“A mezőgazdaság az éghajlati és környezeti kihívásokkal szemben” címmel tartott előadást Serge Zaka, az agroklimatológia iránt szenvedélyesen érdeklődő tudós. A kutatói tevékenysége középpontjában az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatása áll. A szakember a 2021-es, Franciaországban, Toulouse-ban tartott cirokkonferencián nagyon fontos, a gazdákat is érzékenyen érintő technológiai előnyökről is beszélt a cirok termesztésével kapcsolatban.

A Sorghum ID foglalta össze az előadás lényegét. Ennek fő kérdése volt, hogy milyen éghajlati következményei lesznek (az IPCC forgatókönyve szerint) a +3°C-os átlaghőmérséklet-emelkedésnek a mi régióinkban. A Földközi-tenger medencéje lesz az éghajlatváltozás “forró pontja”; az éves csapadékmennyiség jelentősen csökkenni fog. Ezzel szemben Közép-Európában az éves csapadékmennyiséget ez alig fogja befolyásolni. 

Serge Zaka fő kérdése volt, hogy milyen éghajlati következményei lesznek a +3°C-os átlaghőmérséklet-emelkedésnek a mi régióinkban

Ebben a régióban az igazi problémát a következők jelentik:

  • A csapadék eloszlása az év folyamán: télen bőségesebb „+7 százalék víz 1°C-onként” csapadék esik, míg nyáron (amikor a növények vízigénye a legnagyobb) az eddiginél majd kevesebb.
  • A csapadék csökkent hatékonysága (a lefolyás veszélye).
  • Az akár 50°C-ot is elérő, szélsőséges hőmérsékleti értékek rendszeres előfordulása kockázati tényezőként jelenik meg Európában (Dél-Franciaországban már előfordult 45°C feletti hőmérséklet).

Miért ellenállóbb a klímaváltozással szemben, mint más kultúrák?

A cirok jobban teljesít magasabb hőmérsékleten, mint a hagyományos kultúrák.

Így reagál a cirok a növekvő hőmérsékletre

A ciroknak magasabb az az optimális hőmérséklet, amelyen a legjobban érzi magát. A cirok magasabb hőmérsékleten jobban teljesít a hagyományos kultúráknál.

A cirok fejlődési ciklusa rövid
A kukoricához képest a ciroknak rövidebb a fejlődési ciklusa és alacsonyabb a vízigénye a FAO adatai alapján

Vízstressz esetén a cirok jobb terméshozamot ad, mint a kukorica:

Vízstressz esetén a cirok jobban teljesít a kukoricánál

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás