Halálos gyógyszerrezisztens kórokozók alakulhatnak ki a gyümölcsök frissen tartására használt fungicidek miatt. Egy indiai-kanadai kutatás szerint ezeknek a fungicideknek a nyomására a gyümölcsök felszínén élő gombák gyógyszerrezisztens törzsei jönnek létre.

A Delhiben vizsgált almák 13 százalékának a felszínén találtak Candida auris gombát. A gyümölcsök egyikét sem frissen szedték, egy ideje tárolták őket.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a fungicidek „szelektálják” a gyógyszerrezisztens gombatörzseket, és elősegítik a dominanciájukat (Fotó: Pixabay)

A kutatók nem voltak biztosak benne, hogy valójában miért nem pusztult el rajtuk a gomba, de arra a következtetésre jutottak, hogy a fungicidek „szelektálják” a gyógyszerrezisztens gombatörzseket, és elősegítik a dominanciájukat – írja a Daily Mail nyomán a magyarmezogazdasag.hu.

Egy másik kutatásban 84 féle árusított gyümölcs felszínét vizsgálták Észak-Indiában.

Hatvankettő alma volt közülük, és azokból 42-t egy delhii piacon vásároltak, további húsz pedig gyümölcsöskertből származott. Vizsgálatuk során a Candida aurist öt Red Delicious és három Royal Gala almán mutatták ki, de a frissen szedett almákon nem volt nyoma.

A gyümölcsök tárolhatóságának meghosszabbítására alkalmazott fungicides kezelés a Candida auris kivételével minden más élesztőt elpusztított a gyümölcsök felszínén. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a fungicidek határozottan elősegítik az egyre ellenállóbb gombatörzsek terjedését.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás