2018. november 22-én „Talajmegújító mezőgazdaság” címmel tartott rendezvényt a NAK Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezete Miskolcon. A rendezvényen sikerült újabb termelőket elgondolkoztatni a munkájuk jövőjéről. Az egész napos programban egy olyan termesztéstechnológiai keretrendszerről volt szó, amely minden mezőgazdasági területen dolgozónak fenntarthatóbb, környezettel együttműködő, alacsonyabb költségű termelést és megfelelő hasznot biztosít. Mondhatnánk, hogy minden termesztéstechnológia az, hiszen megélnek belőle a termelők.
Leegyszerűsítve igaz is lehet, de ha megnézzük a mezőgazdasági hitelek mértékét, a folyamatosan emelkedő inputköltségeket, üzemanyag árakat és minden kiadási tételt, amivel szemben az évek óta stagnáló, nem egyszer az önköltséget sem elérő eladási ár áll, már látjuk, hogy a mezőgazdaság jövedelmezősége talán még soha nem volt ilyen alacsony. A termelés során ezért mindenki törekszik a maximális haszon elérésére, a talaj és a környezet fontossága háttérbe szorul és általában még a TSZ időkben népszerű, szántásra épülő, intenzív gazdálkodást végzi.
A TMMG gazdaságok egyike sem szánt már, némelyik 10-15 éve dobta el az ekét (Fotó: Pixabay, Hans)
Ez a technológia azonban már világszerte bizonyította, hogy a talaj- és környezet pusztításában élen jár, elősegítve a talajvesztés változatos formáit. A termékenység, művelhetőség a talajélet és a humusz hiányában jelentősen lecsökkent az elmúlt évtizedekben, a kizsarolt földeken pedig egyre több gazda adja fel a termelést. Ezt felismerve az USA-ban már 80 éve elindult a talajmunkák csökkentése, 40 éve már a direktvetésre kezdtek átállni a gazdák, majd 20 éve a talajélet fontosságát felismerve kezdődött el a takarónövényekre és a talaj mikrobiomjára épülő gazdálkodási forma, amely 1999-2000 óta már soha nem látott inputcsökkentést, termékenység és humusznövekedést biztosít a termelőknek.
Ez a talajmegújító mezőgazdaság technológiája, amelyet 8 éve kezdett el Kökény Attila tanácsadó adaptálni a magyar viszonyokra saját gazdaságában, majd 4 éve a gazdálkodás mellett a tapasztalatokat előadásokon megosztva segíti a termelőket.
Az előadás első részében az érdeklődők találkozhattak a szántásos mezőgazdaság klímaváltozást felgyorsító, talajpusztulást erősítő hatásával, a problémák felismerésével, tudatosításával, a vegyszerek ökológiai kártételével vagy épp a pazarló használatuk következményeivel. A második blokkban már egyértelműen a javítás elemeire koncentrált az előadó, a TMMG négy alapelvére, a változatos növényekre, mindig élő gyökerekre, talajtakarásra és minimum-művelésre/direktvetésre.
A nap folyamán részletesen bemutatásra kerültek ezek az elemek: a talajélet, a mikrobiológia, ökológia és tápanyag gazdálkodás összefüggésein keresztül és számos gyakorlati tapasztalattal illusztrálva a magyar sikereket. A biológiai folyamatokkal életre keltett, termékeny talajokba direktvetett növények kiváló állapota különösen az aszályos években szembetűnő, megdöbbentő kontrasztokat mutatott be magyar gazdaságok eredményeiből.
A TMMG gazdaságok egyike sem szánt már, némelyik 10-15 éve dobta el az ekét, néhányan már évek óta alkalmazzák a direktvetést is, amikor megfelelő a talajállapot. Ezek a gazdaságok aszályos években is haszonnal termelnek, támogatás nélkül is, talajukban növekszik a humusz, a biológia által feltárt tápanyagok mennyisége és a vízelnyelés/víztartó képesség javulásával kevésbé érinti őket a csapadékszegény, hőhullámos időszakok. A takarónövények és a komposzt, komposzt tea alkalmazása a technológia alapvető eszközei, ezek azonban ismeretlenek még a legtöbb gazdának, így az előadó külön kitért a teljes eszköztár bemutatására.
A rendezvényen sikerült újabb termelőket elgondolkoztatni a munkájuk jövőjéről. Az érdeklődők egy része már visszajáró látogatóként vett részt, de mint elmondták később, ők is találtak még mindig új információt az egész napos előadás témáiban, amelyet az előadó gazdagít a legfrissebb tapasztalatokkal és kutatási eredményekkel, ami segíthet az összefüggések megértésében. Az előadó reményei szerint lesz még lehetősége más gazdáknak is minél szélesebb körben találkozni a TMMG technológiájával, amellyel sikeresen tudnak majd termelni a javuló talajaikon.
Forrás: nak.hu