A csávázás egyszeregye
Vetések környékén sok szó esik a csávázás jelentőségéről, nem véletlenül. A művelet tekinthető a növényvédelem egyik első frontjának is, ahol magát a szaporítóanyagot és a később kifejlődő növényt is védjünk. Sokan alkalmazzák, de még ezen gazdálkodók fejében is időnként sok kérdés merül fel a témában.
A csávázás szaporítóanyagokon preventív (megelőzési) céllal alkalmazott növényvédelmi eljárás. Alapulhat fizikai vagy kémiai védekezésen. Célja, hogy a szaporítóanyag felületén, illetve annak belsejében megtalálható gombák és baktériumok ellen védelmet biztosítson. Kiterjedhet továbbá a csíra- és a fiatal növény megvédésére ám nemcsak a betegségek, hanem kártevők ellen is. Történhet vegyszerrel (csávázószerrel) illetve vegyszermentes, biológiai módon.
A csávázószer alkalmazása történhet nedves, száraz (por), habos, gél, illetve gáznemű eljárással.
Hirdetés
Vegyszeres csávázás
A csávázószerek esetében engedélyezett hatóanyagok időről-időre változnak. Az aktuális állapotról alkalmazás előtt érdemes mindig tájékozódni. Mindenesetre tritikonazol, mefenoxam, tiofanát-metil, tetrakonazol, klórtalonil, fludioxonil, flutriafol, difenokonazol, tiametoxam, tebukonazol, imidakloprid, teflutrin, klotianidin, béta-ciflutrin és ezek bizonyos kombináció alkalmazhatók ilyen célra.
A piacon több cég termékei kaphatók. Gabonafélék csávázására a következő szerek használhatók (a lista nem teljes):
BIOSILD TOP (Sumi Agro), DIFEND (Arysta Lifescience), DIVIDEND M (Syngenta), GIZMO 60 FS (Nufarm), KINTO DUO (BASF), LAMARDOR 400 FS (Bayer), MAXIM (Syngenta), NUPRID 600 FS RED (Nufarm), ORIUS 5 FS (Adama), PERIDIAM ECO RED (Bayer), PREMIS 25 FS (BASF), RANCONA 15 ME (Chemtura), RAXIL 060 FS (Bayer), ROMIN (Cheminova), SEED OPRID 600 FS (Adama), SIGNAL 300 ES (Chemtura), SONIDO 400 FS (Bayer), VITAVAX 2000 (Chemtura) és YUNTA QUATTRO (Bayer).
A (vegyszeres) csávázásnak, a csávázott magok kezelésének és használatának azonban van néhány szigorú szabálya, amit mindenképpen be kell tartani. Ezek a következők:
- Tilos a csávázott vetőmagot feldolgozott, vagy feldolgozatlan állapotban élelmezési, vagy takarmányozási célra felhasználni!
- Gyermekek, illetve házi- és vadon élő állatoktól elkülönítve és feltűnő módon megjelölve kell tárolni. Megfelelő védőfelszerelés használatával előzze meg a bőrrel való érintkezést, illetve a légzőszervekbe való bejutását a csávázott vetőmaggal történő munka vagy az eszközök tisztítása során.
- Szedje össze, vagy földdel takarja be az elszóródott vetőmagot. Előzze meg a felszíni vizek károsodását.
- Vetés előtt: Kerülje a porral való érintkezést a vetőmagos zsákok felbontása, illetve a vetőgépek feltöltése és leürítése közben. A vetőmagos zsák alján esetlegesen előforduló port semmi esetben se töltse bele a vetőgépbe. Ne kezelje felül az egyszer már csávázott vetőmagot.
- Vetés közben: Mindig a területegységre előírt vetőmag mennyiséget alkalmazza. Erős szélben ne vessen csávázott vetőmagot. Pneumatikus vetőgépek esetében a magokról esetlegesen ledörzsölődő port, megfelelő csővezetékkel, a talaj felszínére vagy a barázdába kell levezetni.
- A vadállomány védelme érdekében, vetéskor fordítson figyelmet a vetés mélységére, hogy a csávázott vetőmag földdel teljesen be legyen fedve, kiváltképp a táblák szélein és a sorok végén.
- Vetés után: A környezet károsításának megelőzése érdekében szedje össze az üres vetőmagos zsákokat és a felesleges vetőmagot. Az üres vetőmagos zsákokat és a maradék vetőmagot a jogszabályban leírtak szerint kell ártalmatlanítani! A kimaradó felesleges vetőmagot minden esetben az eredeti zsákokba tegye vissza, az üres zsákokat más célra ne használja fel.
- A csávázott vetőmag nem vethető a vizek, vízfolyások, illetve az ásványi nyersanyag külszíni kitermelése során létrejött tavak környezetében mért 5 méteres biztonsági távolságon belül!
Vegyszermentes csávázás
Létezik az úgynevezett vegyszermentes csávázás is. Ilyenkor bizonyos növények magjait (például hüvelyesek és káposztafélék) gyógynövényfőzetbe áztatják, fahamuval vagy humusszal kezelik. Így pusztítják el a kórokozókat és védik meg a magoncot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés