Cikkünk korábbi részeiben a helyspecifikus növénytermesztés jelentőségéről és a benne rejlő lehetőségekről, illetve a rendelkezésre álló adatgyűjtési módszerekről, valamint azok korlátairól írtunk. A sorozat lezárásaként, most egy szántóföldi helyspecifikus vetési kísérlet kapcsán mutatjuk be a helyspecifikus adatgyűjtés, adatfeldolgozás menetét, és a kísérlet eredményeit. A kísérleti terület kiválasztásakor meghatározó szempont volt, hogy olyan táblát válasszunk, melyről megfelelő mennyiségű, pontosságú és felbontású adat áll rendelkezésünkre. A területen 4 éve folyt hozamtérképezés. A talaj tápanyag-ellátottságnak megítélése érdekében bővített talajvizsgálatot végeztünk. A hozamtérképek olyan léptékű heterogenitást mutattak, hogy az 5 hektáronkénti talajmintavételt nem találtuk kellően részletesnek – mivel elfedte volna a változékonyságot. Bár továbbra is rács mintavételt alkalmaztunk, 3 hektárra csökkentettük a mintaterek méretét.
Az eredményekből tápanyag ellátottsági térképeket készítettünk.
A hozamadatokon hibaszűrést végeztünk, majd relatív hozamtérképeket készítettünk, annak érdekében, hogy az egyes táblarészek teljesítményét objektíven tudjuk megítélni. A hozamtérképeken megjelenő mintázat és hozam értékek ugyanis – értelemszerűen – függenek például a termesztett kultúrától, az évjárathatástól, abszolút értékben nem összehasonlíthatók. A relatív hozamtérképek révén a hozamadatokat újra osztályoztuk és meghatároztuk azokat a táblarészeket, melyek adott mértékben a tábla átlaga alatt, vagy felett teljesítettek. Műholdképek elemzésével a növényzet vegetációs aktivitását is térképeztük, több évre visszamenőleg, az adott kultúra vegetációs időszakában több időpontban. Hasonlóan jártunk el a vízhiány okozta növényi stresszre utaló mutatókkal is. A területen kormányautomatikával felszerelt gépek dolgoztak, melyek a mAXI-NET RTK korrekciós jelet használva, 2,5 cm helymeghatározási pontosságú adatállományt rögzítettek a munkavégzések során. Ezekből az adatokból pontos domborzatmodellt készítettünk a területről. Geostatisztikai elemzés segítségével elemeztük a rendelkezésre álló adatokat és kijelöltük azokat a táblán belüli részterületeket, melyek visszatérően a tábla átlaga alatti, vagy feletti hozamot produkáltak, vagy valamely vizsgált paraméter tekintetében visszatérő jellegzetességet mutattak. A lenti relatív hozamtérképen a zöld tartomány a táblaátlag feletti, a narancs és vörös részek az az alatti hozamot adó területeket mutatja.
A kísérleti tábla 2016-os kukorica hozam térképe és relatív hozamtérképe
  A kísérleti táblát két részre osztottuk, igyekezve úgy tenni ezt, hogy mind heterogenitását, mint hozamát tekintve minél inkább hasonló legyen a két fél. A 2016. évi kukoricahozamot tekintve a két fél átlagtermése között mindössze 0,01 t/ ha eltérést mértünk.  A táblára kukorica került vetésre. A déli táblafélen egyenletes 70 000 db/ha tőszámmal – mely a helyi agronómusok által került meghatározásra. Az északi félre szintén a helyi szakemberekkel együttműködve, 60 és 85 ezer db/ha között változtattuk a tőszámot, a fent ismertetett elemzések eredményeire támaszkodva. A jobb termőképességűnek ítélt részeken növelve, a jellemzően gyengén teljesítő foltokon csökkentve azt. Átlagát tekintve, a változó tőszámú részen 71 000 db/ha tőszám került elvetésre, tehát alig 1,5%-kal használtunk fel több vetőmagot, mint a homogén részen.
Az erőgép GPS vevőjéből származó adatokból készített domborzat modell és a helyspecifikus vetési terv.
  A 2017. évi kukorica betakarítását és hozammérését követően kiértékeltük az eredményeket. A tábla hozama alulmúlta az előző év hozamát, ami érthető, hiszen az ideális csapadékú 2016-os évet egy aszályos év követte, mintegy 200 mm csapadék hiánnyal a kísérleti területen. Ennek fényében különösen érdekes a két táblafél összehasonlítása.
A statisztikai elemzés azt mutatta, hogy a heterogénen vetett táblarészen mintegy 10%-al magasabb termést realizáltunk, mint a homogén oldalon.
Jól mutatja a két rész eredményességének különbségét az ún. hatékonysági térkép, mely az egységnyi vetőmag felhasználással realizált hozamot szemlélteti. Minél sötétebb egy részterület, annál pozitívabb ez a viszony. Megfigyelhető, hogy ebből több található a változó tőszámmal vetett részen. Érdemes azt is megfigyelni, hogy a tábla északi, észak-nyugati sarka e tekintetben kiemelkedő és nagy területen viszonylag homogén. Annak ellenére, hogy – vagy épp azért mert – ezen a területen egymás mellett a teljesen eltérő tőszámmal lettek vetve az egyes foltok. Ugyanez figyelhető meg a tábla észak-keleti, visszatérően gyengén termő sarkában is, ahol a legalacsonyabb, 60 000 db/ha-os tőszám adta relatíve – és abszolút értékben is – a legnagyobb hozamot. Ugyanakkor, ettől a saroktól nyugatra egy nagy egészen világos folt mutatja, hogy erre a területre a 80-85 000 db/ha-os tőszám már soknak bizonyult – legalább is az adott csapadékszegény évben.
A terület 2017. évi hozamtérképe és hatékonysági térképe
 
Fenti kísérlet és igazából a teljes cikksorozat fő konklúziója, hogy az input anyagok helyspecifikus alkalmazásának van létjogosultsága és az abból származó potenciális előnyök a gyakorlatban is realizálhatóak. Ehhez azonban alapvető fontosságú, hogy többéves, hiteles adatbázissal rendelkezzünk, és ezeket az adatokat szakszerűen elemezve, a valós heterogenitást tudjuk megtalálni területeinken. A térinformatikai, geostatisztikai elemzés rávilágíthat, hogy mi a hozamunkat leginkább korlátozó tényező (például alacsony pH, vízhiány, stb.). Ha tudjuk, megszüntethetjük azt, vagy alkalmazkodhatunk hozzá, az input anyagok szabályozott kijuttatásával, ezzel javítva a hatékonyságot táblánk minden részén.
Ha nem olvasta a cikksorozat korábbi részeit, ide kattintva pótolhatja az első részt, míg a második cikket itt tekintheti meg.
Dr. Mesterházi Péter Ákos precíziós gazdálkodási csoportvezető Axiál Kft.  

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás