Az idén 15 éves Timac Agro Hungária Kft. regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzsere Bödör Ferenc, akinek az egész élete a mezőgazdasághoz kapcsolódik. Munkája mellett jelenleg egy családi gazdaságban növénytermesztéssel is foglalkozik. A gyökereiről és arról beszélgettünk vele, hogy miért érdemes nagyon ismerni a talaj és a növények igényeit. Az idejében meghozott döntésekkel és megfelelő tápanyagutánpótlással ugyanis nagy veszteségektől kímélheti meg magát az előrelátó gazdálkodó.

Hogyan kötődik a mezőgazdasághoz?

A mezőgazdaságban nőttem fel, amióta az eszemet tudom, mindig ezt csináltam. Ez az életem. Vas megyében gyerekkoromban még megadatott, hogy tehén vontatta szekéren hordhattam be a szőlőhegyről a szénát. A kapocs megmaradt, jelenleg is a nagyapám által vett tanyán élek. A szüleimmel közösen a Csongrád-Csanád megyei Domaszéken, egy kis családi gazdaságban zöldségnövények hideghajtatásos termesztésével foglalkozunk. Én magam szaktanácsokkal segítem a munkát, és a kivitelezési feladatok elvégzésében is részt veszek. A tanya körüli néhány hektáron, és állatok tartásával igyekszünk mindent megtermelni magunknak, de árualapot is előállítunk.

A szaktanácsokra a munkahelyén is szükség van, de mit csinál egy regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzser pontosan?

A Timac Agro Hungária Kft. forgalomba hozatali és felhasználási engedélyeinek megszerzéséért, kísérletek koordinálásáért, azok kivitelezéséért felelek. A termékfejlesztés során többféle kísérletet kell beállítani, azok nyomonkövetése, finomhangolása és az egyéb kísérleti tevékenységek összefogása is a feladataim közé tartozik. Szervizmenedzserként pedig a több mint 5 éve működő Yield Service szolgáltatásunk vezetésével is foglalkozom.

Körülbelül mennyi idő telik el egy termék kifejlesztése és aközött, hogy egy magyarországi gazda használni tudja azt?

Bödör Ferenc a Timac Agro Hungária Kft. regisztrációs, kísérleti és szerviz menedzsere

A fejlesztés és a piacra kerülés folyamata 10-12 évig tart, ennyi idő alatt juthatunk el egy alapgondolattól a késztermékig. A cégünk speciális, biostimulátor tartalmú termékeit magunk fejlesztjük, gyártjuk és forgalmazzuk is, így az egész feladatsort a Timac-csapat végzi el. Egy-egy fejlesztésnél természetesen a szántóföldön is megvizsgáljuk, hogyan, mikor és mennyire hat a növénykultúrákra az adott anyag. A folyamat vége az engedélyeztetés, ami nagyjából 2 évig tart, azután lehet forgalomba hozni az új terméket egy megfelelő, a gazdáknak szóló, lehetőség szerint tudatos tápanyag-utánpótlásra építő agrotechnikai ajánlással.

Mitől tudatos egy tápanyagutánpótlási gyakorlat?

Attól, hogy valós alapokon nyugszik. Csak akkor megvalósítható, ha a kiindulási alapok rendben vannak. A talaj ismerete az egyik legfontosabb, ez alapján lehet reális terméselvárásokat megfogalmazni. Az információk birtokában kell kiszámolni a növények szükségleteit és azoknak megfelelően állíthatjuk össze a tápanyaggazdálkodási tervet. Az első terméslimitáló tényező a rendelkezésre álló víz, erre nagyon oda kell figyelni. Ahogy arra is, miként változik a növényállomány. A közeg ismerete és az az alapján meghozott döntések is meghatározóak az eredmény szempontjából. Nagyon fontosak a megelőző beavatkozások: ha ismerjük az állomány cink- vagy bórigényét és a talajban esetleg meglévő hiányt, ne várjuk meg, míg a növények jeleznek.

Kísérlet a Timac Agro-nál

Előzetes kezeléssel, lombtrágyákkal megfelelő támogatást tudunk biztosítani. Ez azért fontos, mert amikor hiánytüneteket tapasztalunk, akkor már stresszben van a növény. Onnantól kezdve pedig az elérhető termésmennyiség csökkenni kezd. Minél korábbi fejlődési stádiumban adjuk meg neki a szükséges tápelemeket, annál jobban el lehet kerülni ezt a veszélyt és azt, hogy csak fussunk az események után. Az egészséges, jó kondícióban lévő növényállomány jóval ellenállóbb a kórokozókkal és a kártevőkkel szemben, sokkal jobban kibírja az esetleges levélfelület-veszteséget is. Az eredményt pedig akár plusz tonnákban is mérhetik a gazdálkodók.

Mennyire hűségesek azok a Yield Service partnereik, akik egyszer már bizalmat szavaztak?

Jó a megfogalmazás, bizalmat szavaznak, és mi maximálisan igyekszünk megfelelni ennek. A partneri kör kisebb mértékben folyamatosan változik, de az újratervezett szolgáltatások magas száma azt mutatja, hogy a termelők ismétlődően minket választanak, ami megtisztelő és jó visszajelzés is egyben. A szaktanácsadóink a gazda, a terület, a gazdaság és a célok megismerését követően mindent megtesznek a közösen meghatározott terméscél elérése érdekében. A környezet és a körülmények változásához alkalmazkodva javaslatokat is tesznek, így együtt élnek a szezonális feladatokkal és az eseményekkel is. Ezáltal a tápanyaggazdálkodási terv készítésének folyamata is felgyorsul, hamarabb tudunk válaszolni a kérdésekre és reagálni az igényekre. Ezzel pedig könnyebb a gazdák élete is. (x)

Kérjen szaktanácsot!

Olvasson részletesen a Timac AGRO megoldásairól, innovációiról, szakértelméről, Yield Service szolgáltatásáról a cég honlapján ide kattintva.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás