A Magyar Paprika Napja rendezvény mintegy 300 résztvevője a fóliás paprikahajtatás korszerűsítésének lehetőségeivel ismerkedhetett meg Szentesen. A paprikatermesztés meghatározó szerepet tölt be a város és a régió életében. Igazán elterjedtté a 20. század közepétől, a termálvízzel fűtött hajtatás elterjedésével vált. A rendezvény célja volt bemutatni a térség eredményeit, gondjait és fejlődési lehetőségeit.
Az eseményt a FruitVeB, valamint a társrendező házigazda, a DélKerTÉSZ szervezte meg, mi a FruitVeb anyagát szemléztük. Farkas Sándor, a térség országgyűlési képviselője, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára is előadott Szentesen. A „Zöldséghajtatás lehetőségei és szerepe Magyarország és a térség kertészetében” című anyagában a 2010-2017 időszak mezőgazdasági, azon belül a kertészeti termelés főbb eredményeit mutatta be. Elmondta, hogy változatlan áron számolva az ágazat kibocsátása az elmúlt hét évben 27 százalékkal növekedett, ami kiemelkedő, a 3. legjobb eredmény az Európai Unióban. Ezzel egyidőben a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma is 27 százalékos növekedést hozott. A külpiaci értékesítés 2017-ben rekordot ért el, 7 esztendő alatt 52 százalékkal bővült. Az államtitkár a zöldségtermesztés világpiaci helyzetét elemezve elmondta, hogy a termelés 20 év alatt csaknem megduplázódott, évente 1100 millió tonna körülre tehető. A legnagyobb fejlődés a fedett felületek, a növényházak területének növekedésében mutatkozik.
A Magyar Paprika Napja ezúttal a fóliás paprikahajtatást mutatta be részletesebben - képünk illusztráció
Ledóné dr. Darázsi Hajnalka, a DélKerTÉSZ vezető szaktanácsadója a „Szentesi paprika földrajzi eredetvédelem szerepe a térség paprikatermesztésének fejlődésében” című anyagát mutatta be. Előadásában a földrajzi árujelzők szerepét emelte ki az Európai Uniót nézve. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) szerepe, hogy közösségi védelmet nyújt a termékeknek és kapcsolatot bizonyít a termék jellemzője és a földrajzi eredete között. A védjegy célja a termék piaci értékének növelése, fennmaradásának segítése, az állandó minőség biztosítása és a védelem a jogosulatlan forgalmazóktól. A „Szentesi paprika” OFJ kérelmét a DélKerTÉSZ nyújtotta be 2011-ben, majd az oltalmat 2014 februárjában jegyezték be. Kiemelte, hogy a védjegy használatát más, a földrajzi régióban paprikát termelő érdekelt is elnyerheti, ha megfelel a termékleírásban megfogalmazott feltételeknek, valamint az illetékes hatóság felé ezt bizonyítja. A megoldandó feladatok között említette meg a védjegy fenntartásának idő és költség igényét. Az ezzel összefüggő marketing tevékenység hazai és közösségi támogatást igényel - mondta Ledóné dr. Darázsi Hajnalka.
Az egynapos program végén gyakorlati bemutatók is voltak
- A Duna-R Kft. szentesi telephelyén szabadföldi és fóliás intenzív paprikatermesztés és fajtahasználat bemutatót tartott
- A kápia hajtatás technológiájának és a vezeték nélküli monitoring rendszer bemutatásának helyszíne Sarusi-Kis László szentesi kertészete volt
- Megnézhették a DélKerTÉSZ telephelyét is, ahol Janó Imre értékesítési vezető ismertette a gazdaság árukövetési, csomagolási és értékesítési rendszerét.
A teljes cikket a FruitVeb weboldalán olvashatja el.