A mezőgazdaságban a termelők számára elérhető térinformatikai alkalmazásokkal mutatkozik be és csatlakozik a Magro.hu szakértőihez Dr. Czimbalmos Róbert. Aki amellett, hogy okleveles agrármérnök, a Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézetének kutatásirányítója és tudományos munkatársa, többek között az MTA Agrártudományok Osztálya, Agrárközgazdasági Bizottságának köztestületi tagja is.

Napjaink térinformatikai piacának palettája (elérhető eszközök, szoftverek és térinformatikai alkalmazások, ezek fogadására előkészített erő- és munkagépek) nagyon széles. A robbanásszerűen növekvő felhasználói szám, a folyamatosan csökkenő beszerzési árak elérhetővé teszik minden gazdász számára ezek használatát. De miért is érdemes ezeket a térinformatikai alkalmazásokat nekik megismerni és használni? A gazdálkodó a rendelkezésére álló szántó- rét- és egyéb művelési ágakban művelt tábláinak térképi adatbázisát könnyen beszerezheti. A térképadatbázis integrálhatja a kataszteri alaptérkép lapok digitalizált változatait, ugyanezen területek digitális ortofotó-térképeit, a Mezőgazdasági Parcella Azonosító (MEPAR) blokktérképeit (forrás: FÖMI). Ez a kiinduló adatbázis – kiegészítve a megvásárolt egyéb térképi- és leíró (attributív) adatbázisokkal – lehetőséget ad tematikus térképanyagok, jelentések, rétegek készítésére. Alkalmazási lehetőségek:

Terepi GPS készülékek használata: a magyar fejlesztésű Digiterra Explorer rendszer részét képző professzionális terepi GPS készülék biztosítja a szántóföldön terepi mérések végzését. Napjainkra a gazdák számára leggyakoribb, területméréssel összefüggő feladatok:

  • területalapú támogatásokhoz táblaszintű ellenőrző terepi mérések elvégzése,
  • vis maior események (belvizes foltok, aszály sújtotta vagy jégveréses területek) által sújtott területek felmérése (1. ábra),
  • talajminta-vételezési pontok megtervezése, kivitelezése, magassági pontok felvétele, amelyek segítségével egy kis szakmai elmélyülés után digitális domborzatmodell (DDM) is készíthető (2. ábra),
  • tápanyag-ellátottsági és egyéb tematikus térképek készítése, meghatározott pontok beazonosítása, évenként ismétlődő mérési feladatok (AKG területek pontosítása, támogatásra bejelentett területek kimérése, külső szolgáltatások területének mérése szolgáltatói díj megállapításához stb.).
  • adatgyűjtés
1. ábra: Egy karcagi tábla belvízfoltjának felmérése
  Digitális táblatörzskönyv vezetés: a papíralapú támogatási rendszer digitalizálásával és a netalapú bejelentési kérelmek elterjedésével (AKG, MEPAR rendszer) minden mezőgazdasági beavatkozás pontos naplózása alapkövetelmény lett. A digitális táblatörzskönyv az eddig felsorolt térinformatikai alkalmazások által nyert adatokat felhasználja táblatörzskönyv megfelelő moduljaiban; ezen adatok is segítik ennek pontos és naprakész vezetését (a magyar fejlesztésű AgroOrg rendszer!).
2. ábra: Egy karcagi gyepterület belvízfoltjainak felmérése után készített domborzatmodell

A GPS alapú Jármű Ellenőrzési Rendszerek biztosítják a gazdálkodó erőgépeinek, arató-cséplőgépeinek, szállítójárműveinek folyamatos nyomkövetését. A rendszer memóriakártyán, vagy on-line üzemmódban rögzíti a munkaművelet kezdő-záró időpontját, a mozgást, az állással töltött időt, az üzemanyag fogyasztást. A megtett utat track-ek formájában rögzíti, összesíti a teljes utat, az összes állásidőt, a táblán belüli tartózkodást. Az adatokat kiértékelő térképi szoftver (a saját területeket tartalmazó térképi adatbázisra támaszkodva!) terepen, illetve irodai környezetben további alapvető térinformatikai szerkesztések, számítások végzését biztosítja: új tematikus fedvények létrehozása, művelési szélesség, napi műszakóra, ténylegesen megművelt terület számítása stb. A kapott track és az ebből szerkesztett térképek és jelentések alapadatait a gazdálkodás területein (pl. digitális táblatörzskönyv számviteli moduljában!) használhatja.
Adatgyűjtő a traktorfülkében
Kézi GPS készülék, az adatgyűjtővel, a talajmintavételek rögzített pontjai a szántóföldön
 

Szerző: Dr. Czimbalmos Róbert Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézet

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás