A drónos permetezés a modern mezőgazdaság egyik leginnovatívabb területe, amelyben Zalai Mihály és Kovács László 2017 óta végez elméleti és gyakorlati kutatásokat és kísérleteket. Az érintett gazdák kedvező tapasztalatai és egyre növekvő érdeklődése is arra ösztönözte őket, hogy a drónok használatával behatóbban foglalkozzanak. A permetezésen kívül a tápanyagkijuttatás gyakorlatában is eredményeket értek el.

A NAK oldalán írtak arról, hogy a drónok használata Magyarországon több tényező miatt is elengedhetetlen. Hazánkban jelentős a lefolyástalan vagy elöntésnek kitett területek aránya, ezáltal az ország 52 százalékán okoz gondot változó mértékben és gyakorisággal a belvíz. Drónokkal azonban a belvizes, más eszközökkel meg nem közelíthető területeket is lehet permetezni. A levegőből a felázott talaj növénykultúrája gyorsan és hatékonyan kezelhető, így például a gombaölő szerek kijuttatása szempontjából kulcsfontosságú időzítés valósítható meg.

A drónos permetezés és növénytáplálás hazai tapasztalatairól írt két gyakorló szakember - Fotó: Kovács László

Könnyebb kijuttatás a vízzel való küzdelem során

A nem belvizes, de vízzel jelentősen telített talajállapot esetén, például heves esőzések után a földi eszközzel elvégzett növényvédelmi munkák tovább növelik a talaj tömörödését, rontják a fizikai állapotát és csökkentik a vízbefogadó képességét. Ezekkel az eszközökkel szemben a drónok nem fokozzák a talaj romlását - írták. A drónos földközeli kijuttatás során a növénykultúra taposása elkerülhető, ami a szántóföldeken földi eszközzel végzett kezelés esetén 2-10 százalék közötti veszteséget okoz. Ez által növelhető a kezelt területek potenciális termésmennyisége. Az is lényeges, hogy a drónos permetezés lehetővé teszi a magas és zárt állományok kezelését is, ami más, földi eszközökkel csak jelentős termésveszteség árán érhető el.

A permetező drónok megjelenésével egyidőben vetődött fel a kérdés, hogy milyen anyagok kijuttatására képesek ezek az eszközök. Kémiai-fizikai értelemben ugyanis korlátlan lehetőség áll rendelkezésre, azonban ezek közül csak szűk kör alkalmazható a mezőgazdasági gyakorlatban. A növényvédő szerek mellett, melyek használata mélyebben kutatott, a szerves és szervetlen tápanyagok kijuttatására is növekvő igény mutatkozik a drónt használók részéről.

A permetező géppel – így akár drónnal is – kijuttatható tápanyagok 3 csoportra oszthatóak:

  • A folyékony műtrágyák, melyek nagy mennyiségben (hektáronként több 10, esetleg 100 literes dózisban) kerülnek felhasználásra, és ajánlott hígításuk következtében hektáronként 2-300 liter lémennyiség az elfogadott. Ezen anyagok kijuttatására a drónok kis lémennyiségre alapozott technológiája nem használható, illetve használata nem rentábilis. A cikket szerző szakemberek szerint ez nem járható út.
  • A szervetlen mikroelem lombtrágyák már kis (hektáronként 1-5 liter) mennyiségben is kifejtik hatásukat. Azonban ahhoz, hogy a drónok 5-20 liter/ha lémennyiség mellett ki tudják juttatni ezen anyagokat, magas koncentráció használata válik szükségessé. Ez a megnövelt töménység a földi kijuttatás során nem tapasztalt jelenséggel, azaz a lombtrágyák perzselő hatásával jár(hat). Ez legfőképpen peszticidek és lombtrágyák együttes használata esetén fordulhat elő, így a szerzőpáros szerint két út közül kell választani. 
  • A szerves lombtrágyák, növénykondicionálók és bioaktivátorok a szervetlen lombtrágyákhoz hasonlóan kis dózisban alkalmazandók, ugyanakkor perzselő hatásuk nem jelentkezik a nagy töménységben történő kijuttatás során sem. Ezt az utóbbi években kedvezően felhasználható aminosav, huminsav és kiegészítésként kismértékű mikroelem tartalmú készítmény drónos kijuttatási eredményei alapján jelenthető ki - írták. Természetesen más készítmények ilyen jellegű káros hatását nagy területen történő használat előtt tesztelni szükséges. Ezen készítmények alkalmazásánál a drónos kezelések során használt kisebb cseppméret és az ezzel összefüggő kisebb permetezőrendszer keresztmetszet szabhat határt az alkalmazandó készítményeknek. Az aminosavas, huminsavas készítményeknek a köre igen széles, azonban nagy eltérések mutatkoznak az összetételben, például az aminosav- vagy a huminsav bázis összetettségében, ami befolyásolja hasznosulásukat és kelátképző tulajdonságukat. Ez tehát az az út, amin érdemes elindulni és tovább haladni - véli Zalai Mihály és Kovács László.

Az aminosavak és a huminsavak előnyei

Az aminosavak és huminsavak drónos kezelésekhez való alkalmazása más szempontból is kedvező. Ezen anyagok a vegetáció során folyamatosan fejtik ki hatásukat, ugyanakkor adagolásuk több részletben javasolt. A magas növésű kultúráknál abban az időszakban is célszerű adagolni ezen készítményeket, amikor a földi permetező gépekkel már nem lehet megközelíteni a növényállományt. Ezáltal biztosítható a folyamatos ellátásuk, akár a növekedés és a terméstelítődés időszakában is. Szántóföldi tapasztalatok alapján minden drónos kezeléssel 5 százalék terméstöbblet realizálható a kezeletlen területekhez képest, ezek az értékek pedig egy jó kezelési terv esetén összeadódnak. További előnyös hatásuk, hogy az aminosavas és huminsavas készítmények a legtöbb esetben peszticidekkel együtt is kijuttathatóak. Így ezek a növényvédelmi kezelések kiegészítőjeként segíthetik a növénykultúra folyamatos fejlődését és stressztűrő képességét.

Keverési pontosság és hatékony kivitelezés

Végül felvetődik a permetszer pontos bekeverésének kérdése, amire szintén létezik megoldás. A két szakember itt nagyobb koncentrációjú oldattal dolgozik, hiszen a drónoknak elegendő 5-20/ha permetlé mennyiség a kívánt hatás eléréséhez. Ezért a pontosság és a biztonság elengedhetetlenek a hatásos munkavégzéshez. Ha csak egy milliliter eltérés is van a víz és a növényvédőszerr aránya között, az nagyban befolyásolja az eredményt. Senkitől nem várható el, hogy szemmértékkel be tudja keverni a permetlevet, ezt a terhet le kell venni a kiszolgáló személyzet válláról. A kutatásaik és kísérleteik alapján létrehoztak egy évek óta tökéletesen működő digitálisan szabályozott keverő és drón tankoló platformot, ami kiszolgálja a nagy koncentrációjú oldatok előállítása során támasztott igényeket. Ez a rendszer és módszer gyors, pontos és biztonságos permetlé-előkészítést és adagolást tesz lehetővé. 

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás