A fehércukor világpiacán is felfelé mozognak az árak
A fehércukor világpiaci átlagára 2022 szeptemberében 558 euró/tonna volt, 4 százalékkal nőtt az augusztusihoz képest. A londoni árutőzsdén (LIFFE) a fehércukor fronthavi jegyzése a november 2-i
537 dollár (USD)/tonnáról november 11-re 567 dollár/tonnára emelkedett. A nyerscukor fronthavi jegyzése a vizsgált periódus elején 407 dollár/tonna volt, majd az időszak végére 433 dollár/tonnára nőtt.
Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára 2022 szeptemberében
512 euró/tonna volt, csaknem 6 százalékkal emelkedett az előző havihoz képest. Az Európai Unió a fehércukor feldolgozói árát adatvédelmi okokból tagországonként nem teheti közzé, ezért a tagországok jelentett adataiból három regionális átlagárat képez, és azt hozza nyilvánosságra. Szeptemberben az régió (Ausztria, Csehország, Dánia, Finnország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Svédország, Szlovákia) átlagára 475 euró/tonna volt (+2 százalék).
A 2. régióhoz tartozó meghatározó termelő országok (Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium) átlagára 494 euró/tonna volt, hozzávetőleg 7 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban. A déli országokat, Bulgáriát, Spanyolországot, Görögországot, Horvátországot, Olaszországot, Portugáliát és Romániát tömörítő 3. régió érte el a legmagasabb átlagárat, 669 euró/tonnát, ami 7 százalékos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.
Hirdetés
Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a közösség cukorimportja a 2021/2022. gazdasági évben
1511 ezer tonna volt, csaknem 6 százalékkal nőtt az előző gazdasági évihez képest. Az uniós importon belül a vámmentes EPA/EBA (Európai Partnerségi Megállapodások/„Mindent, csak fegyvert ne!”) megállapodások keretében érkező cukorimport 432 ezer tonnát tett ki, 12 százalékkal csökkent szeptember 30-ig. A WTO-kvóták közül a 11 euró/tonna vámtételű, ideiglenes brazil kontingens (72 ezer tonna) kihasználtsága 100 százalékos, a Balkán-kvótáé mintegy 51 százalékos volt. Az Európai Unió által a cukorra biztosított 2022. évi 191 ezer tonnás kedvezményes vámkontingenst Közép-Amerika 96 százalékban használta ki október 23-ig, míg az ukrán vámkontingens (20 ezer tonna) 45 százalékát vették igénybe.
Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a 2021/2022. gazdasági évben az unió cukorexportja
801 ezer tonna volt, 4 százalékkal haladta meg az előző gazdasági év mennyiségét. A cukor 33 százalékát az Egyesült Királyságba, 17 százalékát Izraelbe, 10 százalékát Svájcba és 5–5 százalékát Albániába, illetve Norvégiába szállította az unió.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés