A fácánnal felhagytak, de a vadkacsa tenyésztés és vadásztatás még működik
A természetben élő apróvadállomány nem képes olyan mértékű szaporulatra Magyarországon, hogy fenntartható módon biztosítsa azokat a nagyobb terítékű apróvad-vadászatokat, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt jellemzők voltak. Ezt jellemzően az intenzív mezőgazdaság miatt kialakult élőhelyváltozás okozta. Ezért az országban néhányan apróvadtenyésztésbe kezdtek, hogy a tenyésztett állomány kibocsátásával és visszavadászásával megidézzék az említett akár több 100-as apróvadterítékeket. A tevékenység a hozadékaként pedig a természetes apróvadállományról is némiképpen lekerül a vadászati nyomás.
A fonyódi székhelyű Hunnia Vadgazdálkodási Kft. is ennek a célnak rendezte be a tevékenységét immár 1989 óta - írta meg a Magyar Mezőgazdaság. A Somogy megyei cég vadkacsa- és fácántenyésztés mellett vadásztatást is végez, ennek a két tevékenységnek a folyamatát ismertette Kanizsay Gábor tulajdonos. A társaság Magyarország első magán vadgazdálkodó, vadásztatást végző cége, és talán elsők között volt, akik apróvadtenyésztéssel foglalkoztak ebben az országban. Alaptevékenysége a vadkacsa és a fácán tenyésztése és vadásztatása. Ehhez egy éves vertikumot dolgoztak ki a törzsállomány tartásától kezdve a keltetésig, a napos állomány nevelésétől egészen a vadásztatásig.
Ezres törzsállomány adja a vadkacsa tenyésztés alapját
Ez mostanra már csak a tőkés récére igaz, a fácán tenyésztésével felhagytunk, már csak a területi utónevelését végezzük – mondta Kanizsay Gábor. Tőkés réce esetében átlagosan ezres törzsállományt tartunk év közben, és mintegy 30-35 ezer napos állományt keltetünk saját keltetőinkben, amit aztán saját istállónkban nevelünk Eddén. Az állomány egy részét 4 hetes korban magyarországi partnereknek értékesítjük, esetenként külföldre, a maradékot pedig a somogyvámosi tavainkon neveljük. Az itt található állományt aztán a cég tulajdonában álló Hunnia Vadásztársaságnak értékesítjük, ez végzi a vadásztatást.
Hirdetés
Az egyik legjelentősebb különbség az apróvad- és a házi víziszárnyas-tenyésztés között, hogy az értékesítési végcél esetünkben a vadászható vad. Nem a húskihozatal nagysága a mérvadó, hanem hogy a madarak erős izomzatúak, szép tollazatúak, jó és magas röptűek legyenek. Minél jobban hasonlítsanak az természetben élő állományuk vadászatára – közölte az ügyvezető. A cég árbevételének 90-95 százalékát a vadászati értékesítés adja, a többi bevétel a vadászatot követő hús eladásából származik.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés