A génmódosított rizs termesztése lehet a megoldás az éhezésre
A béta-karotint termelő génekkel ellátott, sárga színe miatt aranyrizsnek nevezett génmódosított fajtát most először engedélyezték olyan országban, ahol sok rizst esznek, és elterjedt az A-vitamin-hiány. A génmódosított rizst már korábban engedélyezték az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon, de ennek nem volt túl nagy gyakorlati jelentősége, mert nem valószínű, hogy ezek az országok valóban nagyüzemben termeszteni és fogyasztani fogják. A Fülöp-szigeteken azonban nagyon valószínű, hogy hamarosan tömegesen termelni is fogják azt.
A 24.hu írta meg, hogy az alultápláltság, ezen belül is az A-vitamin hiánya több gyerek életét követeli a fejlődő országokban, mint a HIV, a malária vagy a tuberkulózis: a hivatalos statisztikák szerint nagyjából naponta 2 ezer fiatal esik áldozatául annak, hogy nem kap elegendő béta-karotint, aminek a segítségével a szervezete elő tudja állítani az A-vitamint. Erre a helyzetre lehetett volna tökéletes megoldás az aranyrizs, amit mintegy 20 évvel ezelőtt fejlesztettek ki génmódosítás segítségével. Arról pedig már az Index számolt be a Neurologica anyaga alapján, hogy a béta-karotin az A-vitamin előanyaga, és a vitaminhiány orvoslása volt a fő indoka annak, hogy a vegyület előállításához szükséges gént beépítették a rizs genomjába. Természetesen az aranyrizs is a GMO-ellenes lobbi célkeresztjébe került az utóbbi években. Több vélekedés szerint az aranyrizs is csak a multinacionális biotechnológiai vállalatok profitéhségéről szól.
Ennek ellentmond, hogy az aranyrizst tisztán humanitárius céllal fejlesztették ki, amit a következő tények támasztanak alá:
- bárki ingyen használhatja, nem védi szabadalom
- nem áll mögötte semmilyen profitorientált cég, senki sem gyakorol felette monopolhelyzetből eredő hatalmat
- a használatához semmilyen vegyi anyag nem szükséges
Egészséges élelmiszer volt a cél, de többen mégsem örülnek neki
Az egészet kizárólag azért csinálták, hogy a gyerekek elegendő béta-karotint fogyasszanak ahhoz, hogy ne alakuljon ki náluk A-vitamin-hiány. Persze a GMO-ellenes narratíva szerint ez egy összeesküvés része: a tudósok csak azért adják ingyen az aranyrizst a harmadik világnak, hogy ezzel szerettessék meg velük az összes génmódosított szervezetet - írták. Az aranyrizs-ellenes vélemények egyik fő szószólója a Greenpeace. Ennél az esetnél is csalódottságuknak adtak hangot, amiért a fülöp-szigeteki kormány a fajta befogadása mellett döntött, és arra szólították fel a hatóságokat, hogy változtassák meg a döntésüket. A GMO-ellenes tábor legfőbb érve, hogy ezek a fajták ismeretlen veszélyeket tartogatnak az emberiségre nézve, és nem tesztelték eléggé az egészségügyi hatásaikat.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés