A hagymalégy a hagyma legfontosabb kártevője. Főleg csapadékos években okozhat jelentős terméskiesést, és még nagyobb baj, ha a kártételt csak a betakarítás után vesszük észre. A tárolás alatt pedig akár az egész rakás meg tud rohadni. Összefoglaljuk, mit érdemes tudnia róla, és tennie ellene!

Megy a hagymalégy a snidlingre is

A hagymalégy (Phorbia antiqua) az eddigi ismeretek szerint főleg a vöröshagyma, a póré, a fokhagyma, a liliomfélék és a tulipán hagymájában rág. De volt olyan eset is, amikor a kártevő jobb híján megjelent a metélőhagymán is.

A hagymalégy nem kíméli a metélőhagymát sem - Fotó: Pixabay, Natacha Aubriot
A hagymalégy kárképe

A magvetés után a fiatal növények (gyakran sorban egymás mellett több is) elszáradnak, kipusztulnak. Idősebb növényen a hagymafejet támadják, a növény elpusztulhat, a károsított hagymarész pedig leginkább a csapadékos időben rothadhat.

A kártevő elterjedése és gazdasági jelentősége

Európában jól ismert. Különösen a nedves, csapadékos éghajlatú területeken fontos kártevő. Hazánkban is mindenütt előfordul, kártétele elsősorban inkább a csapadékosabb dunántúli területeken vagy az esősebb évjáratokban jelentősebb.

A légy fejlődésmenete

Évente 2, esetleg csonka 3 nemzedéke fejlődik. A talajban telelő tonnabábból az imágók a cseresznye virágzásakor jönnek elő. A nőstények petéiket a fiatal vagy idősebb hagyma levélhónaljába, többnyire csoportokban rakják a levelek közé. A fiatal nyüvek a növény föld alatti részébe, a hagymafejbe fúrják be magukat. A fiatal növényeknél egyik növényből a másikba átmenve egy sorban többet is elpusztíthatnak. 2–3 hetes táplálkozási időszak után elhagyják a hagymát, és a talajban bábozódnak. 10–14 napos bábállapot után következik a 2. nemzedék kikelése.

Hogyan védekezzen ellene?

A nedvesebb országrészeken gyakoribb és jelentősebb a kártétele. Nyugat-Európa egyik legnagyobb hagymakártevője. Nálunk az első nemzedék imágórajzását kell hálózással nyomon követni és a védekezést időben elvégezni.

A korai kártétele megakadályozható talajfertőtlenítéssel (diazinon), illetve az imágók rajzásakor kell ezek és a frissen kikelő lárvák ellen védekezni (pl. foszfamidon, fenitrotion, klorpirifosz-metil hatóanyagokkal).

A fiatal lárvák ellen dimetoát, a repülő legyek ellen pirimifosz-metil hatóanyagú szerekkel is védekezhetünk.

Az összefoglalót a Növényvédelem című kiadvány anyaga alapján készítettük.

Megosztás

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás