennyiséget tekintve elmondható, hogy az Európai Unió búzaexportja a termeléstől is koncentráltabb. A TOP3 exportőr megegyezik a TOP3 termesztővel. A negyedik és ötödik legnagyobb exportőr Románia és Bulgária volt a 2010-es esztendőben. Annak ellenére, hogy Románia és Bulgária is tengeri kikötővel rendelkező ország az export tevékenységük jelentős része az Európai Unión belülre irányult, hiszen legfontosabb célországaik között a legnagyobb arányt Spanyolország és Olaszország képviseli. Románia Magyarország számára is stratégiai búzaexport partner. Az EU-27 hatodik legnagyobb búzaexportőrre Magyarország volt az adott évben. Hazánk legfontosabb export partnerei szintén az EU-27 országok közül kerültek ki, emellett főleg olyan közeli országokba értékesítettünk szignifikáns mennyiséget. (Bővebben a következő cikkben)
  1. 3.    ábra: Az EU-27 országok által exportált búzamennyiség tagállamonkénti eloszlása 2010-ben

(a Közösségen belüli kereskedelmet is tartalmazza)

3.ábra -európai piac
Forrás: FAO, 2013 Az EU-27 országok által importált búza tagállamonkénti eloszlása szintén koncentráltnak tekinthető, hiszen a TOP5 importőr ország az EU-27-en belüli búzaimport 76%-át tudhatta magáénak Az EU-27 által exportált búzamennyisége növekvő volt 2000 és 2010 között, mely növekedés nemcsak a Közösségen belüli kereskedelem emelkedésének volt köszönhető, hanem a harmadik országokba irányuló export mennyiségek javulásának is. A teljes cikk elérhető itt!
1„A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósult meg.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás