A glifozát tartalmú gyomirtók csak 2022-ig maradhatnának
2022 decemberéig teljesen betiltaná az Európai Parlament a glifozát tartalmú gyomirtók alkalmazását és addig is szigorítanának a használatukon. A háztartásokpéldául más kategóriába kerülnének.
A képviselők a glifozát tartalmú növényvédő szerek háztartási használatát azonnal, a mezőgazdasági felhasználását pedig 2022. december 15-i határidővel tiltanák be. A képviselők erről a strasbourgi plenáris ülésen döntöttek. A hírről a hvg.hu oldal számolt be.
Az EP ellenezte az Európai Bizottság javaslatát, hogy további tíz évvel meghosszabbítsák a glifozát növényvédő szer forgalomba hozatali engedélyét. Helyette a képviselők azt javasolták, hogy készüljenek tervek a termék kivezetésére - ha a glifozáttal szemben a lebomló növényvédelmi rendszerek alkalmasak a szükséges gyomirtáshoz.
Hirdetés
Ellentmondás a kockázatelemzésnél
Az engedélyezés előtti uniós kockázatelemzési eljárásban komoly kételyek merültek fel a képviselők szerint, amikor az ENSZ rákbetegséggel foglalkozó ügynöksége és az Európai Unió élelmiszerbiztonsági és vegyi anyagokkal foglalkozó ügynökségei a glifozát biztonságosságáról lényegesen eltérő következtetésekre jutottak.
A Monsanto, a glifozát hatóanyagot tartalmazó Roundup termék tulajdonosa és gyártója által nyilvánosságra hozott belső levelezése pedig komoly kétségeket keltett azoknak a tanulmányoknak a hitelességét illetően, amelyeket az uniós szervek a glifozát biztonságosságának értékelésekor használtak - tették hozzá.
A képviselők döntésükben kiemelték, hogy a növényvédő szerek uniós hatósági jóváhagyás céljából történő tudományos értékelése kizárólag független, lektorált és publikált tanulmányokon alapuljon. Ezek illetékes közigazgatási szervek megbízásából készüljenek, és a szerveknek elegendő forrást kell biztosítani, hogy képesek legyenek független tudományos tanulmányok megrendelésére.
A glifozát engedélyezésének kivizsgálására létrejött bizottság 2016 júniusi ülésén az unió tagországai képviselőinek egy része elvetette az Európai Bizottság javaslatát. Ez eredetileg 15 évvel hosszabbította volna meg a gyomirtó szer európai használatának engedélyét, majd tagországi ellenállás miatt 18 hónapos, 2017 decemberéig szóló meghosszabbításra tettek javaslatot.
A mezőgazdaságban dolgozókra lehet a leginkább veszélyes
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási ügynöksége 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta a világ egyik legnépszerűbb - és az Egyesült Államokban a legtöbbször használt - gyomirtóját.
A franciaországi székhelyű Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szakértői szerint a glifozát okozta rák kockázata főleg azok esetében áll fenn, akik foglalkozásukból adódóan vannak kitéve a szer hatásainak. Ezért a gazdák és a mezőgazdasági munkások komoly kockázatnak lehetnek kitéve. Az otthoni kertészkedés szempontjából a glifozát nem jelent kockázatot - tették hozzá.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés