A szántóföldi növénytermesztést is utolérte technológia fejlődése. Kibővültek az adatszerzés lehetőségei, folyamatosan javulnak az adatelemző programok, rendelkezésre állnak döntéstámogató rendszerek. Az adatokból kinyert eredményeket az erőgépek és a munkaeszközök is hasznosítani tudják. A termelés ezzel okszerűbbé válik, és a helyspecifikus gazdálkodás egyre nagyobb teret nyer a magyar mezőgazdaság szereplőinél.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán Bűdi Károly cikke szerint a mezőgazdasági távérzékelés a XX. század közepe óta része az adatgyűjtésnek és a döntéstámogatásnak. A technológia nem új, csupán a felvételezéshez használt eszközök, az adatok időbeli és terepi felbontása változott az elmúlt évtizedekben. A XXI. században, a kereskedelmi drónok megjelenésével aztán teljesen új sebességre kapcsolt a terjedése. A felhasználási lehetőségek bővülésével a fejlődés folyamatos. Az adatgyűjtést sok esetben már a drónok végzik a műholdak és repülők helyett.

A dróntechnológia fejlődésével a távérzékelés és a permetezés is egyre pontosabb lehet a jövőben

Az adatgyűjtés mellett a drónok új távlatokat nyitnak az inputanyagok kijuttatásában is

A permeteződrónok története az 1990-es évekre nyúlik vissza. Ekkoriban már a piacon is elérhetőek voltak ilyen eszközök. Az elmúlt 25, de leginkább 5 évben ezek már autonóm vezérlésre is alkalmassá váltak. Képesek rajban repülni, így készen állnak arra, hogy Ázsia után meghódítsák a többi piacot is. Míg a korábbi elterjedésüknek főként technológiai akadályai voltak, lassan eljutunk odáig, hogy a fő gátló tényező nem az eszköz, hanem a gondolkodásmód, illetve a szabályozás hiánya, valamint az inputanyagok terén meglévő termékkategória-hiány - írja a gödöllői Szent István Egyetemen végzett szerző.

Két drónos irány

Bűdi Károly szerint napjainkra két fő gondolkodásmód mentén választható szét a drónok szántóföldi permetezésben való alkalmazása. Az elsőbe azok tartoznak, akik elzárkóznak az újdonságtól. Többek között például arra hivatkozva, hogy az eszközök a személy- és a vagyonbiztonságra is veszélyesek lehetnek. A másik csoport tagjai nyitottak az újra, sőt, szívesen kipróbálnák az új technológiákat.

Egy ilyen engedélyt pedig egy hónappal a tervezett kezelés előtt kell igényelni a szakhatóságtól. Emiatt az agrárszakemberek számára elképzelhetetlen tervezni vele, a kezelést nagyon nehéz beilleszteni a termesztéstechnológiai tervbe. Továbbá fontos, hogy a hazai engedélyezett növényvédő szereknek csupán a töredékét lehet légi úton kijuttatni. A következő lépés tehát – amennyiben jogszabály engedélyezi majd a drónos permetezést – a kijuttatható szerek engedélyokiratokba foglalása.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás