Korábban állíthatók tenyésztésbe az iparszerű állattenyésztésben megjelent modern genotípusú kocák. Ezen túl több malacot fialnak és nevelnek, valamint érzékenyebbek a környezeti és takarmányozási hatásokra. Az energia- és táplálóanyag-igényük is eltér a hagyományos hibridekétől. A tenyészkocák kondíciója a laktáció alatt gyakran fellépő negatív energiamérleg következtében romolhat, hogy az kedvezőtlenül hat a reprodukciós- és az életteljesítményükre is. Az energiadeficites állapot mérséklésére, a megfelelő energiaellátás biztosítására szoptató kocatakarmányokban jó választás lehet a biodízelgyártás melléktermékeként keletkező glicerin. Három magyar kutató a glicerinkiegészítés összefüggéseit vizsgálta a malacok takarmányozásában. Az Agro Napló közölte a Dr. Tóth Tamás, Prof. Dr. Egri Borisz, Vida Orsolya végezte kutatás eredményeit, ezt az anyagot szemléztük. A nagy sertéstenyésztő országok (pl. Dánia) leginkább az alomméret növelésére, a növekedési erély fokozására és ezzel együtt a kisebb hátszalonna-vastagság irányába szelektáltak. Ezért a nagy malacszámú almokat nevelő kocáknak kevesebb mobilizálható zsírraktárból kell intenzívebb tejtermelést fenntartaniuk.
A sertéstakarmányokban alkalmazott glicerinkiegészítés hatásait kutatták magyar szakemberek
A szoptatás időszakát legtöbbször negatív energiamérleg jellemzi: a kocák kénytelenek saját zsírtartalékaikat mobilizálni, ez pedig élősúlyvesztést, valamint a hátszalonna-vastagságának csökkenését eredményezi. A szoptatás időszaka a következő reprodukciós ciklus eredményeit jelentős mértékben, negatívan befolyásolhatja.
A nagy malacszámú almokat nevelő állatoktól – különösen az előhasi kocáktól – elvárt termelési színvonal csak a takarmányok jelentős energiakiegészítésével érhető el.
A megfelelő energiaellátás biztosításának alternatívája lehet a biodízelgyártás melléktermékeként keletkező glicerin, amely a szervezetben a felépítő és lebontó biokémiai folyamatok köztes vegyületeként van jelen.   A különböző glicerinforrások szoptató kocák takarmányaiban történő felhasználásáról és azok metabolizmusáról kevés szakirodalmi adat létezik. Schieck és munkatársai (2010) előhasi és többször fialt kocákkal végzett kísérletükben megállapították, hogy a kocatakarmányokban 9 százalékban lehet folyékony, takarmányozási minőségű (ún. „feed grade”; glicerintartalom: 86,1 százalék, metanoltartalom: Hernández és mtsai (2015) ezzel ellentétben kísérletük során a glicerindózis emelésével (0; 3; majd 6 százalék) a kocák takarmányfelvétel- és testtömeg-csökkenését tapasztalták. Ebben a vizsgálatban a glicerinkiegészítés ugyancsak nem befolyásolta a malacok teljesítményét. Schieck és mtsai (2010) vizsgálták a kocatej táplálóanyag-tartalmát is, a szárazanyag- (p=0,07) és zsírtartalom (p=0,09), valamint a glicerinadagolás növelése között összefüggést tapasztaltak, illetve a kocatej laktóztartalmának növekedéséről számoltak be (p<0,05). A magyar kutatók a fentiek ismeretében állították be saját vizsgálataikat. Ezekben egy, a hazai piacon is elérhető, folyékony, 86 százalék glicerintartalmú glicerinforrás szoptató kocák termelési eredményeire, a kocatej táplálóanyag-tartalmának változására (pl. száraz anyag, fehérje, zsír, cukor), illetve a malacok teljesítményére gyakorolt hatását vizsgálták.
A magyar vizsgálatok
A vizsgálatot csoportos kísérleti elrendezést alkalmazva összesen 24 (n=12/kezelés) DanAvl hibrid (323±17,0 kg) egyedi anyagcsereketrecben elhelyezett kocával és szaporulatával végezték. A kontroll és kísérleti takarmányokat búza-árpa-kukorica-extrahált szójadara alapon állították össze, azokat dercés formában etették. A kísérleti takarmányban 50 kg/t folyékony „feed grade” glicerinkiegészítést alkalmaztak a kukoricadara kiváltására. A kocákat a fialást megelőző 24 napban adagoltan (3,5 kg/nap), a laktáció alatt ad libitum takarmányozták. A malacok mérlegelését a fialást követően, valamint választáskor végezték, a kocák egyedi takarmányfogyasztását folyamatosan feljegyezték. A szoptató kocáktól a laktáció 14., 21. és 27. napján tejmintákat vettek, melyeknek meghatározták a szárazanyag-, fehérje-, zsír- és cukortartalmát. Az elvégzett vizsgálatokban megállapították, hogy statisztikailag igazolható különbség a kocák laktáció alatti élősúlyveszteségét, hátszalonnavastagság-csökkenését és az újravemhesüléshez szükséges napok számát illetően nem jelentkezett (p>0,05) a kontroll és a folyékony glicerinnel 50 kg/t mennyiségben kiegészített takarmányt fogyasztó csoport között. Takarmányfogyasztásban sem volt szignifikáns különbség a két csoport adatai között (p>0,05).
Választáskor a kísérleti csoport malacainak súlya átlagosan 0,24 kilóval volt nagyobb a kontroll csoport malacaihoz képest (nem szignifikáns különbség; p>0,05).
A tejfehérje-tartalom ugyanakkor 50 kg/t glicerinkiegészítés hatására statisztikailag igazolható módon csökkent (p<0,05). A többi paraméter tekintetében nem tapasztaltak szignifikáns különbséget a kezelések között. Megállapították azt is, hogy a kontroll csoporthoz viszonyítva az 50 kg/t glicerinkiegészítés hatására a tejjel termelt száraz anyag (1569 g vs. 1660 g) tejfehérje (443 g vs. 459 g), tejzsír (595 g vs. 645 g) és tejcukor (424 g vs. 448 g) mennyisége emelkedett (ebben a sorrendben).
A vizsgálati eredmények összefoglalása
Az 50 kg/t folyékony glicerinkiegészítés nem befolyásolta a szoptató kocák laktáció alatti vizsgált teljesítményét. Az előbb említett glicerinkiegészítés hatására termelt tej mennyisége szignifikánsan nagyobb volt a laktáció 21. napján a kontroll csoport termelési eredményeihez viszonyítva (p<0,05). A tejminták fehérjetartalma 50 kg/t folyékony glicerinkiegészítés hatására statisztikailag igazolható módon csökkent (p<0,05). A többi vizsgált paraméter (száraz anyag, tejzsír, tejcukor) pedig nem változott. A tejjel termelt táplálóanyagok mennyisége a termelt tej mennyiségéből adódó szignifikáns különbségek miatt (a 21. laktációs napon) minden paraméter vonatkozásában nagyobb volt a glicerines kezelésnél. Ez a kedvező változás azonban a malacok választási súlyában statisztikailag igazolható módon nem jelentkezett (kontroll: 8,03±2,20 kg vs. kísérleti: 8,27±1,40 kg; p>0,05). Annak érdekében, hogy a glicerin szoptató kocák tejtermelésére és anyagcsere-folyamataikra gyakorolt hatását részletesebben megismerhessék, a kutatók szerint további dóziskísérletekre van szükség - írja az Agro Napló.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás