A növénytermesztés középpontjában a talaj áll. A jövő kihívásaira csak akkor tudunk versenyképesen reagálni, ha ismerjük és kihasználjuk a technológia adta előnyöket.
Két helyszínen Polgárdiban és Zagyvaszántón zajlott az
Agrova Kft és az
Axiál Kft közös rendezvénye, ahol a
Phylazonit technológia és egy szántóföldi gépbemutató volt a középpontban. A gyakorlati bemutatók helyszíni lebonyolításában a közeli gazdaságok vezetői segítettek (
Szekeres Lajos -
Szekeres Kft – Polgárdi, Csorba Béla és Csorba Gábor; Aranykalász Kft – Zagyvaszántó)
„Hagyományteremtő céllal indítottunk útjára egy olyan rendezvénysorozatot, amelynek középpontjában a talaj termőképességének javítását célzó innovatív szakmai és gépi megoldások állnak. Ennek keretében bemutatjuk azon lehetőségeket, amelyekkel a leghatékonyabban lehet kijuttatni a baktériumkészítményeket, illetve bedolgozni azokat a talajba.
A talajt mi nem egy fizikai közegnek tekintjük, hanem ennél sokkal többnek, egy élő, szerves egységnek, amely a növénytermesztés alapját képezi.” hangsúlyozta megnyitójában
Bálint András –Agrova Kft - kereskedelmi igazgató
Bálint András az Agrova Kft. kereskedelmi igazgatója
A
Phylazonit technológia célja a talaj szerkezetének javítása, a tápanyagfelvétel hatékonyságának fokozása és a növény ellenálló képességének növelése. Ez több lépésben, több készítménnyel történik. Először magát a talajt javítjuk (
Phylazonit Tarlóbontó) majd a növény gyökérzónáját kezeljük
(Phylazonit Talajoltó, Talajregeneráló), végül pedig a kiegyensúlyozott tápanyagellátást biztosítjuk
(Energia Plusz; Energia Humin). A
Phylazonit termékek önálló vagy technológiában való használatának egyre nagyobb a létjogosultsága, hiszen az intenzív növénytermesztés során egyre kevesebb növény szerepel a vetésforgóban és ez negatív hatással van a talajra, termőképességének állapotára, elemezte
Holopovics Zoltán - az Agrova Kft szakmai vezetője.
A termékeink hatékonyságának fontos eszköze a megfelelő kijuttatás és agrotechnika, amely a technológia szerves részét képezi. A
Phyller kijuttató, erő- vagy munkagépre szerelve adagolja a baktériumot közvetlenül a talajba dolgozva. Ezt fejlesztettük tovább a
TempoSensor vezérlőegységgel, amely képes arra, hogy figyelembe vegye a munkagép sebességét és ennek figyelembevételével tudja változtatni a kijuttatandó mennyiséget. A
Phyller könnyen alakítható, géptípusra adaptálható, ezt próbáltuk érzékeltetni a rendezvényen is. Mivel a cégünk az Agrova Kft saját maga is vásárolt Horsch típusú kultivátorokat, így most a fókuszt ezen géptípusra helyeztük.
Szabó Gábortól az AXIÁL Kft. Horsch gépeinek termékmenedzserétől megtudtuk, hogy több mint 30 évre tekint vissza a Horsch márka története. Egy kis farmgazdaságból indult, mára azonban óriási gépgyártó vállalkozássá nőtte ki magát.
Szabó Gábor az AXIÁL Kft. Horsch gépeinek termékmenedzsere
A szakértő a Horsch gyár számos újdonságát bemutatta, mint például a
Terrano GX szántóföldi kultivátort (28-30 cm mélységű művelés), mely elérhető három- és négygerendelyes kialakításban is. TerraGrip rugósbiztosítású kapákkal és központi futóművel van szerelve, illetve megjelenik egy duplasoros lezáró tömörítő henger a gép végén. Az első hengersor visszatömörít, rögöt aprít, és lezárja a felszínt, míg a második hengersor egy finom, laza, morzsás felületet ad a talajnak.
A Horsch másik újdonsága a
Cruiser XL típusú sekély szántóföldi kultivátor, mely5, 6, illetve 10 és 12 méter munkaszélességben érhető el vontatott kivitelben. Ezenkívül bemutatkozik a
Joker RT rövid tárcsa valamint a
Tiger MT is, amely régóta a piacon van, és a forgatásnélküli talajművelés egyik kedvelt gépe.
A népszerű termék még
a Pronto vetőgép, melyen tárcsás rendszer, tömörítő keréksor és a végén TurboDisc csoroszlyák találhatók. Újdonság a gépen viszont egy szemenkénti vetőegység. A kukoricánál, napraforgónál már használt technológia a szemenkénti vetés, de a gabonánál eddig nem volt lehetséges. Esetünkben minden egyes csoroszlya kap külön egy elektromos adagolóegységet, ebben található egy turbinalapáthoz hasonló elem, melynek peremén ún. zsebecskék vannak, ezek cserélhetők a vetőmag mérete, illetve típusa szerint.
Dr. Juhos Katalin talajtani szakmérnök előadásában a gazdaságos és egyben fenntartható tápanyag gazdálkodást hangsúlyozta. Véleménye szerint szükség lenne:
- Egy nyilvános adatbázisra a fontosabb fajták és hibridek fajlagos tápelem-igényéről és tápanyag-hozam görbéjéről
- Pontosabb adatokra a visszaforgatott gyökér és szármaradványok tápelem-tartalmáról
- Szaktanácsadási rendszer kidolgozására mezoelemekre vonatkozóan.
Gyenei Ferenc a Terra Vital Consulting Kft. ügyvezetője, három fontos környezeti tényező kiemelésével kezdte prezentációját, melyek meghatározzák a gazdálkodási környezetet:
- A csapadék / a szélsőséges időjárás, melyeken nem tudunk változtatni, el kell fogadni, hogy ebben a környezetben kell gazdálkodni.
- A termőföld, melynek kapcsán még vannak tisztázatlan kérdések (birtokcsere, területek mérete, aranykorona értéke, osztatlan közös földtulajdon stb.) és a hozzá kapcsolódó támogatások, melyek torzítják a magyar gazdálkodás eredményességét.
- A humán erőforrás, akit meg kell tartani, meg kell fizetni, képezni kell, mert, ha egyik pillanatról a másikra kilép a rendszerből, akkor a hatékonyságunkat csökkenti.
Az előadó szerint a precíziós gazdálkodás egyik fontos lépése a talaj felmérése, tudni, hogy milyen lábakon állunk, milyen az adott terület termőképessége, illetve, hogy milyen beavatkozásokra van szükség, hogy kihozzuk a termőföldben rejlő termőképességet.
Dr. Mezei Dávid helyettes államtitkár, Agrárminisztérium illetve
Nagy Attila, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) Stratégiai Főosztályának vezetője a vidékfejlesztés kihívásai 2020 után címmel tartott előadást.
Dr. Mezei Dávid az Agrárminisztérium helyettes államtitkára
A magyar érdekek a jelenlegi rendszerhez képest a lehető legkisebb változtatás elérése. Cél az erős, két pilléres KAP fenntartása. Úgy gondolják, hogy a jelenlegi jogszabályi javaslat csak a vidékfejlesztés esetében jelent egyszerűsítést, a közvetlen támogatások esetében nem. Valamennyi forráselvonásra számítani kell, de a közvetlen kifizetések részarányát mindenképp fenn szeretnék tartani, illetve a teljes magyar részesedést a KAP-ból.
Balogh Ádám, a Baki Agrocentrum Kft. ügyvezetője az aktuális babonapiaci kihívásokra hívta fel a figyelmet.
Az ügyvezető kitért az elmúlt öt év átlag felvásárlási áraira is. Elmondta, hogy jelenleg rengeteg a kiszámíthatatlan tényező, amelyek befolyásolják az árak alakulását. Eladjuk vagy tartsuk? Örök kérdés, hogy mi a jó ár? Ezért fontos egy értékesítési stratégia kidolgozása. Nem a mindenkori legjobb ár elérése a cél, hanem a gazdaságunknak leginkább megfelelő ár. Ma már van vetési tervünk, technológiai tervünk, miért ne lenne értékesítési tervünk? Ez elengedhetetlen a gyorsan változó világban.
A két rendezvényen közel félezer termelőt tudtunk megmozgatni, akik a szakmai előadások valamint az erő- és munkagépek gyakorlati bemutatója mellett kipróbálhatták a
Ford Solymár jóvoltából a Ford emblematikus autóit többek között a Ford Mustang és F150 típusokat.