Hazánkban 2018-ban mintegy 1100-féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, amelyből a gyomirtó szerek aránya volt a legnagyobb (36 százalék). Ezt követi a gombaölő szerek csoportja, amely 29 százalékot tett ki. A rovarölő szerek terméklistája a forgalmazott szerek 12 százalékát adta. A gazdák közel 50-féle csávázószerből választhattak (4 százalék), amelyek nagy része gomba- és rovarölő szer volt. Az egyéb szer kategóriába tartoznak a különböző állományjavító, bio-, növekedést szabályozó, rágcsálóirtó-, atka- és csigaölő, csírázásgátló szerek, valamint fasebkezelő és egyéb segédanyagok (19 százalék).

2018-ban 10 szernek járt le a türelmi időszaka (értékesítésre vonatkozóan), amelyből 5 vegyszert, változó lejárati idővel, de legkésőbb 2018. november 30-ig lehetett felhasználni, 5-öt pedig a szavatossági idő lejártáig. 36-féle szer volt 2018-ban kereskedelmi forgalomban, amelynek a tárgyidőszakban lejárt az érvényessége, ebből 22 terméket lehetett 2018 végéig forgalomba hozni, a fennmaradó szereket pedig felváltva, de legkésőbb 2019. október végéig. 4 termék (Luzindo, Santana 1G, Cheyenne 1G és Monceren G) felhasználási lehetősége 2018 decemberével megszűnt.

A növényvédő szerek felhasznált volumene 2018- ban 11,2 százalékkal visszaesett 2017-hez képest, értékben pedig mintegy 8 százalékos csökkenés volt tapasztalható. A legnagyobb mértékben a rovarölő szerek forgalmazott mennyisége (–20,2 százalék) esett vissza a tárgyévben az előző évhez képest, majd ezt követték az egyéb szerek (–14,6 százalék), a gyomirtók (–7,2 százalék) és a gombaölők (–6,8 százalék).

Herbicidek közül 2018-ban is a legnagyobb menynyiségben a Fozát 480 szert (III. forgalmazási kategória, szabad forgalmú) használták a gazdák, hasonlóan az előző évhez. A Fozát 480 a gyommentesítés mellett állományszárításra is alkalmas, illetve szinte minden növénykultúrában alkalmazható. A második helyre a Gardoprim Plus Gold (II. forgalmi kategória, engedélyköteles) került, amelyet kukorica, napraforgó és cirok gyomirtó szereként permeteztek ki a termelők. A gombaölő szerek közül a kéntartalmú szerek iránt volt a legnagyobb a kereslet, azon belül is a Kumulus S (III. forgalmazási kategória, szabad forgalmú) szert vették a leginkább, amely lisztharmat és levéllikasztó betegség ellen hatásos elsősorban az őszi kalászosok, a borszőlő, a paradicsom és egyes korán virágzó gyümölcsfák esetében. Az egész éves növényvédőszer-forgalom 7,5 százalékát a talajfertőtlenítő szerek (Force 1,5 G, III. forgalmazási kategória, szabad forgalmú) adták, a rovarölőknek pedig mintegy a felét.

Az inszekticidek közül a két legnagyobb tavaszi szántóföldi kultúrában használatos szerből fogyott a legnagyobb volumen (Kentaur 5 G, I. forgalmi kategória, engedélyköteles), a teljes rovarölők forgalmának mintegy 20 százalékát tette ki. A megfigyelt egyéb szerek közül a rágcsálóirtásra használatos Redentinből (I. forgalmi kategória, engedélyköteles) fogyott a legtöbb, amely a kategória forgalmának 2,7 százalékát adta.

A peszticidek 2018. évi nettó árbevétele 99,8 milliárd forint volt, ami 8 százalékkal múlta alul a 2017. évi bevételt. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapíthatjuk, hogy a gyomirtó szerek átlagára 2 százalékkal csökkent, a gombaölőké nem változott, a rovarölőké 7, míg az egyéb szereké 23 százalékkal emelkedett.

A növényvédő szerek felhasználását éves szinten elsősorban az adott vegetációs időszak időjárása határozza meg, ezt követi az évek óta tapasztalt fertőzések, illetve kártevők megjelenésének időszaka, illetve ennek várható kártétele. A gazdák egyre inkább arra törekszenek, illetve a forgalmazók adatai is azt tükrözik, hogy szívesebben juttatnak ki egyszerre többféle, hatásmechanizmusában is eltérő szert, hiszen ezzel nagymértékben csökkenhetők a termelés költségei. A peszticidek felhasználásának többféle módja van, ezek közül a legismertebbek: granulátum (száraz) kiszórása, csávázás, beöntözés, csalétkezés, kenés, injektálás, tönkkezelés.

Az értékesített volumen alapján 2018-ban a tíz legnagyobb kereskedő az éves forgalom 83 százalékát lefedte. 2015 óta a Top 5 cég sorrendje az értékesített mennyiség alapján nem változott. A 6–10. helyen ugyanaz a három cég található változó sorrendben, a fennmaradó két helyen pedig mindig más cég helyezkedik el. Van olyan forgalmazó, amely 2015-ben még bekerült a Top 10-es csoportba, azonban 2018-ra viszszaszorult a 46. helyre.

A felhasználást tekintve, a legnagyobb mértékben 2018-ban a gyomirtó szerekre (33 százalék) volt igény, ezt követi sorrendben az egyéb szerek (32 százalék), a gombaölő szerek (20 százalék), valamint a rovarölő szerek (15 százalék) forgalma.

Amennyiben a forgalmazás összértékét vesszük alapul, abban az esetben az arányok a következőképpen alakultak: herbicidek (46 százalék), fungicidek (28 százalék), inszekticidek (15 százalék) és egyéb szerek (11 százalék). A fenti adatok alapján megállapítható, hogy a peszticidek közül a gombaölők egységnyi ára volt a legnagyobb, míg az egyéb szereké a legalacsonyabb 2018-ban.

Forrás: AKI

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás