IGEN! A Lidea-nak erre is van MEGOLDÁSA!

A 12%-ot meghaladó lejtős területeken gazdálkodó termelők keresik azokat a jogszabályoknak megfelelő növénykultúrákat, amelyek jövedelmezően termeszthetők és jól beilleszthetők a vetésforgóba.

A vonatkozó rendelet alapján jogosan merül fel a kérdés, hogy vethető-e ilyen területre szemes cirok?

14/2023. (IV. 19.) AM rendelet:

A talajromlás és a talajerózió kockázatát csökkentő talajművelés, ideértve a lejtők dőlésszögének figyelembevételét is – HMKÁ 5 előírás:

(1) Direktvetés, szintvonalas vagy rétegvonalakkal párhuzamos művelés, továbbá az eróziós jegyeket mutató lefolyási útvonalakon erózióvédelmi sávok kialakításával folytatott művelés kivételével tilos a 12%-nál nagyobb lejtésű területen kapás növények – beleértve a kukoricát és napraforgót is – termesztése, valamint őszi káposztarepce átlagosan 24 cm-nél nagyobb sortávolságon való termesztése.

(2) A tábla 12% feletti lejtésű területeken elhelyezkedőnek minősül, ha

  • a) 2 hektárnál kisebb területű táblák esetében az adott tábla területének több mint 50%-a 12%-nál nagyobb lejtésű területen helyezkedik el; valamint
  • b) 2 hektáros vagy annál nagyobb területű táblák esetében az adott táblán belül a 12%-nál nagyobb lejtésű terület nagysága meghaladja az 1 hektárt.

A módosítást követően a nevesített repce, kukorica, napraforgó mellett az alábbi növényeket tekintik a nevezett HMKÁ 5 kapáskultúrának (a rendelet szerint az erózió szempontjából kockázatos kapásnövények):

Tudományos névMagyar név
1.Zea mays L.Kukorica
2.Helianthus annuus L.Napraforgó
3.Nicotiana spp.Dohány
4.Beta vulgaris L. provar. altissimaCukorrépa
5.Beta vulgaris L. convar. crassa provar. crassaTakarmányrépa
6.Solanum tuberosum L.Burgonya
7.Helianthus tuberosus L.Csicsóka
8.Ipomoea batatas (L.) Lam.Édesburgonya

A hatóság állásfoglalása alapján a cirok nem tartozik ebbe a körbe, így ezeken a területeken cirokvetőmag vethető.

A hagyományosan javasolt technológia mellett a helyi tapasztalatok azt mutatják, hogy Lidea szemes cirok hibridek eredményesen termeszthetők gabona-sortávolság alkalmazása mellett is, nagyobb tőtávolság és kisebb sortávolság (12,5 cm) melletti térállásban.

A tavalyi évben már több helyen volt köztermesztésben Lidea szemes cirok genetika, 12,5 cm sortávra vetve, olyan termőhelyi adottságoknál, ahol is a lejtők dőlésszöge meghaladta az említett 12%-ot.

Az eredmények magukért beszélnek! Néhány termőhelyi tapasztalat:

Ságvár:15 ha8 t/ha
Zalaegerszeg:20 ha7,5 t/ha
Pásztó:113 ha10,6 t/ha
Pásztó:8 ha9,4 t/ha
Domoszló:36 ha8,5 t/ha (vadkáros területen)

A Lidea Európában, valamint Magyarországon is piacvezető nemesítőház. A siker nem csak a kiváló genetikának köszönhető. Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert nem csak vetőmagot kínálunk, hanem a cirokban érintett összes piaci szereplő bevonásával közösen és komplexen fejlesztjük a hazai cirokpiacot. Olyan megoldásokat, innovációkat, szakmai tanácsadást kínálunk partnereink részére, amelyek a hazai viszonyok között is biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden érdekelt számára. A tudatos portfólió kialakítás, a technológiai, etetési kísérletek és a partnerek számára nyújtott személyes szaktanácsadás mellett, hibridjeink évek óta bizonyítják a kiemelkedő képességeiket, így keresettek a termelők, valamint a végfelhasználók körében.

Fontosnak érezzük, hogy a Magyarországon életbe lépő 12%-os lejtők a talajromlás és talajerózióval kapcsolatos előírásokat figyelembe véve, olyan alternatív lehetőségre hívjuk fel a termelők figyelmét, ami a jelen gazdasági és törvényi előírások figyelembevételével MEGOLDÁSt és biztos jövedelmezőséget jelenthet az érintett termelők számára.

Az aktuális cirokkínálatunkkal és egyéb növényeinkkel kapcsolatban látogassanak el weboldalunkra vagy keressék a területileg illetékes kollégáinkat, örömmel állnak rendelkezésre!

Cirokkal kapcsolatos szakmai kérdéseit felteheti a www.acirok.hu online oldalunkon is, ahol szakértőinktől személyre szabott választ és tanácsot is kaphat.

Lidea Hungary Kft.
www.lidea-seeds.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás