A földrajzi adottságok fogságában: nagyon súlyosan hat az emelkedő tengervízszint Egyiptom éléskamrájára
Komoly fenyegetést jelent a Nílus-deltájára a tengerszint-emelkedés, ami egyben milliók megélhetését, az ország gazdaságát és az élelmiszer-ellátást is veszélybe sodorhatja. A Nílus-deltát az IPCC már 2007-es jelentésében az éghajlatváltozás hatásai által leginkább veszélyeztetett régiók közé sorolta. A veszélyek pedig jelen vannak: a helybéli gazdák már évek óta küzdenek azzal, hogy a sós víz terméketlenné teszi földjeiket, a védekezés és a helyreállítás pedig igen költséges.
A Greendex írta meg az Independent cikke alapján, hogy a terület birodalmak éléskamrája volt korábban. A sok egyiptomi fáraó, később pedig a Római Birodalom is az itt termelt élelmiszerre tudott támaszkodni. A modern Egyiptom 104 millió lakosának mintegy 40%-a él a területen, amely becslések szerint az ország gazdaságának felét adja. Mindez azonban egyre nagyobb veszélybe kerül - fogalmaztak.
A földrajzi adottságok fogságában
Egy nemrégiben megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a delta területének egynegyede fekszik a tengerszint alatt, vagy azzal egy szinten. Az IPCC legborúlátóbb forgatókönyve szerint 2100-ra akár a 0,5–1 métert is elérheti a tengerszint-emelkedés, ez pedig több kilométerrel tolhatja beljebb a partvonalat a deltában. Nem csak rengeteg terület kerülne így víz alá, de még több válna terméketlenné a beszivárgó sós víz miatt. Szintén jelentős problémát jelentene, hogy az itt élő nagyszámú népesség ivóvízbázisát is tönkreteheti a sós víz.
Hirdetés
A hatások egy része már ma is kézzelfogható. Míg korábban a környékbeli gazdák igen sokszínű termelést folytattak, addig ma elsősorban a sónak ellenálló növényeket, például mangót és citrusféléket termesztenek. A gazdák egy része a földjeik magasításával próbál védekezni: 1–2 méternyi új talajréteget hozatnak földjükre. Ez költséges, de rövid távon hatásos megoldás. Mások emelt ágyásokkal dolgoznak. Az egyiptomi kormány is próbálja segíteni a védekezést, csatornákat ásnak, illetve gátakat emelnek a tengerparton.
Érdekes ellentmondás, hogy miközben Egyiptom a globális szén-dioxid kibocsátás mindössze 0,6%-ért felelős, az éghajlatváltozás hatásaira az egyik legérzékenyebb ország. Ráadásul a problémák kiemelten veszélyeztetik a mezőgazdaságot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés