Egyre sürgetőbb tényező a mezőgazdasági technológiák megújítása. Az innovációk jó felhasználása ma már alapja az eredményes gazdálkodásnak. Ezt a témát járta körül a közelmúltban tartott VII. Pest megyei Szakmai Nap, amely a tápanyag-gazdálkodásról szólt. Az elhangzott előadások a precíziós gazdálkodásra, a precíziós mezőgazdaságra, a szőlő példáján a termőhelyekre és a talaj tápanyagaira fókuszáltak.

Milics Gábor, a MATE Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszékének vezetője elmondta, ne csak táblaszinten, a precízebb hozzáállással kell dolgoznunk. Ám bármennyire igyekszünk, sokszor nem érjük el a precíziós szintet, vagy a technika, vagy a tudás hiányzik. A növénytermesztési technológiák mérföldköveit sorolva a szakember elmondta, a munkaintenzív körülményektől a zöld forradalmon keresztül eljutottunk a precíziós gazdálkodásig, sőt közelítjük a „smart farming-ot”, s küszöbön áll a „robot farming”. Az agrárdigitalizáció egyszerre a precíziós gazdálkodás eszköze és eredménye.

Az észszerűség szintén fontos, egy tömörödött talajon hiába adunk ki több tápanyagot vagy vizet, nem fog hasznosulni, sőt végeredményben veszteséget okoz. A növénytermesztést 52 tényező határozza meg, ezek közül a szakértők szerint csupán 7 nem befolyásolható (Fotó: Pixabay)

36 különböző definícióból gyúrták össze

Hogy mi is az a precíziós gazdálkodás? A szakember elmondta, 2021-ben 36 különböző definícióból gyúrták össze: termőhely-specifikus, GPS-helymeghatározáson alapuló, információtechnológiai eszközökkel támogatott növénytermesztési rendszer, amelyben a térben változó talajtulajdonságok és termőhelyi viszonyok ismeretében, a termesztett növény igényeihez alkalmazkodva, az adatok korszerű térinformatikai módszerekkel történő feldolgozásával és figyelembevételével, helyspecifikusan tervezhetők a szükséges agrotechnikai beavatkozások a fenntarthatóság biztosítása, a környezet- és a termőföld védelme, valamint a jövedelmezőség érdekében.

A precíziós mezőgazdaság egy olyan menedzsmentstratégia, amely időbeli, térbeli és egyedi adatokat gyűjt, dolgoz fel és elemez, valamint azokat egyéb információkkal egészíti ki annak érdekében, hogy támogassa a táblán belüli változatosságot kezelő döntéstámogatási folyamatokat. Növelve ezzel az erőforrások felhasználásának hatékonyságát, a produktivitást, a minőséget, a jövedelmezőséget és a fenntarthatóságot a mezőgazdasági termelés során.

A növénytermesztést 52 tényező határozza meg

„Az egyetlen állandó a változás maga” – idézte Hérakleitoszt a szakember, hozzátéve, az alapokkal kell tisztában lenni, de a gazdaságosság élvez prioritást. Az észszerűség szintén fontos, egy tömörödött talajon hiába adunk ki több tápanyagot vagy vizet, nem fog hasznosulni, sőt végeredményben veszteséget okoz. A növénytermesztést 52 tényező határozza meg, ezek közül a szakértők szerint csupán 7 nem befolyásolható. Ilyen a hőmérséklet, a napsugárzás, a szél, az árvíz, a csapadék, a szén-dioxid mennyisége és a tengerszint feletti magasság. Egy biztos, bármit is teszünk, a növény visszajelez.

„Sokan 1-2 éven belül ugyanoda telepítik vissza a szőlőjüket, ahol előzőleg volt, ami nem igazán szerencsés” – figyelmeztetett Németh Krisztina, a MATE tudományos főmunkatársa. Elmondta, a termőhely, a hozzá megfelelő termesztéstechnológia helyes megválasztására, a régi szemlélet felülvizsgálatára van szükség, hiszen napjainkra nem csak a körülmények, hanem az elvárások is megváltoztak. A talajok biodiverzitásának, a talajszuppresszivitás csökkenése, a talajuntság, a mikorrhiza gombák eltűnése, a talaj elszegényedése a terméshozam és a minőség csökkenéséhez vezet. Ezen a területen végeztek kísérleteket a MATE SZBI Kecskeméti Kutató Állomásán.

A Glomus spp, a Trichoderma spp talajbaktériumok az egészséges szőlőtalajok természetes részei. Képesek javítani a tápanyagellátást és a gyökerek ellenálló képességét a kórokozók támadásával szemben.

Pozitívan hozzájárulnak a talaj szerkezetéhez és stabilizálásához. A szaporodásukat elősegítő termesztési gyakorlatok alkalmazása a szőlőtermesztés fontos szempontja kell, hogy legyen. A szőlőtőkék mikorrhiza-beoltása megoldást jelenthet a talajuntság problémájának kezelésére és a szőlőnövények jobb növekedésének, egészségének fenntartásában.

Szükség van a növénytermesztési eljárások innovációjára

A gyakorlat számára is érdeklődésre számot tartó vizsgálatokból is kiderült, a mikorrhizálás bioprotektív hatással van a talajban élő kórokozókkal szemben. Szükség van a növénytermesztési eljárások innovációjára, hogy a termesztés minden fázisában – a faiskolától a szőlőültetvényekig –, a termesztés minden szakaszában a természetes erőforrások hatékonyabb felhasználása mellett a gyakori kórokozókkal szemben tolarensabb növényeket állítsunk elő.

Gyuris Kálmán, a Yara Hungaria Kft. vezető szaktanácsadója előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy egyre fontosabb tényezővé válik a tápanyagok hatékonyságának, feltáródásának növelése.

Sokszor a beszerzési ár dominál

Ha megvizsgáljuk a nitrogént, azt látjuk, abszolút mennyiségben csökken a felhasználás, teljesen átalakult a különböző formák aránya. A karbamid térnyerése tapasztalható, de sokszor a beszerzési ár dominál.

A negatív hatások a kimosódás csökkentésével, a kijuttatás időzítésével mérsékelhetők. A foszfor felhasználása visszaesett, a szakember véleménye szerint 1-2 évig biztosan nem áll vissza a „békeévek” mennyisége. A gazdák keresik az alternatív megoldásokat, hiszen a vegetációban a növény által felvett mennyiség 70 százaléka a szemtermésbe épül be. Káliumból relatíve jobb az ellátottság, a mikro- és mezo-tápelemek felértékelődtek.

„Műtrágya oldalon túl gyors innovációt nem lehet elvárni, hosszú időre visszanyúló tapasztalatokra építenek, inkább a kijuttatási technológiában vannak még tartalékok.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás