A lisztharmat a búzatermesztők számára komoly csapást jelenthet. Megfertőzi a növényeket, megsárgítja a leveleket, és visszaveti a növekedést.

Azokban az országokban, ahol a lisztharmat elterjedt, például Kínában, a termés akár 40%-át is elpusztíthatja, így a gazdák számára az egyik legkárosabb és legköltségesebb kórokozó.

Ha további kutatások megerősítik, hogy a termésmennyiséget nem befolyásolja a génmódosítás, az óriási előrelépés lesz a búzatermesztők számára (Fotó: Pixabay)

Káros és költséges kórokozó

A kutatók most olyan génszerkesztett búzát hoztak létre, amely ellenáll a gombafertőzésnek, anélkül, hogy a gabona növekedését visszafogná. A tudósok szerint a módszer más növényeknél, például szamócánál és uborkánál is működhet – számol be a Science.org cikke nyomán a magyarmezogazdasag.hu.

Ha további kutatások megerősítik, hogy a termésmennyiséget nem befolyásolja a génmódosítás, az óriási előrelépés lesz a búzatermesztők számára – mondta Beat Keller növénybiológus a Zürichi Egyetemről.

Peter van Esse – növénypatológus a Sainsbury Laboratóriumból – szerint a vegyszerhasználat csökkentése jót tesz a környezetnek, és a betegségeknek ellenálló növények a fejlődő országok gazdálkodói számára is fontosak, mivel nekik nincs hozzáférésük növényvédőszerekhez.

Egyes növények természetes módon ellenállnak a lisztharmatnak

Az 1940-es években etiópiai expedíciók során a tudósok olyan helyi árpafajtákat fedeztek fel, amelyeket nem fertőzött meg a gomba.

De ezek a növények és a növénynemesítők által létrehozott későbbi változatok nem fejlődtek olyan jól, és kisebb volt a termésátlaguk is. A nemesítőknek az 1980-as évekre folyamatos erőfeszítésekkel sikerült olyan árpatípusokat létrehozniuk, amelyek viszonylag jól ellenálltak a gombának, és elég erőteljesen növekedtek ahhoz, hogy a gazdák számára vonzóak legyenek.

Ellentétben a növények különféle betegséggel szembeni ellenálló képességével, amelyet a kórokozók előbb-utóbb leküzdenek, ezekben a fajtákban a lisztharmat elleni védelem évtizedekig fennmaradt.

„Öngyilkosok” lesznek a sejtek

Ez egy MLO nevű génnek köszönhető, amelynek mutációja valahogy megakadályozza, hogy a gomba megfertőzze az árpát. Egyrészt a spórák behatolásakor a növényi sejtfalak gyorsan megvastagodnak, míg a közeli sejtek „öngyilkosok” lesznek.

A búzanemesítőknek azonban nem sikerült ezt reprodukálniuk. Búzában az MLO mutációi gyatra növekedésű növényeket eredményeznek, amelyek általában 5 százalékkal kevesebb termést adnak, mint a többi fajta, ami túl nagy hiányosság. A gazdák nem fogadják el még az ilyen kismértékű terméskiesést sem, amennyiben a gombaölő szerekkel elpusztítható a kórokozó.

Génszerkesztési módszerekkel, többek között a CRISPR segítségével létrehozták ugyanazt a védőmutációt a búza MLO génjeinek hat példányában (Fotó: Pixabay)

Néhány évvel ezelőtt Gao Caixia, a Kínai Tudományos Akadémia Genetikai és Fejlődésbiológiai Intézetének növénykutatója és kollégái elkezdték tanulmányozni a búza terméshozamában és betegségekkel szembeni ellenálló képességében szerepet játszó géneket.

Génszerkesztési módszerekkel, többek között a CRISPR segítségével létrehozták ugyanazt a védőmutációt a búza MLO génjeinek hat példányában.

Célzott változások a genomban

Ezek a módszerek lehetővé teszik a kutatók számára, hogy nagyon célzott változásokat hajtsanak végre a genomban. Gyakran ezeket a változtatásokat hagyományos nemesítéssel is el lehetne érni, de néhány hónap helyett több évig tartana ugyanezt az eredményt felmutatni. A génszerkesztés mellett szól az is, hogy

a közelmúltban számos ország megkönnyítette a kutatók és a vállalatok számára az így előállított növények tanulmányozását és kereskedelmi forgalomba hozatalát.

A növények új tulajdonságainak módosítására szolgáló másik módszer, a génmanipuláció (GMO), amelynek során az egyik faj DNS-ét viszik át egy másikba, gyakran kiterjedt vizsgálatokat és hosszadalmas felülvizsgálatokat igényel az engedélyezés előtt.

Meglepetés a kiváló növekedés

Gao génszerkesztett növényei a várakozásoknak megfelelően ellenálltak a lisztharmat fertőzésének, de meglepetésére a növény ugyanolyan jól növekedett, mint a nem módosított kontrollnövények az üvegházi kísérletekben.

Más kutatók szerint is ígéretesnek tűnnek az üvegházi kísérletek és a laboratóriumi adatok. 

A csapat a génszerkesztett búza növekedését szabadföldi körülmények közt is vizsgálta.

A módosított növények ugyanolyan magasra nőttek, mint a többi búza. És amikor a kutatók megszámolták a parcellákból származó mintegy 30 növény mindegyikén a szemeket, nem volt statisztikailag szignifikáns különbség – számolnak be a Nature közelmúltban megjelent számában.

Keller figyelmeztet, hogy a búza terméshozamát nem lehet megbízhatóan meghatározni az egyes növények mérésével, ehhez sok négyzetméteres parcellákat kell bevetni, majd a betakarítás után kiértékelni a mennyiséget.

A véletlen a kutatók kezére játszott

A módosított növények genomjának mélyebb vizsgálata során Gao és munkatársai kimutatták, hogy a szerkesztés során nem csak egy MLO gén egy részét távolították el, hanem véletlenül egy nagy DNS-szakaszt is az egyik kromoszómáról.

A gén egy olyan fehérjét kódol, amely a cukormolekulák szállításában vesz részt, de hogy hogyan győzi le az MLO mutáció okozta terméskiesést, az továbbra is rejtély (Fotó: Pixabay)

Ez azt eredményezte, hogy a közelben lévő TMT3 nevű gén aktívabbá vált, és ez az, ami valahogy normalizálta a növekedést. A gén egy olyan fehérjét kódol, amely a cukormolekulák szállításában vesz részt, de hogy hogyan győzi le az MLO mutáció okozta terméskiesést, az továbbra is rejtély – mondja Gao.

A TMT3 számos más növényfajban is megtalálható

Gao és kollégái meg akarják próbálni a génszerkesztést a szamócában, a paprikában és az uborkában, amelyek szintén nagyon érzékenyek a lisztharmatra.

Eközben négy olyan búzafajtán is elvégezték a génszerkesztést, amelyeket a kínai gazdák kedvelnek, és terméshozamukat nagyobb szántóföldi kísérletekkel fogják tesztelni.

Mielőtt bármilyen génszerkesztett búzát eladnának a kínai gazdáknak, az új fajtákat a mezőgazdasági minisztériumnak jóvá kell hagynia. Gao optimista: szerinte a minisztérium új irányelvei a génmódosított növények jóváhagyására vonatkozóan „egyértelmű utat biztosítanak” a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás