Ha olvasta az első részt, már tudhatja, hogy mik a ciroktermesztés sajátosságai, milyen körülmények között érzi jól magát, vagy azt, hogyan viszonyul a talaj nedvesség és tápanyagkészletéhez. Ezúttal a ciroknemesítés és a vetőmagtermesztés rejtelmeibe vezet el minket Jóvér János, a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének tudományos munkatársa. És kiderül az is, miért fontos a felszaporítások térbeli izolációja.

A változó igényekhez alkalmazkodó növénynemesítés meghatározó mozgatórugója a versenyképes növénytermesztésnek, ugyanis a különböző növényfajok termesztése esetén egyes komoly gazdasági hatásokkal bíró termesztési tényezők olykor kiemelkedően fontossá válhatnak. Az élővilág számos pozitív tulajdonságot hordoz magában (pl: betegségekkel szembeni rezisztencia, jobb télállóság, magasabb hozam stb.), amelyeket megfelelően kiaknázva jelentős nyereségre tehetünk szert.

A természetben a növényfajoknak számos, az adott fajra jellemzőtől eltérő típusa van jelen. Ezek az átlagostól eltérő megjelenési formák gyakran hátrányos tulajdonságokat hordoznak, néha azonban megjelennek előnyösebb tulajdonságokkal rendelkező egyedek is. Ezek az egyedek biztosíthatják a genetikai előrehaladást, vagyis több generáció távlatában már lényegesen jobban teljesítő egyedekből állhat az adott növényfaj.

A növénynemesítői munka kezdetét e jelenségek tudatos felhasználása, a jobban teljesítő egyedek kiválogatása és felszaporítása indította arra az útra, amelyen haladva mind a mai napig értékes eredményeket hoz. A hagyományos növénynemesítési gyakorlatban leggyakrabban alkalmazott módszerek a szelekciós eljárások, valamint a keresztezéses módszerek.

A ciroknemesítésben leggyakrabban alkalmazott eljárás a heterózis-nemesítés. Ennél a módszernél jellemzően egy hímsteril anya és egy hímsterilitást feloldó apa vonal keresztezése által kerül előállításra a hibrid vetőmag. A két különböző genetikai állománnyal rendelkező homozigóta vonal keresztezéséből adódó heterózis hatás, általában oly mértékű teljesítmény-növekedést eredményez, amely által az utód növény felülmúlja a szülővonalak teljesítményét (hozam, magasság, szárszilárdság stb. tekintetében). A vonalak fenntartása parcellánként, az idegentermékenyüléstől izolált körülmények között történik az ún. nemesítői tenyészkertben, ahol lehetőség nyílik a keresztezésre is.

Cirok tenyészkert Karcagon Fotó: Jóvér János
 

Tipp!

A virágzó egyedek bugavirágzatait papírtasakkal fedve védhetjük meg az idegentermékenyüléstől a vonalak fenntartása során.

Természetesen ahhoz, hogy egy piacképes hibridet állítsunk elő, mindenképp indokolt a szülővonalak megfelelő ismerete. A nemesítő évente több keresztezést is elvégez, és az azokból származó utódokat kisparcellás körülmények között teszteli. Az ígéretesnek tűnő hibridek vetőmagjait újból előállítja és kísérletekben vizsgálja számos tulajdonság vonatkozásában (állománysűrűség, tápanyagreakció, állóképesség stb.). Amennyiben van olyan próbahibrid, amely a kísérleti stádiumot követően is ígéretes, úgy a nemesítő bejelenti azt az Állami Fajtakísérletekbe, mint fajtajelöltet. Amennyiben az adott hibrid az Állami

Fajtakísérletekben is jól teljesít, úgy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól állami elismerést kaphat, és ezáltal felkerülhet a Nemzeti fajtajegyzékre, valamint szaporítóanyaga kereskedelmi forgalomba kerülhet.

Amennyiben mindez megtörtént és az új hibrid állami elismerésben részesült, a nemesítőház feladatköre kibővül az új hibrid fenntartásának feladataival. Egy két vonalas cirok hibrid esetében - mivel az anyavonalak nem szórnak pollent - a nemesítőnek fenn kell tartani a hímsteril anyavonalat, az anyavonal fenntartó vonalát, az apavonalat, valamint elő kell állítania magát a hibridet is.

Egy kétvonalas cirok hibrid és szülőkomponenseinek fenntartása:

A fenntartó, valamint a hímsterilitást feloldó apavonalak fenntartása önporzással történik.
 

Mivel a pollenek a szél útján terjedve idegentermékenyülést okozhatnak, fontos a felszaporítások térbeli izolációja. Megfelelő izoláció nélkül a különböző felszaporítások összevirágzanak és az érintett állományokban bizonytalanná válik az apai genom eredete. Ennek következménye az, hogy az utódnemzedékben vegyes állományt kapunk. Annak érdekében, hogy ezt a problémát elkerüljük, mindenképp be kell tartanunk az előírt izolációs távolságot, amely a cirok esetében 400 m.

Virágzó cirok bugák Fotó: Jóvér János
 

Az izolációs távolság betartása önmagában nem elegendő az idegentermékenyülés elkerülésére. Tekintettel arra, hogy a gyomnövényként elterjedtnek számító fenyércirok (Sorghum halepense) is beporozhatja a cirokfélék bugáit, sőt már a vetőmagba keveredett idegen eredetű cirok is lehet a területünkön, elkerülhetetlen az állomány többszöri átjárása és idegenelése, amelynek során a nem odaillő egyedeket eltávolítjuk, biztosítva ezzel a genetikai tisztaságot. A vetőmag genetikai értelemben vett tisztasága alapvető fontosságú, hiszen ez garantálja annak minőségét. Éppen ezért a vetőmag-előállításokat szántóföldi szemlék keretein belül az illetékes szakhatóság rendszeresen ellenőrzi.

Zádor szemescirok Fotó: Jóvér János
 

Szerző: Jóvér János, tudományos segédmunkatárs, Debreceni Egyetem ATK, Karcagi Kutatóintézet

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás