A KITE már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az elérhető adatokat beépítse a technológiai fejlesztéseibe és a szaktanácsadási tevékenységébe. Jelentős mérföldkőnek számított 2020-ban a Precíziós Gazdálkodási Rendszer (PGR) elindítása, amelyet 2021-ben a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóság létrehozása, majd 2022-ben a Precíziós Öntözési Alkalmazás PGR-be való integrálása követett.

A 2024-es adatok alapján a KITE RTK hálózatához csatlakozó eszközállomány már 1,5–1,8 millió hektárt művel, míg a PGR szolgáltatást igénybe vevő partnerek száma 1202. Jelenleg a KITE 500 ezer hektáron végez szaktanácsadást, melyen már alkalmazzák a differenciálást és a pozícionálást.

2025-ben új korszak nyílik a KITE Fenntartható Termelési Rendszerének bevezetésével, amely a több évtizedes komplex fejlesztési tapasztalatainkra és a Precíziós Gazdálkodási Rendszer innovációira épít. A fenntartható megoldásokon alapuló rendszer célja, hogy a jelen szükségleteit kielégítse anélkül, hogy a jövőbeni generációk lehetőségeit veszélyeztetné.

Az új rendszer egyik alappillére a talajvédelmi megoldások bevezetése: talajjavítás, sávos művelés, kontrollált művelőnyomok (CTF), valamint a szármaradványok okozta növényvédelmi kockázatok csökkentése precíziós technológiák alkalmazásával. Ezen túlmenően nagy hangsúlyt fektetünk a döntéstámogató rendszerek fejlesztésére, amelyek támogatják a gazdálkodókat a toxinmentes vagy határérték alatti termelésben és a jövedelmek növelésében.

Miért volt szükség újabb szemléletváltásra? A klímaváltozás és az új KAP-szabályok egyre nagyobb kihívások elé állítják a mezőgazdasági szereplőket. A talajvédelem és a növényvédelem kiemelt jelentőségűvé vált, miközben az automatizálás és digitalizáció terén is lépést kell tartani az iparági beszállítókkal. Mindemellett a növényvédelem területe szigorú szabályozás alatt áll: az elmúlt öt évben az Európai Unióban nem engedélyeztek új kémiai hatóanyagot. Ezzel párhuzamosan a klímaváltozás új rovarfajok megjelenését vagy a meglévő fajok életmódjának átalakulását eredményezi, ami veszélyezteti a termésbiztonságot. A KITE ezekre a problémákra is felkészült: legújabb fejlesztésünk az AI-alapú képfelismerési technológiát alkalmazó rovarazonosítás. Emellett stratégiai célkitűzésünk, hogy gyártóként is belépjünk a növényvédőszer-piacra.

Hadászi László
innovációs főigazgató
KITE Zrt.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Plusz pontot jelent a felvételizőknek a MATE új drónos felnőttképzése

2025.02.04.

A felsőoktatási felvételi eljárás során plusz pontként is beszámítható dróntechnológiai képzést indít a MATE és az ABZ Drone Kft.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) a KITE Zrt.-től

2025.02.04.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) egyik alappillére a talajvédelmi megoldások bevezetése: talajjavítás, sávos művelés, kontrollált művelőnyomok (CTF), valamint a szármaradványok okozta növényvédelmi kockázatok csökkentése precíziós technológiák alkalmazásával.

Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Hatékony földalatti öntözési rendszerek – műtrágyaadagolás a gyökérzónában

2025.02.04.

A jól megtervezett, sajátos igényekre szabott SDI rendszerekbe való befektetéssel a gazdálkodók olyan fenntartható mezőgazdasági gyakorlatot érhetnek el, mely hosszútávon fogja őket segíteni céljaik elérésében.

Új szabályozás támogatja az önkéntes integrációkat, hogy jobb legyen a termeltetési rendszer

2025.02.04.

A termeltetői szerződéseknek a mezőgazdasági termelő részére a szerződésben meghatározott ár megfizetésén felül további szolgáltatásokat kell tartalmazniuk.

A mesterséges intelligencia szerepe a mezőgazdaságban

2025.02.04.

A mesterséges intelligencia gyakorlati hasznosítása azonban megfelelő infrastrukturális és oktatási háttér meglétét is igényli a széles körű elterjedés érdekében, amely a Debreceni Egyetem képzési és kutatási tevékenységében egyaránt megjelenik.

Partnerhírek
Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Partner

A jövő mezőgazdasági technológiái és növényei egy helyen, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállításon

2025.02.03.

2025. február 13-án a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás, ahol - többek között - a növénytermesztés jövője és hatékonysága kerül a középpontba. Mindkét téma kitárgyalása igen aktuális, hiszen az elmúlt évek bebizonyították, hogy a változó magyarországi klíma már nem teszi lehetővé, hogy az eddig megszokott növényeket bárhol az országban a korábbi technológiával termeszteni lehessen.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 164 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás