A mezőgazdaság terén bevezetett új technikák és módszerek világszintű trendje nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is jelentős hatással van a földművelési gyakorlatokra. A direktvetés, mint fenntartható és környezetkímélő gazdálkodási forma, számos előnnyel jár a hagyományos talajművelési eljárásokkal szemben. Ebben a cikkben felsoroljuk és részletesen ismertetjük a direktvetés alkalmazásának ökológiai előnyeit, melyek közvetlenül befolyásolják a termőföld gazdaság ellenállóképességét, a talaj és az ökoszisztéma állapotát.

Gazdaság ellenállóképességének növekedése

A direktvetési rendszer alkalmazásával a növények jobban ellenállnak az időjárás szélsőségeinek és a kártevőknek. A talajfelszín nem kerül feltárásra, így a természeti erőforrásokat megőrizve fokozódik a növényállomány stabilitása, és csökken a környezeti stressz hatása.

Fotó: Multiva

A talaj szervesanyag-tartalmának növekedése

A direktvetés során a szármaradványok a talaj felszínén maradnak, ezáltal védőréteget képezve. Ez a réteg biztosítja a szerves anyagok fokozatos lebomlását és beépülését a talajba, aminek következtében növekedik annak humusztartalma, javul a szerkezete és a termékenysége.

A talaj tápanyag- és vízszolgáltatási képességének növekedése

Ezen túl a talaj folyamatos fedettsége meggátolja a felületi vízelvezetést, elősegíti a víz megőrzését a talajban, ezzel javítva annak vízgazdálkodási képességét. A szármaradványok lebomlásával a tápanyagok újrahasznosulnak, ami optimális tápanyagszolgáltatást eredményez a növények számára.

Talajélet aktiválása

A direktvetési technika elősegíti a talajlakó mikroorganizmusok és egyéb élőlények sokféleségének és aktivitásának megőrzését. Ez a talajélet gazdagságát és önszabályozó képességét erősíti. A talaj biológiai aktivitása közvetlenül társul az egészséges növényfejlődéssel.

Biodiverzitás növekedése

A direktvetés alkalmazásával a monokultúráktól eltérően egy diverzebb növényzet jelenhet meg a termőterületeken, ami a növényi és állati biodiverzitás fokozását eredményezi. Ez pozitívan hat az ökoszisztémák egyensúlyára és az ökológiai funkciók fenntartására.

Alacsonyabb karbonlábnyom

A direktvetési technikák csökkentik a műveletek során keletkező üvegházhatású gázok kibocsátását, továbbá a gépek alacsonyabb üzemanyag-felhasználása jelentősen mérsékli a karbonlábnyomot. A talajban megőrzött szén segít a klímaváltozás negatív hatásainak ellensúlyozásában.

A direktvetési módszer ökológiai előnyeivel hozzájárul a szántóföldi gazdálkodás környezettudatos átalakításához. A föld megművelésének ezen formája lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy fenntartható módon, a ökológiai rendszerek védelme mellett érjék el termesztési céljaikat, miközben hozzájárulnak bolygónk jövőjének biztosításához.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás