Cikkünk korábbi részeiben a helyspecifikus növénytermesztés jelentőségéről és a benne rejlő lehetőségekről, illetve a rendelkezésre álló adatgyűjtési módszerekről, valamint azok korlátairól írtunk. A sorozat lezárásaként, most egy szántóföldi helyspecifikus vetési kísérlet kapcsán mutatjuk be a helyspecifikus adatgyűjtés, adatfeldolgozás menetét, és a kísérlet eredményeit. A kísérleti terület kiválasztásakor meghatározó szempont volt, hogy olyan táblát válasszunk, melyről megfelelő mennyiségű, pontosságú és felbontású adat áll rendelkezésünkre. A területen 4 éve folyt hozamtérképezés. A talaj tápanyag-ellátottságnak megítélése érdekében bővített talajvizsgálatot végeztünk. A hozamtérképek olyan léptékű heterogenitást mutattak, hogy az 5 hektáronkénti talajmintavételt nem találtuk kellően részletesnek – mivel elfedte volna a változékonyságot. Bár továbbra is rács mintavételt alkalmaztunk, 3 hektárra csökkentettük a mintaterek méretét.
Az eredményekből tápanyag ellátottsági térképeket készítettünk.
A hozamadatokon hibaszűrést végeztünk, majd relatív hozamtérképeket készítettünk, annak érdekében, hogy az egyes táblarészek teljesítményét objektíven tudjuk megítélni. A hozamtérképeken megjelenő mintázat és hozam értékek ugyanis – értelemszerűen – függenek például a termesztett kultúrától, az évjárathatástól, abszolút értékben nem összehasonlíthatók. A relatív hozamtérképek révén a hozamadatokat újra osztályoztuk és meghatároztuk azokat a táblarészeket, melyek adott mértékben a tábla átlaga alatt, vagy felett teljesítettek. Műholdképek elemzésével a növényzet vegetációs aktivitását is térképeztük, több évre visszamenőleg, az adott kultúra vegetációs időszakában több időpontban. Hasonlóan jártunk el a vízhiány okozta növényi stresszre utaló mutatókkal is. A területen kormányautomatikával felszerelt gépek dolgoztak, melyek a mAXI-NET RTK korrekciós jelet használva, 2,5 cm helymeghatározási pontosságú adatállományt rögzítettek a munkavégzések során. Ezekből az adatokból pontos domborzatmodellt készítettünk a területről. Geostatisztikai elemzés segítségével elemeztük a rendelkezésre álló adatokat és kijelöltük azokat a táblán belüli részterületeket, melyek visszatérően a tábla átlaga alatti, vagy feletti hozamot produkáltak, vagy valamely vizsgált paraméter tekintetében visszatérő jellegzetességet mutattak. A lenti relatív hozamtérképen a zöld tartomány a táblaátlag feletti, a narancs és vörös részek az az alatti hozamot adó területeket mutatja.
A kísérleti tábla 2016-os kukorica hozam térképe és relatív hozamtérképe
  A kísérleti táblát két részre osztottuk, igyekezve úgy tenni ezt, hogy mind heterogenitását, mint hozamát tekintve minél inkább hasonló legyen a két fél. A 2016. évi kukoricahozamot tekintve a két fél átlagtermése között mindössze 0,01 t/ ha eltérést mértünk.  A táblára kukorica került vetésre. A déli táblafélen egyenletes 70 000 db/ha tőszámmal – mely a helyi agronómusok által került meghatározásra. Az északi félre szintén a helyi szakemberekkel együttműködve, 60 és 85 ezer db/ha között változtattuk a tőszámot, a fent ismertetett elemzések eredményeire támaszkodva. A jobb termőképességűnek ítélt részeken növelve, a jellemzően gyengén teljesítő foltokon csökkentve azt. Átlagát tekintve, a változó tőszámú részen 71 000 db/ha tőszám került elvetésre, tehát alig 1,5%-kal használtunk fel több vetőmagot, mint a homogén részen.
Az erőgép GPS vevőjéből származó adatokból készített domborzat modell és a helyspecifikus vetési terv.
  A 2017. évi kukorica betakarítását és hozammérését követően kiértékeltük az eredményeket. A tábla hozama alulmúlta az előző év hozamát, ami érthető, hiszen az ideális csapadékú 2016-os évet egy aszályos év követte, mintegy 200 mm csapadék hiánnyal a kísérleti területen. Ennek fényében különösen érdekes a két táblafél összehasonlítása.
A statisztikai elemzés azt mutatta, hogy a heterogénen vetett táblarészen mintegy 10%-al magasabb termést realizáltunk, mint a homogén oldalon.
Jól mutatja a két rész eredményességének különbségét az ún. hatékonysági térkép, mely az egységnyi vetőmag felhasználással realizált hozamot szemlélteti. Minél sötétebb egy részterület, annál pozitívabb ez a viszony. Megfigyelhető, hogy ebből több található a változó tőszámmal vetett részen. Érdemes azt is megfigyelni, hogy a tábla északi, észak-nyugati sarka e tekintetben kiemelkedő és nagy területen viszonylag homogén. Annak ellenére, hogy – vagy épp azért mert – ezen a területen egymás mellett a teljesen eltérő tőszámmal lettek vetve az egyes foltok. Ugyanez figyelhető meg a tábla észak-keleti, visszatérően gyengén termő sarkában is, ahol a legalacsonyabb, 60 000 db/ha-os tőszám adta relatíve – és abszolút értékben is – a legnagyobb hozamot. Ugyanakkor, ettől a saroktól nyugatra egy nagy egészen világos folt mutatja, hogy erre a területre a 80-85 000 db/ha-os tőszám már soknak bizonyult – legalább is az adott csapadékszegény évben.
A terület 2017. évi hozamtérképe és hatékonysági térképe
 
Fenti kísérlet és igazából a teljes cikksorozat fő konklúziója, hogy az input anyagok helyspecifikus alkalmazásának van létjogosultsága és az abból származó potenciális előnyök a gyakorlatban is realizálhatóak. Ehhez azonban alapvető fontosságú, hogy többéves, hiteles adatbázissal rendelkezzünk, és ezeket az adatokat szakszerűen elemezve, a valós heterogenitást tudjuk megtalálni területeinken. A térinformatikai, geostatisztikai elemzés rávilágíthat, hogy mi a hozamunkat leginkább korlátozó tényező (például alacsony pH, vízhiány, stb.). Ha tudjuk, megszüntethetjük azt, vagy alkalmazkodhatunk hozzá, az input anyagok szabályozott kijuttatásával, ezzel javítva a hatékonyságot táblánk minden részén.
Ha nem olvasta a cikksorozat korábbi részeit, ide kattintva pótolhatja az első részt, míg a második cikket itt tekintheti meg.
Dr. Mesterházi Péter Ákos precíziós gazdálkodási csoportvezető Axiál Kft.  

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás