Az interjú szervezésekor még más volt a téma, de azóta a koronavírus-járvány negatív hatásai az ország minden lakosának az életét alaposan felforgatták. Kíváncsiak voltunk, hogyan látja a kialakult helyzetet az MKB Bank szakértője, hiszen a pénzintézet jelentős szerepet tölt be az agrárfinanszírozásban. Simon Attilával, a bank Agrárium Főosztályának vezetőjével, az MKB Agrárpartner szakmai irányítójával beszélgettünk a témáról.

Ön szerint melyek az agráriumnak, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos legnagyobb feladatai és problémái?

A mezőgazdaság legfontosabb feladata a lakosság élelmiszerrel való ellátása. Ezen a területen nem látok veszélyeket. A szektor rugalmasan reagált a megváltozott viszonyokra, és a korábban hosszú – időnként túl hosszú – élelmiszerláncok szinte pár nap alatt lerövidültek. A termelők, a gazdaságok és a vállalatok már közvetlenül szállítanak a nagy áruházláncok beszállítóközpontjaiba. Elképzelhető ugyan, hogy nem lesz teljes a korábban megszokott választék, egy-egy termékkategóriában nem 5-10 termék lesz a polcon, hanem ennél kevesebb, de közel minden termék elérhető és megvásárolható lesz. Gond lehet viszont az exporttal, mert a szállítások nagyon lelassultak. 2-3 hónapos távlatban további problémát okozhat az élelmiszeripar számára fontos csomagolóanyagok hiánya, mert nehezen jutnak be az országba. Ugyan a vállalatok rendelkeznek belőlük néhány hónapra elegendő a raktárkészlettel, azonban ha a válság elhúzódik, adódhatnak gondok.

A mezőgazdaságon belül melyek azok a szektorok, amelyek működésében a koronavírus a legnagyobb károkat okozhatja?

A virágok és dísznövények kereskedelme lehet az egyik legnagyobb kárvallott. A kereslet drasztikus visszaesése miatt – személyes tapasztalataim szerint – több kereskedőnél halmokban állnak a vágott és cserepes virágok illetve a virágpalánták.

Ami a gabonatermesztést illeti, van tartalék az országban. A magtárak várják az idei termést, de komoly tartalékaink is vannak. Vetőmagból önellátó az ország, sőt egész Európába exportálunk. A műtrágyaellátás már kérdéseket vet fel. Ugyan van gyártó az országban, és a teherforgalom is működik bizonyos szinten, illetve a szántóföldi növények közül a fejtrágyázás már megtörtént az őszi kalászosoknál, valamint a repcénél, azonban a kukorica és napraforgó esetében kérdéses, hogy hogyan tudjuk majd műtrágyával ellátni a növénykultúrákat.

Az állattenyésztésben is látok némi veszélyt, ahol leginkább a munkaerő biztosítása lehet problémás. Nagy kérdés, hogy a dolgozók be tudnak-e majd járni dolgozni és tudják-e működtetni az állattartó telepeket, hiszen az állatok napi gondozást igényelnek.

Simon Attila, az MKB Agrárium Főosztályának vezetője, az MKB Agrárpartner szakmai irányítója (fotó: Hercegfalvi Zoltán)

A fóliasátras és üvegházas szektorban az elmúlt évek fejlesztései miatt zöldségből és gyümölcsből is folyamatos és zavartalan lehet az áruellátás.

Aggasztó jelenség viszont, hogy megjelent az előrefizetés, ami jócskán kimeríti a gazdálkodók pénzügyi tartalékait. Minden egyes tételt, az üzemanyagot, a műtrágyát, a vetőmagot előre kell finanszírozniuk. Én abban bízom, hogy a járvány 2-3 hónap alatt lezajlik, és az aratásra a mezőgazdaság újra teljes kapacitással tud működni.

Mi az, ami tartósan megmaradhat a mostani kikényszerített változások közül?

Várhatóan növekedni fog a hazai termékek iránti igény és ezzel azoknak a piacon betöltött súlya. A siker kulcsa az, hogy a hazai mezőgazdaság mennyire gyorsan tud reagálni a változásokra. A mezőgazdaságban dolgozóknak el kell látniuk alapfeladataikat és a lakosságot: vetniük, aratniuk kell, nem maradhatnak otthon.

Milyen segítséget tud az MKB Bank a gazdáknak nyújtani, hogy az előrefizetésen vagy az egyéb financiális nehézségeken úrrá tudjanak lenni?

Az MKB Bank felkészülten segíti ebben az időszakban is a gazdákat: MKB Agrár Kamattámogatott Hiteltermékek néven nálunk is elérhető a 0,5%-os* kamatra igényelhető NHP fix beruházási hitel. Emellett MKB Hektár Plusz Termékcsaládunk részeként többek között szabad felhasználású céllal is nyújtunk finanszírozást. Továbbá a gazdaság zökkenőmentes működésében a már korábban bevezetett és a gazdák által jól ismert sikertermékünk, a mezőgazdasági faktoring szolgáltatásunk lehet segítségükre. Mindezekkel és más, kimondottan az agrárügyfelek számára kínált egyéb termékeinkkel lehetőségünk van biztosítani számukra a financiális támogatását.

A vírus okozta helyzetet folyamatosan elemezzük és igyekszünk rugalmasan reagálni a gazdák igényeire. Szívügyünk az agrárium és ezt a gazdáknak is érezniük kell.

Komoly sajtóvisszhangot váltott ki március közepén, hogy MKB Bank Nyrt. egymilliárd forintot adományozott a koronavírus-védekezéssel kapcsolatos kormányzati erőfeszítések támogatására. Mit lehet tudni ennek a döntésnek a hátteréről?

Szerintem nem szorul különösebb magyarázatra az, ha egy magyar tulajdonban lévő bank kötelességének érzi, hogy Magyarországnak segítsen. Különösen az időskorúak tájékoztatásával és védelmével kapcsolatos intézkedéseket tartjuk fontosnak. Reméljük, mások is hasonlóan tesznek majd.

További információ az alábbi oldalon érhető el: mkb.hu/agrar

*Amennyiben az ügyfél megfelel az NHP fix program feltételeinek és jogosult a 42/2019. (IX.20.) sz. AM rendelet szerinti maximális kamattámogatásra.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás