A fertőző állatbetegségek és az élelmiszer-rendszerek kutatásában is sikerrel szerepeltek a magyarok
A fertőző állatbetegségek nemzetközi összehangolásának területén működő uniós kutatásfinanszírozási hálózatban (ICRAD ERA-NET) Magyarország is részt vesz. A hálózat az első, közös pályázati felhívását 2020-ban tette közzé, amelyre több olyan nemzetközi konzorcium is pályázott, amelyben hazai, akár állami, akár ipari szereplők részt vettek. A pályázatokat két lépcsőben bírálták el, és végül négy olyan konzorcium nyert összesen több mint 500 ezer eurós pályázati finanszírozást, amelyben részt vesz magyar partner.
A jó magyar szereplés amiatt is különösen jelentős, mert agrár-élelmiszeripari területen – ideértve az élelmiszer-rendszerekkel, illetve az agrárdigitalizációval foglalkozó másik két ERA-NET-et is – most először vesz részt Magyarország ERA-NET típusú uniós kutatásfinanszírozási eszköz konzorciumában - írta a NAK. Ennek megfelelően 2020-ban nem csak magát a pályázást kellett sikeresen venniük a hazai érdekelteknek, hanem meg kellett ismerniük az ERA-NET-ek működését, felépítésének logikáját és a pályázás sajátosságait. Illetve nemzetközi konzorciumokba is be kellett kerülniük.
Így állt össze az ERA-NET program a magyarokkal
A folyamatban az Agrárminisztériummal és a Nébih-hel karöltve, központi szerepet játszott a NAK külkapcsolati csoportja, amely közvetlenül, az eddigi pályázati tapasztalatait megosztva, illetve az ICRAD ERA-NET konzorciumának, valamint a releváns SCAR-munkacsoportnak az ülései alapján, első kézből tudott szakmai információkkal, konkrét javaslatokkal és konzorciumépítési lehetőségekkel szolgálni. A hazai érdekelteket, potenciális pályázókat az uniós Mezőgazdaság Kutatások Állandó Bizottsága (SCAR) Állategészségügyi és Állatvédelmi munkacsoportjának (SCAR AHW CWG) hazai tükörcsoportján keresztül – amelyet a NAK az AM-mel közösen koordinál – érték el. Mivel szűk egy év leforgása alatt az ICRAD ERA-NET nem csak ismert és kedvelt lett a hazai, állategészségügyi területen tevékenykedő pályázók körében, hanem a vártnál nagyobb sikerrel is járt, ezért a kamara részéről bíznak benne, hogy a hazai kutatók az idei felhívásukban is részt tudnak majd venni.
Hirdetés
Így néz ki idén a pályázat
Az idei ICRAD ERA-NET közös pályázati felhívás előkészítésébe a hálózat konzorciuma nagy mértékben támaszkodik a SCAR AHW CWG-re illetve annak Stratégiai Kutatási Menetrendjére (SRIA). E munkacsoport legutolsó, 2020 év végi ülésén mutatták be az ICRAD ERA-NET keretében idén tervezett felhívás előkészítésének folyamatát és az eddigi eredményeket. Scott Sellers elmondta, hogy első lépésként megvizsgálták az ICRAD ERA-NET konzorciumi tagok érdeklődési körét és felmérték a tagállamonkénti, állategészségügyi kutatási prioritásokat, a kiemelendő technológiákat, a potenciális ipari partnerségeket, a várható költségvetési hozzájárulásokat, a felhívás optimális időzítését, és az elvárt kutatási eredményeket és hatásokat. A felmérés kérdéseire összesen 17 tagországból érkeztek válaszok. A NAK delegáltja is hozzájárult a felméréshez a hazai tükörcsoporttól kapott információk alapján, így tehát a hazai igényeket is megjelenítették benne, ami a kamarai tagokat is előnyösen érintheti - számolt be róla a cikk.
A potenciális pályázók számára talán a legérdekesebb kérdés – természetesen a várható költségvetés mellett, ami tagállami döntést igényel – az, hogy a válaszadók melyik kutatási területeket kívánják megjeleníteni az idei pályázati felhívásban. A válaszokat egy előre rögzített listából kellett kiválasztani, de szabadszavas kiegészítésre is lehetőség volt.
A válaszadók az alábbi kutatási területeket helyezték előtérbe:
- koronavírussal kapcsolatos kutatások (állatok endémiás koronavírusos megbetegedései, vadon élő állatokkal történő transzmisszió);
- koronavírussal kapcsolatos kutatások az „Egy Egészség” (One Health) vagy a feltörekvő zoonózisok kontextusában;
- a feltörekvő zoonózisokkal kapcsolatos állat-egészségügyi kutatások általában;
- felkészülés az esetleges jövőbeni járványokra.
- erős érdeklődés volt az antimikrobiális rezisztencia (AMR), mint téma iránt is.
Ezeket a területeket kutatják
Reagálva az első, 2020-as ICRAD ERA-NET közös felhívás eredményére, megállapították, hogy annak ellenére, hogy az első körös elbírálásra benyújtott pályázatok között meglehetősen egyenletes volt a megoszlás a 3 fő téma között (kiemelt betegségek, oltások és diagnosztikai technológiák).
A második körös elbírálást követően nyertes pályázatok túlnyomórészt a kiemelt betegségekre (afrikai sertéspestis, madárinfluenza) fókuszáltak.
Az előadás során más tevékenységekről is szó esett, például a 2020 júniusában megrendezett „Világjárvány! A feltörekvő fertőző betegségek az Egy Egészség” szempontjából” című webinárról, amelynek eredményeként elkészült a kutatási igényekre vonatkozó ajánlások listája. Utóbbi további információforrás lehet a következő ICRAD ERA-NET közös felhívás kidolgozásához.
Az ICRAD ERA-NET idei, közös pályázati felhívástervezetének elkészítése folyamatban van, és azt véleményezésre meg fogják osztani mind a SCAR AHW CWG-vel, mind az ICRAD ERA-NET konzorcium tagjaival. Ezáltal a NAK mindkét fórumon keresztül képviselni tudja a hazai, gyakorlatorientált kutatási érdekeket és folyamatosan friss információval és segítséggel tudja ellátni a hazai érdeklődőket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés