Komoly fenyegetést jelent a Nílus-deltájára a tengerszint-emelkedés, ami egyben milliók megélhetését, az ország gazdaságát és az élelmiszer-ellátást is veszélybe sodorhatja. A Nílus-deltát az IPCC már 2007-es jelentésében az éghajlatváltozás hatásai által leginkább veszélyeztetett régiók közé sorolta. A veszélyek pedig jelen vannak: a helybéli gazdák már évek óta küzdenek azzal, hogy a sós víz terméketlenné teszi földjeiket, a védekezés és a helyreállítás pedig igen költséges.

A Greendex írta meg az Independent cikke alapján, hogy a terület birodalmak éléskamrája volt korábban. A sok egyiptomi fáraó, később pedig a Római Birodalom is az itt termelt élelmiszerre tudott támaszkodni. A modern Egyiptom 104 millió lakosának mintegy 40%-a él a területen, amely becslések szerint az ország gazdaságának felét adja. Mindez azonban egyre nagyobb veszélybe kerül - fogalmaztak.

A földrajzi adottságok fogságában küszködnek a gazdák: nagyon súlyosan hat az emelkedő tengervízszint Egyiptom éléskamrájára

A földrajzi adottságok fogságában

Egy nemrégiben megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a delta területének egynegyede fekszik a tengerszint alatt, vagy azzal egy szinten. Az IPCC legborúlátóbb forgatókönyve szerint 2100-ra akár a 0,5–1 métert is elérheti a tengerszint-emelkedés, ez pedig több kilométerrel tolhatja beljebb a partvonalat a deltában. Nem csak rengeteg terület kerülne így víz alá, de még több válna terméketlenné a beszivárgó sós víz miatt. Szintén jelentős problémát jelentene, hogy az itt élő nagyszámú népesség ivóvízbázisát is tönkreteheti a sós víz.

A hatások egy része már ma is kézzelfogható. Míg korábban a környékbeli gazdák igen sokszínű termelést folytattak, addig ma elsősorban a sónak ellenálló növényeket, például mangót és citrusféléket termesztenek. A gazdák egy része a földjeik magasításával próbál védekezni: 1–2 méternyi új talajréteget hozatnak földjükre. Ez költséges, de rövid távon hatásos megoldás. Mások emelt ágyásokkal dolgoznak. Az egyiptomi kormány is próbálja segíteni a védekezést, csatornákat ásnak, illetve gátakat emelnek a tengerparton.

Érdekes ellentmondás, hogy miközben Egyiptom a globális szén-dioxid kibocsátás mindössze 0,6%-ért felelős, az éghajlatváltozás hatásaira az egyik legérzékenyebb ország. Ráadásul a problémák kiemelten veszélyeztetik a mezőgazdaságot.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás