Egyre több helyen fognak diótermesztésbe a világban, így fokozatosan növekszik a globális termelés is. A legtöbb diót a világon Kínában, Indiában és az USA-ban termesztik, de mi szükséges a sikeres diótermesztéshez és mennyiért lehet piacra vinni a termést? Cikkünk ezekre a kérdésekre ad választ.

Globális termelés, árak

A világ legnagyobb diótermesztő országa Kína, itt a 2014-2015-ös gazdasági évben 15 százalékkal emelkedik a termésmennyiség 2013-2014-hez képest, ami 900 ezer tonnát jelent. Az USA-ban is emelkedés figyelhető meg, a kaliforniai ültetvények mérete is növekedett, így 545 ezer tonnás termés várható idén. Törökországban már kevésbé alakult sikeresen a diószezon: a kedvezőtlen időjárás miatt ugyanis 60 százalékkal esett a termésmennyiség, így csak 30 ezer tonnát tudnak betakarítani a gazdák.

Az Európai Unióban a termőterület 61,4 ezer hektár, a termésmennyiség pedig 106 ezer tonna körül alakul idén. A legnagyobb diótermelők az EU-ban Franciaország és Románia.

Mi a helyzet Magyarországon?

Hazánkban az 1990-es évek végén 3 ezer tonnás termésmennyiséget produkáltak összesen a dióval foglalkozók. Az elmúlt évek folyamatos fatelepítéseinek köszönhetően ez az érték azóta a duplájára emelkedett, sőt, előrejelzések szerint 5 év múlva a mai 6 ezer tonnás mennyiségnek akár a kétszeresét is elérhetjük. Ezt a célt szolgálja az a hosszú távú program, melynek keretében idén 1500 termelő több mint 100 millió forintos támogatást kapott.

A KSH adatai szerint a héjasdió-import idén összesen 37 kilogramm (!!!), míg a dióbél importja 997 tonna volt. A héjasdió-export 190,7 tonna volt, míg 1,6 ezer tonna dióbél került kivitelre. Biztos exportpiacnak számít Németország, Anglia, Svájc, Ausztria és Olaszország.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi dióbelet 2664 forint/kilogramm áron kínálták az 1-48. héten. Ez az ár 9 százalékkal magasabb, mint a 2013-mas.

A diófa hatalmasra megnőhet, egyedenként 100 négyzetméter termőterületet kell számolni
 

Néhány szó a diótermesztésről

A dió termesztése nem egyszerű folyamat, de ha odafigyelünk, nagy mennyiségű termést tudunk betakarítani a fákról. Talaj szempontjából nem túl igényes a növény, egyedül a meszes talajt nem kedveli, viszont tápanyag-, és vízigénye igen magas, előszeretettel ültetik árterekre. Természetesen nagyüzemi termesztésre az árterek környezete nem megfelelő, így gondoskodni kell a vízutánpótlásról. Ezek mellett a napfénynek is fontos szerepe van, csak a jól megvilágított fák produkálnak megfelelő mennyiségű héjas termést.

A diófa hatalmas koronát nevel, egy példány helyszükséglete eléri a 100 nm-t is. Ültetvényeken 8*8 méteres sor- és tőtávolságot szoktak megállapítani, később még így is ritkítani kell az állományt.

Az ültetvény sorközeit normál esetben tárcsával művelik, de betakarítás után a sorközöket mélylazítóval kell művelni, ami megnyitja a talajt és segít az őszi és téli nedvességet befogadni. Növényvédelme egyszerű, nem sok betegsége van a diónak, kártevői a levéltetvek, az almamoly és a szövőlepkék. Legszerencsésebb, ha az alma- és körtefák permetezésénél a diót is ugyanabban a kezelésben részesítjük, mint az előbb említett gyümölcsfákat.

A szüretet akkor kell elkezdeni, amikor a termés zöld burka felreped, ilyenkor nagyüzemi körülmények között géppel rázzák a fákat, kertekben álló fák esetében egy bot segítségével (mellyel az ágakat veregetjük) tudjuk a diót leszüretelni. Forrás: magyarmezogazdasag.hu

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás