Ha megpróbáljuk elképzelni, hogyan biztosíthatnánk az emberiség számára 2030-ig a „megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiát” – amint azt a globálisan elfogadott fenntartható fejlődési célok előrevetítik –, olyan megoldások juthatnak eszünkbe, mint a napelem, szélturbinák, energianövények, hőszivattyúk, az árapályerőművek és hasonlók. De mi a helyzet a szilárd bioüzemanyagokkal vagy pontosabban a faenergiával? A faenergia egy igencsak alulértékelt, mégis jelentős megújuló energiaforrás, állítják az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) és az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) szakértői, miközben a faenergia népszerűsége töretlen.
Fenntartható gazdálkodás mellett a megújuló energiaforrások között is kiemelkedő a faenergia (Fotó: Pixabay, pixel2013)
Sok fejlett országban a faenergia a teljes energiaellátás nagy részét fedezi, és a fejlett országok között is akad, ahol akár 25 százalékot is kihasít az energiafelhasználásból. A fa 45 százalékos részesedésével továbbra is Európa vezető megújuló energiaforrása. A most közzétett FAO-UNECE tanulmány erről a helyzetről közöl elemzést Európa, a Független Államok Közösségén és Észak-Amerika országaiban vizsgálódva. A faenergia egy modern és népszerű energiaforrás. A tömörített fa részecskékből álló pellet kényelmesebbé és hatékonyabbá tette a hő- és villamosenergia-termelést, nem beszélve a hagyományos tüzelőhöz képes magasabb energiatartalmáról. Gyártása és értékesítése új munkahelyeket teremt az erdészeti ágazatban, gyakran olyan vidéki területeken, ahol erre nagy szükség van. A pellet technológiával a korábban alacsony értékűnek tekintett faanyagok is nagyobb megbecsülésnek örvendenek, mint a fűrészpor, az újrahasznosított fa és a fakitermelés során lehulló nyesedékek, amiket korábban értéktelennek tartottak és egyszerűen az erdőben hagytak. A tanulmány bemutatja a faenergia-felhasználás aktuális helyzetét, melyek a legfontosabb forrásai és felhasználói, a használatát támogató (vagy gátló) állami szabályozás és jogszabályokat, illetve hogy hogyan lehet fenntartható módon bánni ezzel az igen fontos energiaforrással. A megújuló energiaforrások használatát és a széndioxid-kibocsátás csökkentését ösztönző szabályozások újra előtérbe helyezték a fát mint energiaforrást, amiben az évezred elején megugró olajáraknak is volt szerepe, különösen Európában. Nem véletlen, ugyanis a többi megújuló energiaforrással szemben vannak megcáfolhatatlan előnyei: tárolható és akkor is biztosít energiát amikor elment a nap, nem fúj a szél, vagy a vízenergia-termelési potenciál korlátozott. A tanulmány azonban arra is figyelmeztet, hogy minden éremnek két oldala van – így a faenergiának is. Nem hatékony használata jelentős környezetszennyezéssel járhat, és a fenntarthatóság szempontjának mellőzése az erdők kizsákmányolásához vezethet. Mindazonáltal a faenergia egy értékes, tiszta és fenntartható üzemanyagforrás lehet – a lényeg hogy figyeljünk oda a beszerzésre, feldolgozásra és felhasználására. Ha például a hagyományos kályhát modernebbre cseréljük, több mint 95 százalékkal lenne csökkenthető a finomrészecske-kibocsátás. A kiadvány angol nyelven érhető el az UNECE honlapján.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás