A takarmányipari szakemberek nemrégiben gyűltek össze az All About Feed fórum első személyes rendezvényén. A fórum neves előadókkal együtt mélyrehatóan foglalkozott a fenntarthatóbb és hatékonyabb takarmánypiaccal. A rendezvényen bemutatták a legújabb fejleményeket, és lehetőséget kínáltak a résztvevőknek arra, hogy véleményt és ötleteket cseréljenek az előadókkal és a pódiumbeszélgetés résztvevőivel.

Olyan szaktekintélyek szerepeltek a számos rangos előadó között, mint a Royal Agrifirm vezérigazgatója, Dick Hordijk vagy Luciano Pinotti, a Milánói Egyetem professzora. Mindketten hangsúlyozták, hogy a takarmányiparban proaktív változásra van szükség, és hogy a fenntartható gyakorlatok átvételének fontossága nagyobb élelmiszer- és takarmányellátottságot biztosít a jövőben.

Az élelmiszerárak alakulását és az inflációt az évtizedek során összehasonlítva Dick Hordijk szerint az élelmiszerek ahelyett, hogy lépést tartottak volna az általános ártrenddel, olcsóbbá váltak. (Fotó: PIxabay)

Nagy lehetőségek a takarmányipar számára

A többi szakértő előadóval egyetértésben Hordijk nagy lehetőségeket lát egy fenntarthatóbb iparágban. Szerinte az élelmiszer „túlságosan olcsó”. Az élelmiszerárak alakulását és az inflációt az évtizedek során összehasonlítva megállapítja, hogy az élelmiszerek ahelyett, hogy lépést tartottak volna az általános ártrenddel, olcsóbbá váltak.

„A gazdák, a szupermarketek és az ellátási lánc más szereplői hatékonyabbak lettek, de nem ők azok, akik a Ferrarikat vezetik. A mi üzletágunkban elért minden nyereség a fogyasztói szinten kötött ki. Mit gondol, hová ment a pénz? Minden iPhone-okban, repülőjegyekben és luxus életmódban kötött ki. Ugyanakkor az élelmiszer túlságosan olcsó ahhoz képest, amilyen igényeket a társadalom támaszt vele szemben.”

A fenntarthatóság a DNS-ünkben van

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ágazat nem kötelezi el magát, ahogyan azt Sanne Griffioen-Roose, a FrieslandCampina mezőgazdasági fenntarthatósági igazgatójának előadásából is megtudhattuk. A vállalat 2050-re a nettó klímasemleges tejtermelés felé tart, és 2030-ra ambiciózus éghajlati célokat tűzött ki maga elé, összhangban a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseivel. Előadásában Griffioen-Roose kiemelte, hogy milyen volt az út, hogyan határozzák meg a célokat, hogyan érik el a csökkentést, és hogy az adatok és az együttműködés milyen fontos szerepet játszanak ezen az úton.

„A beszállítóinknál, a gazdálkodóknál látjuk, hogy a fenntarthatóság a DNS-ünkben van. A megélhetésünk egy egészséges bolygótól függ, és bízom abban, hogy mindannyian megtaláljuk a fenntartható utat, amely magában foglalja a fenntartható üzleti modellt is.”

Fenntarthatóbb és jövedelmezőbb mezőgazdasági ágazat

A szakértő előadók olyan aktuális trendekről számoltak be, amelyek mind a fenntarthatóbb és jövedelmezőbb mezőgazdasági ágazathoz vezetnek vissza. Albert van Dijk, a Schothorst táplálkozástudományi szakértője a „Nitrogéncsökkentés a sertéstenyésztésben táplálkozási eszközökkel; a fehérje méreg?”, míg Sanne van Gastelen, Wageningen kutatója a „Kibocsátás a tejtermelésben” címmel tartott előadást. John Geurts, a Nijsen vezérigazgatója a „Körforgás az állattenyésztésben, lehetőségek” című előadásban fejtette ki véleményét, Arya Rezaei Far, Wageningen kutatója és Bob Holtermans, az Insect Engineers vezérigazgatója pedig a rovarok jelenlegi és jövőbeli lehetőségeit vizsgálta a baromfitakarmányokban.

Az All About Feed fórum résztvevői négy szekcióülésen vették közelebbről szemügyre az erre a célra szánt témákat.

(Forrás: allaboutfeed.net)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás