Míg a jelenlegi helyzetben a többség a koronavírustól tart, és annak hatásait figyeli, addig a mezőgazdaságban élőknek egy egész más betegséggel is törődniük kell. Ennek oka, hogy megjelent egy az eddigieknél jóval agresszívabb vírus, amely ellen a védekezés ismeretlen még számunkra, és elsősorban a paradicsomtermesztőket fenyegeti.

Magyarországon számos üvegházban folyik paradicsomtermesztés, de eddig még nem volt példa megfertőződésre. (Forrás: Pixabay, Kie-ker)

A napokban jelentette be a francia mezőgazdasági miniszter, hogy az ország egyik régiójában, a Bretagne-félszigeten vírust találtak egy gazdaságban. Ennek pedig az lett a következménye, hogy az egész üvegház lezárás alá, valamint minden növény megsemmisítésre került. Ugyanis annak a vírusnak, amely ott pusztított - az úgynevezett Tomato Brown Rugose Fruit Virusnak (ToBRFV) - nincs ismert ellenszere.

Tudni kell, hogy ez a betegség emberekre nem ártalmas, viszont megjelenése esetén nem csak a károsodott növény, hanem az egész ültetvény felszámolását vonja maga után. Ez azt jelenti tehát, hogy a gazdaság egészét újra kell építeni.

Más néven már hallhattunk e vírus pusztításáról: 2016-ban jordán-vírus néven vált ismertté, ugyanis Jordániában jelent meg elsőként, ahonnan később számos országba terjedt tovább. Egyes források szerint vetőmagszállítás útján terjedt, így jutott el Európába is, viszont nem csak e módon történhet a megfertőződés. Viszont ami problémát jelenthet, hogy a fertőzés megjelenését követően számos úton terjedhet tovább, például beporzás során a poszméhek is továbbvihetik egyik gazdaságból a másikba.

Jelenlegi cél az, hogy megelőzzék a gazdaságok a vírus kialakulását, hiszen ha terjedésnek indul, lehetetlen megállítani. Erre való tekintettel a hazánkban is működő paradicsom üvegházak szigorú higiéniai előírásokkal igyekeznek megelőzni a vírus bekerülését: a dolgozók csak az előírt, speciális felszerelésben léphetnek be az üvegházba, illetve betiltották a látogatók fogadását.

A FruitVeB valamint a Nébih folyamatos ellenőrzés alatt tartja a hazai üvegházakat, és mintavétellel vizsgálja egy esetleges vírus megjelenésének kockázatát, de eddig még nem volt precedens pozitív minta kimutatására.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás