Az elmúlt években a tojótyúk- és brojlertenyésztésben megjelent a genomika. A kacsatenyésztők egy olyan mikrochip kifejlesztésére vártak, amely képes meghatározni a specifikus tulajdonságaikat.

Miután a francia INRA intézet több genetikai vonalat felrajzolt, végre létrejöhetett a régóta várt chip. A Grimaud Frères kacsatenyésztő cég kikeltette az első kacsákat a hagyományos genetika és a genomika kombinálásával.

Látták, hogy mi lehetséges, és hogy ez a meglehetősen drága technológia bizonyítottan megtérül. A probléma azonban az volt, hogy nem állt rendelkezésükre a kacsák genomikai felépítése (Fotó: Pixabay)

Ahol a hagyományos genetika segítségével nehéz szelektálni

Egyesek a genomikát a Szent Grálnak tekintik, de ez egy kicsit túlzás. Ez azonban egy értékes kiegészítő eszköz az eszköztárunkban, hogy képesek legyünk a legjobb tenyészállatokat kiválasztani és felgyorsítani a genetikai fejlődést. Különösen olyan tulajdonságok esetében, amelyeket a hagyományos genetika segítségével nehéz szelektálni – mondta Guillaume Le Mignon, a Grimaud Frères K+F mérnöke.

Évek óta látja, hogy a Grimaud leányvállalatainál, a Novogennél (tojók) és a Choice-nál (sertések) dolgozó kollégái a genomikát használják a szelekció segítésére, anélkül, hogy ő maga is hozzáférhetne ugyanezekhez az erőforrásokhoz. Látták, hogy mi lehetséges, és hogy ez a meglehetősen drága technológia bizonyítottan megtérül. A probléma azonban az volt, hogy nem állt rendelkezésükre a kacsák genomikai felépítése.

Le Mignon tudja, hogy tekintettel a kacsa korlátozott piaci részesedésére a világméretű állatifehérje-láncban, türelmesnek kellett lennie. A genomikai programok jelentős előre tervezést igényelnek – a Grimaud Frères több mint 5 évvel ezelőtt választotta ki a leginkább stratégiai vonalait, hogy bevezesse számukra a genomikai szelekciót.

E vonalak teljes tenyészállományának DNS-ét összegyűjtötték, majd hidegen tárolták, hogy több ezer egyedből álló, úgynevezett referencia-populációkat hozzanak létre. Ezekből a nagyon specifikus populációkból az SNP (egynukleotid-polimorfizmus) markerek egy almintáját egy nagyfelbontású chipre lehetett felvenni. Ezeket kifejezetten bizonyos implicit kritériumok alapján választottak ki, mint például a származás, a hibridizáció minősége vagy olyan technikai kritériumok, mint az allélfrekvencia és a genomban elfoglalt hely.

Vonalspecifikus chip

A tulajdonságok egész sorát tartalmazó chipből egy alacsony sűrűségű, 60 000 adatpontot tartalmazó, minden egyes tenyészvonalra specifikus chipet kellett kifejleszteni. A muskotály és a pekingi kacsa esetében ez elég egyszerű, de az öszvérkacsák esetében már kicsit bonyolultabb. Egyesek szerint a muskotály és a pekingi kacsa keresztezése olyan, mint a kacsa és a csirke keresztezése. (Soha nem lehet tudni, hogy mi lesz a pontos eredmény). Ennek ellenére a genomika használatának várható előnyei adottak.

A Grimaud Frères a genetikai fejlődés gyors felgyorsulását tapasztalta a potenciálisan nagyobb szelekciós nyomásnak, a jövőbeli tenyészállomány gyorsabb becslésének (rövidebb generációs intervallum) és a genomikai értékek genetikai értékekhez képest nagyobb pontosságának köszönhetően. És hatékonyabb a szelekció az összetett tulajdonságok és az állat életének végén mérhető tulajdonságok (pl. viselkedés, elhullás, költés, húsminőség, tenyészhímek, tojó potenciálja stb.) vagy az alacsony öröklődőképességű tulajdonságok esetében.

Mignon úgy véli, hogy gyorsabban lehet előrelépni: a közvetlenül a kikelés után vett vérmintával információt kaphatnak a madár örökletes értékeiről. Ahelyett, hogy a termelés végéig kellene várniuk. Azonnali betekintést nyerhetnek a hím utódok potenciális tojóteljesítményébe, ahelyett, hogy meg kellene várni a nőstény utódokat, és újra várni, hogy a tényleges teljesítményt később, az életben láthassuk. Minden a genetikában rejlik.

Kéz a kézben

Le Mignon szerint egyértelmű, hogy a genomika soha nem fogja helyettesíteni a hagyományos genetikát. Úgy gondolja, mindkét technika kéz a kézben fog haladni, és kiegészíti egymást. Mindig is használni fogják a CT-szkennereinket a mellek húshozamának mérésére, az RFID-chipeket a takarmányfelvétel mérésére és minden más szelekciós kritériumot a genomika eredményeinek validálására.

A közvetlenül a kikelés után vett vérmintával információt kaphatnak a madár örökletes értékeiről (Fotó: Pixabay)

De az is fontos, hogy mindig azt az eszközt használják, amelynek a legnagyobb gazdasági értelme van. Tudják, hogy a genetikával szelektálni tudnak a testtömeg-gyarapodásra és a takarmányhasznosítási arányra vonatkozóan.

A genetikus szerint az éves 200 000 eurós beruházás bölcs felhasználásáról van szó. Arra számítanak, hogy évről évre 5-10%-os további genetikai fejlődést fognak elérni. Ez a genetika területén óriási dolog.

Le Mignon biztos benne, hogy a genomika tovább fog fejlődni és bővülni, hogy különböző tulajdonságokra és több genetikai vonalra is kiterjedjen. Még folyamatban van az összes molekuláris marker és azok kölcsönhatásainak megtalálása, valamint az, hogy ezek hogyan befolyásolják a kacsák végső teljesítményét.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás