A mezőgazdaságban nemcsak a termények és az állatok védelme a fontos, hanem a gazdaság infrastruktúrájának és technológiájának is biztosítva kell lennie a károkkal szemben. Bordás Imre, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetője bemutatja, hogyan alkalmazkodik a Generali a modern agrárgazdálkodás igényeihez, különösen az ÁTK-pályázatokhoz kapcsolódóan, és hogyan segítheti a gazdálkodókat a vagyonuk és beruházásaik védelmében.

Az ÁTK-pályázat az egyik olyan téma, ami gyakran megjelenik az agrármédiában. Hogyan tud a Generali Biztosító rácsatlakozni erre a hullámra?

A Generali a mezőgazdasági termékportfóliójában, a növénybiztosításokon túl úgynevezett Agrárőr mezőgazdasági vagyonbiztosításokat is kínál a mezőgazdasági termelők és gazdaságok számára. A vagyonbiztosítások a mezőgazdasági telephelyek, üzemek általános és speciális vagyontárgyaira, berendezésekre, készletekre, valamint az ültetvények és azok állóeszközeiben, illetve erdőkben keletkező károkra ­nyújtanak biztosítási védelmet, alapvetően tűzkár és elemi károk ellen. Kiegészítő fedezet választható elektronikus berendezések káraira, géptörésre, mezőgazdasági felelősségi károkra, de akár munkahelyi balesetekre is.

A konstrukció magában foglalja az állatbiztosításokat is, melyek az állattartókat véletlenszerűen ért veszteségek enyhítésére szolgálnak.

Bordás Imre_Generali
Bordás Imre, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetője

Kiterjed a tűz- és az elemi károkra, az áramkimaradás okozta problémákra, a nagy értékű állatok elhullására és állategészségügyi költségeire, valamint a fertőző betegségekkel kapcsolatos térítésre, kiegészítő fedezetként.

Most például az ÁTK-pályázatok kapcsán az épület, az abban található berendezések, a különböző kiszolgáló egységek, akár az elektronika, akár például a takarmányozó rendszer mind biztosíthatóak. A támogatás keretében sokan új rendszert fognak beépíteni a telephelyükre, esetleg új gépeket, új technológiákat alkalmaznak, ezek pedig jelentős értéket képviselnek. Ha a beruházás hitel keretében valósul meg, a hitelező általában biztosítékot kér, ami az esetek többségében biztosítást szokott jelenteni, mert ez fedezetet nyújt egy esetleges kár bekövetkezésekor.

Mennyire ismertek és keresettek ezek a biztosítástípusok?

A kereslet növekszik irántuk, ám a gazdálkodók nem ismerik kellően, hogy mely biztosítóknál köthető ilyen védelem, ugyanis a magyarországi piacon a biztosítók csak egy kis köre foglalkozik speciálisan a mezőgazdasági termelők igényeivel. Több biztosító ad fedezetet vagyonra, mint például növényre. Sok esetben a támogatások keretében a hitelintézetek követelik meg a biztosítás meglétét, még akár definiálják is, hogy milyen kockázatokra kell fedezetet nyújtson a biztosítási szerződés, emiatt is növekszik az ilyen jellegű biztosítások száma. A nagy érték miatt a gazdák érdeke, hogy igénybe vegyék ezeket a termékeket, ezért mindenkinek ajánlom ezek megkötését.

Mely szempontokat kell mérlegelni kötéskor?

Először is arra kell figyelni, hogy mi az a fedezet, a kockázat, amit a feltételben a biztosító vállal. Itt azt érdemes végig gondolni a gazdálkodónak, hogy tart-e ettől a veszélytől; hasznos-e számára, mert olyan biztosítást, ami az ő félelmeit vagy az általa fontosnak vélt veszélyeket nem fedi le, fölösleges megkötni. Más szavakkal a termelőnek ismernie kell, hogy milyen esetekben fizet a biztosító.

A következő szempont az alul- vagy túlbiztosítás kérdése. Egyik sem szerencsés különböző okok miatt. Ezeknek az elkerüléséhez a gazdáknak azt kell pontosan tudniuk, hogy mi a biztosítani kívánt vagyontárgy értéke. Ha egy épületről beszélünk, a Generali Biztosító ilyenkor az újjáépítési értékkel kalkulál, ami teljesen más, mint az ingatlanközvetítő által becsült érték vagy a pénzügyi kimutatásokban szereplő értékcsökkenésen keresztülment érték. Azt vizsgáljuk, hogy ha egy épület porig ég, mennyi pénzből lehet újjáépíteni.

Fontos egy már megkötött biztosítási szerződést folyamatosan aktualizálni, mondjuk új gép vagy eszköz vásárlása után, ezeket pedig reális áron szerepeltetni kell a szerződésben, mert egyébként a biztosító nem vagy nem olyan arányban téríti az esetleg bennük keletkező kárt.

Agrárőr

Itt jön a képbe a már említett alul- vagy túlbiztosítás veszélye…

A biztosító a kárt csak arányosan téríti meg, mégpedig olyan mértékben, ahogy a tényleges érték aránylik a biztosítási összeghez. Tehát ha egy termelő féláron szerepeltet a szerződésben egy épületet, akkor a kártérítés ezzel lesz arányos, a kártérítés is féláron történik.

Sajnos, sokan nem szánnak elég időt a szerződésük aktualizálására, amikor pedig bekövetkezik a baj, fogják a fejüket. Egy többszázmillió forintos gabonatároló esetében az alulbiztosítás elég költséges lehet.

A túlbiztosítással az a probléma, hogy az ügyfél feleslegesen fizet egy olyan érték után, amit a biztosító később nem fog megtéríteni. Kár esetén ez nem okoz nagy problémát, de pénzügyileg nem észszerű.

Most az ÁTK-pályázat kapcsán viszonylag könnyű helyzetben vannak a gazdák, illetve a biztosító is, hisz ezek új vagyonelemekre vonatkoznak, tehát ha valaki telepít egy új berendezést, számlával fog rendelkezni arról, hogy az mennyit ér. Egy épület felépítésekor pedig szintén rendelkezésre állnak a számlák, ami megegyezik az újjáépítési értékkel. Az évek előrehaladtával pedig majd aktualizálni kell ezeket a tételeket.

Az Agrárőr termékünkben a tűzkár az alapfedezet, de kiegészítőként, például vihar- vagy úgynevezett all risk, az összes kockázatra kiterjedő biztosítást is lehet kötni, kivéve a feltételek szerinti kizárásokat és mentesülés eseteit, de akár felelősségbiztosításra is van lehetőség.

Hogyan érdemes összehasonlítani a különböző biztosítási ajánlatokat?

Almát az almával hasonlítsunk. Ha több biztosítótól kérnek ajánlatot, akkor ne csak az ár alapján döntsenek. Azt is meg kell vizsgálni, hogy mi a szolgáltatás, mire terjed ki és milyen önrészt tartalmaz.

Minél nagyobb önrészt vállal az ügyfél, a biztosítás díja annál alacsonyabb lesz. Ez befizetéskor előnyös, de a kár elszenvedésekor már nagyon más a helyzet, mert akkor az önrészt a károsult viseli. Egy döntéskor azt kell mérlegelni, hogy kár esetén mekkora az az önrész, melyet vállalni tudunk.

Egy tízszázalékos önrésszel bíró ajánlatot nagyon nehéz összehasonlítani egy ötvenszázalékos önrészessel. Nem mindig az olcsó az olcsó, és nem mindig az a drága, ami drágának látszik - azt is meg kell nézni, milyen szolgáltatás jár mellé.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás