A dinnye és a barack is áldozatul esik a pocokinváziónak
A korábban indult barackszezon az idén augusztus 20-ra véget is ér, de nem lesz könnyű a hátralévő néhány hét. Az idei nyáron nemcsak a gabonát, de a barackot és a dinnyét is rendkívüli mértékben pusztítja a mezei pocok. Minderről Szél István beszélt a kertészetében, aki őszi- és sárgabarackot, birsalmát, szilvát, meggyet, cseresznyét és dinnyeféléket termel.
Szerinte minden nagyon jól indult, enyhe volt a tél, nem voltak nagy hidegek, korán indult a rügyezés. Egy túltermelési válság alakult ki nemcsak Magyarországon, hanem az egész kontinensen, amely az árakat rettentően leszorítja. Ráadásul a vásárlói szokások is alaposan megváltoztak az elmúlt években, az emberek radikálisan kevesebb friss gyümölcsöt, zöldséget vesznek. A pocokinvázióról nem is beszélve. A termelők már januárban és februárban is jelezték a szaktanácsadók felé, hogy ha így alakul az időjárás, komoly gondok lesznek. Akkor 100 négyzetméterre 50-60 járt pocokjáratot számoltunk össze a területen, ami igen soknak számít, de mostanra úgy néz ki a föld a mezei egér lyukaitól, mintha géppuskával lőtték volna a területet.
A mezei pocok minden zöld vegetációt elpusztít a környezetében. A zöld területeken – mint a kertészetben a sorok köze – rak fészket a talajlakó, és rendkívül gyorsan szaporodik. Az érésben lévő barackok lehúzzák az ágakat a földig, azon is de a törzsön is képes felmászni, és nemcsak az érésben lévő gyümölcsöt, hanem a zöld barackot is megrágja. Mire jóllakik, és a fogait is megfelelően elkoptatja, akár nyolc-tíz barackot is tönkretesz. De nemcsak a termést rágja meg, képes a fa gyökerét is felsérti, amely azután elfertőződhet, de még a lombot is megrágja a kártevő, szinte mindent, és úgy néz ki a kert a pusztítás után, mintha egy csordát hajtottak volna végig rajta. A dinnyébe lyukat fúr, körberágja, de amikor az indát rágja el, azzal is nagy kárt tesz, hiszen attól kezdve az inda további részén lévő, akár két-három dinnye is elszárad. Amit pedig egyszer megrágott, azt már nem értékesíteni.
Hirdetés
Nézegessen fotókat a kártevésről:
[gallery link="file" ids="6029,6030,6031,6032,6033,6034"]Már most 70-80%-os kárral számolnak, de a rágcsálók további szaporodása várható, ráadásul a kertészet melletti búzatáblát nemrég learatták, így várható, hogy onnan is ide fognak özönleni a rágcsálók. Tenni már nem nagyon lehet ellenük semmit. Bár van egy engedélyezett szer, de az a gyümölcsösökben nem használható. A nem éppen kedvező helyzetet tovább tetézik az alacsony felvásárlási árak. Sok gazda a tartalékait éli fel.
Forrás és borítókép: promenad.huTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés