Az idén 15 éves Timac Agro Hungária Kft. regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzsere Bödör Ferenc, akinek az egész élete a mezőgazdasághoz kapcsolódik. Munkája mellett jelenleg egy családi gazdaságban növénytermesztéssel is foglalkozik. A gyökereiről és arról beszélgettünk vele, hogy miért érdemes nagyon ismerni a talaj és a növények igényeit. Az idejében meghozott döntésekkel és megfelelő tápanyagutánpótlással ugyanis nagy veszteségektől kímélheti meg magát az előrelátó gazdálkodó.

Hogyan kötődik a mezőgazdasághoz?

A mezőgazdaságban nőttem fel, amióta az eszemet tudom, mindig ezt csináltam. Ez az életem. Vas megyében gyerekkoromban még megadatott, hogy tehén vontatta szekéren hordhattam be a szőlőhegyről a szénát. A kapocs megmaradt, jelenleg is a nagyapám által vett tanyán élek. A szüleimmel közösen a Csongrád-Csanád megyei Domaszéken, egy kis családi gazdaságban zöldségnövények hideghajtatásos termesztésével foglalkozunk. Én magam szaktanácsokkal segítem a munkát, és a kivitelezési feladatok elvégzésében is részt veszek. A tanya körüli néhány hektáron, és állatok tartásával igyekszünk mindent megtermelni magunknak, de árualapot is előállítunk.

A szaktanácsokra a munkahelyén is szükség van, de mit csinál egy regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzser pontosan?

A Timac Agro Hungária Kft. forgalomba hozatali és felhasználási engedélyeinek megszerzéséért, kísérletek koordinálásáért, azok kivitelezéséért felelek. A termékfejlesztés során többféle kísérletet kell beállítani, azok nyomonkövetése, finomhangolása és az egyéb kísérleti tevékenységek összefogása is a feladataim közé tartozik. Szervizmenedzserként pedig a több mint 5 éve működő Yield Service szolgáltatásunk vezetésével is foglalkozom.

Körülbelül mennyi idő telik el egy termék kifejlesztése és aközött, hogy egy magyarországi gazda használni tudja azt?

Bödör Ferenc a Timac Agro Hungária Kft. regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzsere

A fejlesztés és a piacra kerülés folyamata 10-12 évig tart, ennyi idő alatt juthatunk el egy alapgondolattól a késztermékig. A cégünk speciális, biostimulátor tartalmú termékeit magunk fejlesztjük, gyártjuk és forgalmazzuk is, így az egész feladatsort a Timac-csapat végzi el. Egy-egy fejlesztésnél természetesen a szántóföldön is megvizsgáljuk, hogyan, mikor és mennyire hat a növénykultúrákra az adott anyag. A folyamat vége az engedélyeztetés, ami nagyjából 2 évig tart, azután lehet forgalomba hozni az új terméket egy megfelelő, a gazdáknak szóló, lehetőség szerint tudatos tápanyag-utánpótlásra építő agrotechnikai ajánlással.

Mitől tudatos egy tápanyagutánpótlási gyakorlat?

Attól, hogy valós alapokon nyugszik. Csak akkor megvalósítható, ha a kiindulási alapok rendben vannak. A talaj ismerete az egyik legfontosabb, ez alapján lehet reális terméselvárásokat megfogalmazni. Az információk birtokában kell kiszámolni a növények szükségleteit és azoknak megfelelően állíthatjuk össze a tápanyaggazdálkodási tervet. Az első terméslimitáló tényező a rendelkezésre álló víz, erre nagyon oda kell figyelni. Ahogy arra is, miként változik a növényállomány. A közeg ismerete és az az alapján meghozott döntések is meghatározóak az eredmény szempontjából. Nagyon fontosak a megelőző beavatkozások: ha ismerjük az állomány cink- vagy bórigényét és a talajban esetleg meglévő hiányt, ne várjuk meg, míg a növények jeleznek.

Kísérlet a Timac Agro-nál

Előzetes kezeléssel, lombtrágyákkal megfelelő támogatást tudunk biztosítani. Ez azért fontos, mert amikor hiánytüneteket tapasztalunk, akkor már stresszben van a növény. Onnantól kezdve pedig az elérhető termésmennyiség csökkenni kezd. Minél korábbi fejlődési stádiumban adjuk meg neki a szükséges tápelemeket, annál jobban el lehet kerülni ezt a veszélyt és azt, hogy csak fussunk az események után. Az egészséges, jó kondícióban lévő növényállomány jóval ellenállóbb a kórokozókkal és a kártevőkkel szemben, sokkal jobban kibírja az esetleges levélfelület-veszteséget is. Az eredményt pedig akár plusz tonnákban is mérhetik a gazdálkodók.

Mennyire hűségesek azok a Yield Service partnereik, akik egyszer már bizalmat szavaztak?

Jó a megfogalmazás, bizalmat szavaznak, és mi maximálisan igyekszünk megfelelni ennek. A partneri kör kisebb mértékben folyamatosan változik, de az újratervezett szolgáltatások magas száma azt mutatja, hogy a termelők ismétlődően minket választanak, ami megtisztelő és jó visszajelzés is egyben. A szaktanácsadóink a gazda, a terület, a gazdaság és a célok megismerését követően mindent megtesznek a közösen meghatározott terméscél elérése érdekében. A környezet és a körülmények változásához alkalmazkodva javaslatokat is tesznek, így együtt élnek a szezonális feladatokkal és az eseményekkel is. Ezáltal a tápanyaggazdálkodási terv készítésének folyamata is felgyorsul, hamarabb tudunk válaszolni a kérdésekre és reagálni az igényekre. Ezzel pedig könnyebb a gazdák élete is. (x)

Kérjen szaktanácsot!

Olvasson részletesen a Timac AGRO megoldásairól, innovációiról, szakértelméről, Yield Service szolgáltatásáról a cég honlapján ide kattintva.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás