A hagymalégy elcsábul a snidling iránt is
A hagymalégy a hagyma legfontosabb kártevője. Főleg csapadékos években okozhat jelentős terméskiesést, és még nagyobb baj, ha a kártételt csak a betakarítás után vesszük észre. A tárolás alatt pedig akár az egész rakás meg tud rohadni. Összefoglaljuk, mit érdemes tudnia róla, és tennie ellene!
Megy a hagymalégy a snidlingre is
A hagymalégy (Phorbia antiqua) az eddigi ismeretek szerint főleg a vöröshagyma, a póré, a fokhagyma, a liliomfélék és a tulipán hagymájában rág. De volt olyan eset is, amikor a kártevő jobb híján megjelent a metélőhagymán is.
A hagymalégy kárképe
A magvetés után a fiatal növények (gyakran sorban egymás mellett több is) elszáradnak, kipusztulnak. Idősebb növényen a hagymafejet támadják, a növény elpusztulhat, a károsított hagymarész pedig leginkább a csapadékos időben rothadhat.
Hirdetés
A kártevő elterjedése és gazdasági jelentősége
Európában jól ismert. Különösen a nedves, csapadékos éghajlatú területeken fontos kártevő. Hazánkban is mindenütt előfordul, kártétele elsősorban inkább a csapadékosabb dunántúli területeken vagy az esősebb évjáratokban jelentősebb.
A légy fejlődésmenete
Évente 2, esetleg csonka 3 nemzedéke fejlődik. A talajban telelő tonnabábból az imágók a cseresznye virágzásakor jönnek elő. A nőstények petéiket a fiatal vagy idősebb hagyma levélhónaljába, többnyire csoportokban rakják a levelek közé. A fiatal nyüvek a növény föld alatti részébe, a hagymafejbe fúrják be magukat. A fiatal növényeknél egyik növényből a másikba átmenve egy sorban többet is elpusztíthatnak. 2–3 hetes táplálkozási időszak után elhagyják a hagymát, és a talajban bábozódnak. 10–14 napos bábállapot után következik a 2. nemzedék kikelése.
Hogyan védekezzen ellene?
A nedvesebb országrészeken gyakoribb és jelentősebb a kártétele. Nyugat-Európa egyik legnagyobb hagymakártevője. Nálunk az első nemzedék imágórajzását kell hálózással nyomon követni és a védekezést időben elvégezni.
A korai kártétele megakadályozható talajfertőtlenítéssel (diazinon), illetve az imágók rajzásakor kell ezek és a frissen kikelő lárvák ellen védekezni (pl. foszfamidon, fenitrotion, klorpirifosz-metil hatóanyagokkal).
A fiatal lárvák ellen dimetoát, a repülő legyek ellen pirimifosz-metil hatóanyagú szerekkel is védekezhetünk.
Az összefoglalót a Növényvédelem című kiadvány anyaga alapján készítettük.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés