Míg a jelenlegi helyzetben a többség a koronavírustól tart, és annak hatásait figyeli, addig a mezőgazdaságban élőknek egy egész más betegséggel is törődniük kell. Ennek oka, hogy megjelent egy az eddigieknél jóval agresszívabb vírus, amely ellen a védekezés ismeretlen még számunkra, és elsősorban a paradicsomtermesztőket fenyegeti.

Magyarországon számos üvegházban folyik paradicsomtermesztés, de eddig még nem volt példa megfertőződésre. (Forrás: Pixabay, Kie-ker)

A napokban jelentette be a francia mezőgazdasági miniszter, hogy az ország egyik régiójában, a Bretagne-félszigeten vírust találtak egy gazdaságban. Ennek pedig az lett a következménye, hogy az egész üvegház lezárás alá, valamint minden növény megsemmisítésre került. Ugyanis annak a vírusnak, amely ott pusztított - az úgynevezett Tomato Brown Rugose Fruit Virusnak (ToBRFV) - nincs ismert ellenszere.

Tudni kell, hogy ez a betegség emberekre nem ártalmas, viszont megjelenése esetén nem csak a károsodott növény, hanem az egész ültetvény felszámolását vonja maga után. Ez azt jelenti tehát, hogy a gazdaság egészét újra kell építeni.

Más néven már hallhattunk e vírus pusztításáról: 2016-ban jordán-vírus néven vált ismertté, ugyanis Jordániában jelent meg elsőként, ahonnan később számos országba terjedt tovább. Egyes források szerint vetőmagszállítás útján terjedt, így jutott el Európába is, viszont nem csak e módon történhet a megfertőződés. Viszont ami problémát jelenthet, hogy a fertőzés megjelenését követően számos úton terjedhet tovább, például beporzás során a poszméhek is továbbvihetik egyik gazdaságból a másikba.

Jelenlegi cél az, hogy megelőzzék a gazdaságok a vírus kialakulását, hiszen ha terjedésnek indul, lehetetlen megállítani. Erre való tekintettel a hazánkban is működő paradicsom üvegházak szigorú higiéniai előírásokkal igyekeznek megelőzni a vírus bekerülését: a dolgozók csak az előírt, speciális felszerelésben léphetnek be az üvegházba, illetve betiltották a látogatók fogadását.

A FruitVeB valamint a Nébih folyamatos ellenőrzés alatt tartja a hazai üvegházakat, és mintavétellel vizsgálja egy esetleges vírus megjelenésének kockázatát, de eddig még nem volt precedens pozitív minta kimutatására.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás