A hagymalégy a hagyma legfontosabb kártevője. Főleg csapadékos években okozhat jelentős terméskiesést, és még nagyobb baj, ha a kártételt csak a betakarítás után vesszük észre. A tárolás alatt pedig akár az egész rakás meg tud rohadni. Összefoglaljuk, mit érdemes tudnia róla, és tennie ellene!

Megy a hagymalégy a snidlingre is

A hagymalégy (Phorbia antiqua) az eddigi ismeretek szerint főleg a vöröshagyma, a póré, a fokhagyma, a liliomfélék és a tulipán hagymájában rág. De volt olyan eset is, amikor a kártevő jobb híján megjelent a metélőhagymán is.

A hagymalégy nem kíméli a metélőhagymát sem - Fotó: Pixabay, Natacha Aubriot
A hagymalégy kárképe

A magvetés után a fiatal növények (gyakran sorban egymás mellett több is) elszáradnak, kipusztulnak. Idősebb növényen a hagymafejet támadják, a növény elpusztulhat, a károsított hagymarész pedig leginkább a csapadékos időben rothadhat.

A kártevő elterjedése és gazdasági jelentősége

Európában jól ismert. Különösen a nedves, csapadékos éghajlatú területeken fontos kártevő. Hazánkban is mindenütt előfordul, kártétele elsősorban inkább a csapadékosabb dunántúli területeken vagy az esősebb évjáratokban jelentősebb.

A légy fejlődésmenete

Évente 2, esetleg csonka 3 nemzedéke fejlődik. A talajban telelő tonnabábból az imágók a cseresznye virágzásakor jönnek elő. A nőstények petéiket a fiatal vagy idősebb hagyma levélhónaljába, többnyire csoportokban rakják a levelek közé. A fiatal nyüvek a növény föld alatti részébe, a hagymafejbe fúrják be magukat. A fiatal növényeknél egyik növényből a másikba átmenve egy sorban többet is elpusztíthatnak. 2–3 hetes táplálkozási időszak után elhagyják a hagymát, és a talajban bábozódnak. 10–14 napos bábállapot után következik a 2. nemzedék kikelése.

Hogyan védekezzen ellene?

A nedvesebb országrészeken gyakoribb és jelentősebb a kártétele. Nyugat-Európa egyik legnagyobb hagymakártevője. Nálunk az első nemzedék imágórajzását kell hálózással nyomon követni és a védekezést időben elvégezni.

A korai kártétele megakadályozható talajfertőtlenítéssel (diazinon), illetve az imágók rajzásakor kell ezek és a frissen kikelő lárvák ellen védekezni (pl. foszfamidon, fenitrotion, klorpirifosz-metil hatóanyagokkal).

A fiatal lárvák ellen dimetoát, a repülő legyek ellen pirimifosz-metil hatóanyagú szerekkel is védekezhetünk.

Az összefoglalót a Növényvédelem című kiadvány anyaga alapján készítettük.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás