A gazdászok számára elérhető térinformatikai alkalmazásokról
A mezőgazdaságban a termelők számára elérhető térinformatikai alkalmazásokkal mutatkozik be és csatlakozik a Magro.hu szakértőihez Dr. Czimbalmos Róbert. Aki amellett, hogy okleveles agrármérnök, a Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézetének kutatásirányítója és tudományos munkatársa, többek között az MTA Agrártudományok Osztálya, Agrárközgazdasági Bizottságának köztestületi tagja is.
Napjaink térinformatikai piacának palettája (elérhető eszközök, szoftverek és térinformatikai alkalmazások, ezek fogadására előkészített erő- és munkagépek) nagyon széles. A robbanásszerűen növekvő felhasználói szám, a folyamatosan csökkenő beszerzési árak elérhetővé teszik minden gazdász számára ezek használatát. De miért is érdemes ezeket a térinformatikai alkalmazásokat nekik megismerni és használni? A gazdálkodó a rendelkezésére álló szántó- rét- és egyéb művelési ágakban művelt tábláinak térképi adatbázisát könnyen beszerezheti. A térképadatbázis integrálhatja a kataszteri alaptérkép lapok digitalizált változatait, ugyanezen területek digitális ortofotó-térképeit, a Mezőgazdasági Parcella Azonosító (MEPAR) blokktérképeit (forrás: FÖMI). Ez a kiinduló adatbázis – kiegészítve a megvásárolt egyéb térképi- és leíró (attributív) adatbázisokkal – lehetőséget ad tematikus térképanyagok, jelentések, rétegek készítésére. Alkalmazási lehetőségek:
Terepi GPS készülékek használata: a magyar fejlesztésű Digiterra Explorer rendszer részét képző professzionális terepi GPS készülék biztosítja a szántóföldön terepi mérések végzését. Napjainkra a gazdák számára leggyakoribb, területméréssel összefüggő feladatok:
Hirdetés
- területalapú támogatásokhoz táblaszintű ellenőrző terepi mérések elvégzése,
- vis maior események (belvizes foltok, aszály sújtotta vagy jégveréses területek) által sújtott területek felmérése (1. ábra),
- talajminta-vételezési pontok megtervezése, kivitelezése, magassági pontok felvétele, amelyek segítségével egy kis szakmai elmélyülés után digitális domborzatmodell (DDM) is készíthető (2. ábra),
- tápanyag-ellátottsági és egyéb tematikus térképek készítése, meghatározott pontok beazonosítása, évenként ismétlődő mérési feladatok (AKG területek pontosítása, támogatásra bejelentett területek kimérése, külső szolgáltatások területének mérése szolgáltatói díj megállapításához stb.).
- adatgyűjtés
Szerző: Dr. Czimbalmos Róbert Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézet
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés