A Dunántúlon kell céget alapítani
Idén korábban kell irtani a parlagfüvet; sok cég dől be az állattartás területén, de a Dunántúlon kevesebben mennek tönkre; előrelépés a GMO-ügyben; Kína mezőgazdasági importot ösztönöz, és talajerózióval küzd; borászok, méhészek, állattartók kaptak támogatást. A részletekért olvassa el heti agrárhír-összefoglalónkat!
A parlagfűnek is jót tett a kedvező időjárás, sajnos gyorsan fejlődött, és már korán megjelent. Emiatt korábban kezdődik a virágzás, és az irtását is hamarabb el kell kezdeni. A földtulajdonosok mellett a földhasználóknak is meg kell akadályoznia a virágbimbók kialakulását kül- és belterületen egyaránt. A határidő idén JÚNIUS 30-a! A virágzási időszak alatt pedig folyamatosan irtani kell. Mulasztás esetén a bírság 15.000 Ft-tól 5 millió Ft-ig terjedhet. Már megbírságolt földhasználó esetében a bírság a 1,5-szeresére nő. A mezőgazdaságban a gyommentesítés mellett a táblaszegélyek gondozását is el kell végezni. Kérdés esetén a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságaihoz vagy a Magyar Növényvédő és Növényorvosi Kamarához lehet fordulni.
A Bisnode, nemzetközi cégminősítő a mezőgazdasági vállalkozások működését vizsgálta. (Nem tartalmazza az egyéni vállalkozókat, őstermelőket, és azokat a vállalkozásokat sem, ahol nem főtevékenységként jelölték meg a mezőgazdaságot). A felmérésből kiderült, hogy az állattartással, erdő- és vadgazdálkodással foglalkozó cégek esetében több mint 2,5% a bedőlési arány. A növénytermesztés és halászat terén „csak” 1,5%-ról beszélhetünk. Az elmúlt 1 év adatai alapján az látszik, hogy a növénytermesztők 1,2%-a, az állattartóknak viszont 2,75%-a válik fizetésképtelenné egy év alatt. Nógrádban 100-ból 7 cég szűnik meg 1 éven belül fizetésképtelenség miatt.
Hirdetés
A legjobb helyzetben nem meglepő módon a gazdaságilag fejlettebb nyugati megyék, Zala, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megye van. Itt 1,5% alatti a bedőlési arány. A statisztikát az is rendesen befolyásolja, hogy az elmúlt évben kétszer annyi cég jött lére a mezőgazdaságban, mint az előző évben. Főleg a magasabb bedőlést produkáló ágazat, az állattartás terén születnek új vállalkozások. Ezen a téren átlagosan 40 napra történik a számlák fizetése, a késők átlagosan 24 napot csúsznak. A növénytermesztőknél átlagosan 25 napra fizetnek, és 18 napos késéssel lehet számolni. Hazánkban 14.000 társas vállalkozás tevékenykedik az agrár szektorban, ezen belül:
- 40%-uk növénytermesztés,
- 38%-uk állattartás,
- 20%-uk erdő- és vadgazdálkodás
- 2%-uk halászat területén működik.
Határon túl
Megtörtént a sokak által várt első lépés az EU tagországai között a génmódosított termékeket illetően. A javaslat lehetőséget teremt a tagállamoknak arra, hogy egy egyébként uniós szinten termesztésre engedélyezett GMO-t kitiltsanak a saját területükről vagy annak egy részéről. A tervezett szöveg környezetvédelmi, társadalmi, gazdasági, várostervezési, földhasznosítási és agrárpolitikai okokat említ, de a tagállamok másra is hivatkozhatnak majd. A javaslatot még az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia, és feltételezhető, hogy a GMO-gyártásban érdekeltek megvétózzák egy nemzetközi fórumon. Egyelőre egy biztos pont látszik hazai viszonylatban. A magyar alaptörvény kimondja, hogy mindenkinek joga van a testi lelki egészséghez, és ezt Magyarország a többi között GMO-mentes mezőgazdasággal segíti elő.
Múlt hétvégén nyílt meg a kelet-kínai Ningpo-ban a Ningpo-Kelet-Közép-Európa (KKE) gazdasági és kulturális hét, amiben magyarok is részt vesznek. A kínai minisztérium az országba irányuló mezőgazdasági és állati eredetű termékek bevitelét kívánja támogatni, mivel ezekre van a legnagyobb szükség az említett kínai térségben A bevitelt támogatja majd a termékek márkaépítése, hogy a kínai vevők ízlésének megfelelő csomagolásban és színvilággal jelenjünk meg a piacon, és hatékony legyen az értékesítés a kelet-ázsiai régióban.
Kína nem csak gazdasági és kulturális rendezvényével került a hírekbe, de az ott jellemző kritikus állapotú természeti környezeti, víz, levegő és talaj minőségével is. A tegnap, az AGRO.bio díjátadó ünnepségén is elhangzottak szerint a világon mindenhol probléma a talaj minőségének romlása, de ez az ázsiai országban kritikus méreteket ölt. A mezőgazdaságilag művelhető terület tavaly több mint 80 hektárral csökkent, és az ország teljes területének 31%-át (295 millió hektár) érinti a talajerózió.
Támogatások kifizetése
Eddig több mint 1,32 milliárd Ft került kifizetésre új borászati gépek, technológiai berendezések beszerzésének támogatására. Ebből a héten 48,9 millió Ft-ot utaltak a támogatottaknak. Az 1,38 milliárd Ft-os keretösszegből fennmaradó részt június végéig mind kifizetik az arra jogosultaknak. Az állattartók támogatott állat-egészségügyi szolgáltatásokat vehetnek igénybe az MVH által folyósított támogatás keretében. A héten baromfi ágazat részére 22,7 millió, egyéb állatfajok részére 65,9 millió Ft-ot utalt a hivatal.
A sertésfeldolgozást végző üzemeknek 125,3 millió Ft-ot fizettek ki. A támogatottak az összeget gépekre, technológiai berendezésekre, feldolgozó eszközökre, hűtőtérrel rendelkező tehergépjárművekre költhetik. A méhész gazdálkodóknak is folytatta az MVH a kifizetések folyósítását, amit vándoroltatáshoz, mézkinyeréshez, léptároláshoz szükséges új eszközök beszerzésére, elméleti ismeretterjesztésre lehet fordítani. 84 méhész és egyesület részesedik a 6,3 millió Ft-ból.
Megkezdődött a szőlőültetvény szerkezetátalakítási és -átállítási támogatások kifizetése, mely összesen 3,46 milliárdos keretösszegből történik. 27 szőlész-borász számára a héten 147,4 millió Ft utalása történt meg.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei nyomán készült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés