Bár gyakran csak globális szinten gondolunk a mezőgazdaság klímaváltozással való kapcsolatára, valójában lokális összefüggést is találhatunk. Ennek ellenére keveset beszélünk arról, hogy a földhasználati gyakorlatok miként alakíthatják az időjárási mintázatokat lokálisan. A következő kapcsolatokat mind-mind érdemes tudatosítani és ezeket nyomon követni.

Földhasználat és helyi klíma:

A mezőgazdasági területek jelentős átalakításokat okoznak a talajfelszín hőmérsékleti és páratartalom-háztartásában. Az erdők kiirtása és a monokultúrás termesztés csökkenti a párologtatást, az evapotranszspirációt, amely normál körülmények között hűtené a levegőt. Ennek következményeként a helyi hőmérséklet emelkedhet, és csökkenhet a csapadékképződés esélye.

reggeli napfelkelte_sunrise
Fotó: Pixabay

Növényi vegetáció és esőképződés:

Másrészt,  az erdők és bizonyos növénykultúrák nagy mennyiségű vizet párologtatnak el a légkörbe, ami felhőket és esőket hoz létre. Ha a mezőgazdaságban a gazdálkodól a vízigényes növények helyett szárazságtűrő monokultúrákra váltanak, a helyi csapadék mennyisége csökkenhet, ami hosszú távon súlyosbíthatja az aszályokat.

Mezőgazdasági aeroszolok:

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy az intenzív mezőgazdasági műveletek, például a műtrágyázás vagy a talajforgatás során felszabaduló aeroszolok hatással lehetnek az úgynevezett légköri kondenzációs magvakra. Ezek az apró részecskék szerepet játszanak a felhőképződésben, és befolyásolhatják, hogy a felhők mikor és hol esnek le eső formájában.

Öntözés hatása a mikroklímára:

Továbbá, az öntözés nagy mértékben növeli a helyi párolgást, ami hűtő hatást gyakorolhat a környező területekre. Ezért egy öntözött terület körül alacsonyabb lehet a nappali hőmérséklet, mint a nem öntözött szomszédos régiókban. Hosszú távon azonban a vízkészletek kimerülése csökkentheti ezt a hatást.

Felszíni albedó változások:

Mindenki előtt ismert, hogy a mezőgazdasági területek színe és textúrája eltér a természetes vegetációtól. A sötétebb szántóföldek több hőt nyelnek el, mint például a füves vagy erdős területek, ami a felszíni hőmérséklet emelkedéséhez vezethet, és megváltoztathatja az időjárási mintázatokat.

Mindezen jelenségek negatív következményei azonban csökkenthetők. 

Fenntartható földhasználat:

Az olyan gyakorlatok, mint az agrárerdészet, ahol mezőgazdasági területek mellett fákat is ültetnek, segíthetnek helyreállítani a párolgási ciklust és mérsékelni az időjárási szélsőségeket.

Precíziós öntözés:

Az öntözési technológiák fejlesztése nemcsak a vízhasználat csökkentésében, hanem a mikroklíma kedvező befolyásolásában is szerepet játszhat.

Helyi klímafigyelés:

Az új szenzorok és műholdak lehetővé teszik a mezőgazdaság helyi időjárási hatásainak pontosabb nyomon követését, így a gazdák alkalmazkodhatnak a változó körülményekhez.

Miért fontos mindez?

Ez az összefüggés rávilágít arra, hogy a mezőgazdaság nem csupán áldozata az időjárási változásoknak, hanem aktív alakítója is lehet. Az agrárökológiai gyakorlatok módosításával nemcsak a termelés fenntarthatóságát javíthatjuk, hanem pozitív hatással lehetünk a regionális időjárásra és csapadékképződésre is. Ez különösen fontos lehet az olyan aszálykal sújtott területeken, mint Magyarország bizonyos régiói.

Baranyai Zoltán

További híreink

Súlyos állapotba került a madárinfluenzával fertőzött kanadai fiatal

2025.01.02.

Zoonózissal, állatról emberre terjedt a H5N1 típusú madárinfluenza-vírus Kanadában, az érintett fiatal állapota annyira súlyos volt, hogy kórházba is került.

Mire képes a banán Magyarországon?

2025.01.02.

Magyarország déli részein egyre több kertben látni banánfát.

Évente több tucatot fogyaszt belőle, pedig minden alkalommal 36 percet vesz el az életéből

2025.01.02.

A Michigani Egyetem kutatói érdekes eredményeket publikáltak: az elfogyasztott ételeink életünk hosszát is befolyásolhatják, méghozzá drámaian. A kutatás során csaknem hatezer élelmiszert elemeztek, hogy meghatározzák, melyek rövidítik vagy hosszabbítják meg az élettartamot.

Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Meglepően nagy hőmérsékleti ingadozások lesznek a következő napokban

2025.01.02.

A következő három nap időjárását változékony felhőzet, időszakos csapadék (zömmel eső), élénk szél, helyenként köd és a nappali hőmérsékletek fokozatos csökkenése jellemzi, 0 és +13 fok közötti maximumokkal.

Zavarok után, új reményekkel vág a 2025-ös évbe a magyar dinnyeágazat

2025.01.02.

Az időnként fellépő piaci zavarok és az ingadozó árak ellenére átlagosnak ítélték meg a 2024-es dinnyeszezont a hazai termelők.

Partnerhírek
Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Partner

Mitől lesz jobb a minőség? 2. rész

2024.12.27.

A növényeknek könnyen felvehető nitrogénre, azaz nitrátra van szükségük. Ezért az első fejtrágya MAS27% vagy UAN-oldat legyen, amiben a nitrát nitrogén is megtalálható

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás