Csökkennek a készletek és a termelés. Ez pedig biztató arra nézve, hogy hamarosan ismét emelkedni fog az ár - mondta Phil Hogan az európai cukor munkacsoport ülése után. A hasonló piaci zavarok elkerülése érdekében olyan javaslatok is szóba kerültek, amelyek fájni fognak a magyar gazdáknak, amennyiben beépülnek a leendő Közös Agrárpolitikába. A cukor árában ez egyelőre még nem látszik, de ez csak idő kérdése.

A cukor munkacsoport többsége nem támogatta a cukorpiaci intervenciót, legalábbis ebben a pillantban még nem látják szükségét a magántárolás támogatásának - mondta Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztosa az Agrárszektor cikke szerint. Ezen túlmenően felül kell vizsgálni a tagállamok által bevezetett, termeléshez kötött támogatásokat, ahogy a cukorrépatermesztésből is kitiltott neonikotinoidok eseti engedélyezésének gyakorlatát is. Valamint szigorúan fel kell lépni a cukortermelő harmadik országok tisztességtelen kereskedelmi gyakorlata ellen - jelentette ki.

Ennél mélyebbre már nem mehetnek a cukorárak - mondta Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztosa (középen)

A nehéz cukoripari helyzeten javítana a munkacsoport

A cukor munkacsoportot, amelyben ágazati szakértők és a tagállamok képviselői foglalnak helyet, tavaly november hozták létre Hogan javaslatára, amikor már látszott, hogy a cukorpiac nehezen kerül majd ki a hullámvölgyből. Legutóbb az agrárbiztos úgy nyilatkozott, hogy már érezhető a piacon "bizonyos enyhülés". Erre utal az, hogy csökkennek a készletek, és a termelés is. A cukorárak tekintetében ez ugyan még nem látszik, de ez csak idő kérdése.

Julia Klöckner német agrárminiszter is arra szólította fel a tagállamokat, hogy ne nyújtsanak a termelőiknek termeléshez kötött támogatást, és ne adjanak ki nyakra-főre eseti engedélyeket a betiltott hatóanyagokra. Szerinte a munkacsoport jelentése a német álláspontot támasztja alá. A termelést segítő támogatások a harmadik országoknál is torzítják a piaci versenyt. Mint mondta, a többi szektorhoz hasonlóan a mezőgazdaságnak is az a dolga, hogy termékeit a piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően állítsa elő. Ezért Klöckner arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy fogadja meg a tanulságokat a munkacsoport jelentéséből.

Eltérő álláspontok cukorfronton

A termeléshez kötött támogatás ügyében Dánia és Hollandia Németország mellé állt. Ám a többség kitartott amellett, hogy szükség van rá. A neonikotinoidok eseti engedélyével kapcsolatban még hevesebb vita bontakozott ki a munkacsoportban. Hollandia ebben a kérdésben is a német álláspontot támogatta, míg Franciaország, Lengyelország és Bulgária ellenezte azt. A cikk szerint a Topagrar.com forrásoldal nem említi Magyarországot, de ismert, hogy hazánk hektáronként 170 ezer forinttal támogatja a cukorrépa-termesztést, és nagyon megengedő az eseti engedélyek kiadásában. Ehhez kapcsolódik, hogy Phil Hogan ígéretet tett arra, hogy a következő bizottsági ülés témája az eseti engedélyezés gyakorlata lesz.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás