A haszonbérlet szabályairól írt fontos tudnivalókat a MAGOSZ főtitkára
A magyar termőföldek több mint 50 százalékát haszonbérlet útján művelik, ezért kiemelten fontos a haszonbérlet szabályainak pontos ismerete - írta a MAGOSZ főtitkára, Dr. Cseh Tibor András. Az előírások java része végigkíséri a felek teljes jogviszonyát, bérleti díjat például minden évben köteles fizetni a bérlő, és vannak olyan szabályok is, melyek csak rendkívüli helyzetekben alkalmazhatók. Ez utóbbira jó példa a haszonbérfizetési kedvezmény, mely a mostani aszályos időszakban – 2022 után – ismét napirendre kerülhet.
A haszonbérlet szabályairól Dr. Cseh Tibor András írt összefoglalót a Magyar Mezőgazdaság portálon, ezt az anyagot szemléztük.
Hogyan határozható meg a haszonbérleti díj?
A haszonbérleti díj megfizetésének módját a felek szabadon állapíthatják meg a szerződésben. Ez történhet
Hirdetés
- pénzben, előre meghatározva annak mértékét (például aranykorona- vagy területalapon számítva);
- kapcsolhatják egy piaci értékhez
- annak sincs akadálya, hogy a felek természetben határozzák meg a bérleti díjat és ezt természetben fizessék is meg, de
- arra is van lehetőség, hogy akár évente más-más díjat állapítanak meg a szerződésben (ilyenkor természetesen előre meg kell határozni az egyes években járó díjat).
Azzal viszont fontos tisztában lenni, hogy bármelyik módot is választjuk, ahhoz már kötve vannak a felek, más úton nem teljesíthető a bérleti díj – kivéve, ha a felek ebben később közösen megállapodnak.
A haszonbérleti díj csak utólag fizethető
A haszonbért utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni.
Nem köthető ki tehát előzetes fizetés sem gazdasági évenként, sem a teljes bérleti időszakra előre.
Ez abból következik, hogy ezt a szabályt nemcsak a Ptk. tartalmazza (amelytől „diszpozitív” jellegénél fogva a felek szabadon eltérhetnének), hanem a Földforgalmi szabályozás „kógens” törvénye is. [2013. évi CCXII. tv. 50. § (2) bek.]
Hogyan módosítható egy haszonbérleti szerződés?
A haszonbérleti szerződés módosítására írásban kerülhet sor, bármikor a haszonbérlet fennállta alatt. Fontos kritérium azonban, hogy a szerződés időtartama még a módosítással együtt sem haladhatja meg a 20 évet. Jó tudni, hogy amennyiben a szerződés módosításra kerül, úgy arra már az új jogszabályi rendelkezéseket is alkalmazni kell.
Mikor van szükség hatósági jóváhagyásra a módosításhoz?
Két esetben van szükség a módosítás földhivatali jóváhagyására:
- 1) ha a szerződés időtartama kerül meghosszabbításra vagy
2) ha a módosítás a haszonbér mértékének a csökkentésére irányul.
A földhivatal ilyenkor kizárólag azt vizsgálja, hogy a szerződés meghosszabbított időtartama meghaladná-e a 20 évet vagy a második esetben, hogy a haszonbér csökkentése indokolt-e a piaci viszonyok alapján.
Milyen esetekben szűnik meg egy haszonbérleti szerződés?
A jogszabály tételesen felsorolja, hogy egy haszonbérlet milyen esetekben szűnik meg.
Ettől eltérni vagy új megszűnési módokat alkalmazni nincs lehetőség, ez következik a földforgalmi szabályok úgynevezett közjogi jellegéből is.
A haszonbérlet megszűnik
- 1) a bérleti időtartam lejártával
2) közös megegyezéssel
3) a haszonbérlő jogutód nélküli megszűnésével
4) a haszonbérlő halálával – ha az örökösök kilépnek a szerződésből
5) azonnali hatályú felmondással [2013. évi CCXII. tv. 58. §]
6) a bérlő egyoldalú felmondásával (egészségi állapota vagy családi körülményei miatt).
A haszonbérfizetési kedvezmény
Amennyiben a haszonbérlő az aszálykár (vagy más természeti jellegű vis maior ok) miatt legalább 30 százalékos hozamcsökkenést szenved, arra az évre a haszonbér mérséklésére lehet jogosult.
Fontos, hogy ez nem jár automatikusan, hanem annak érvényesítését a bérlőnek kell kezdeményeznie és csak arra a földre vehető igénybe, amelyen a kár bekövetkezett.
Fontos, hogy a kedvezmény csak akkor illeti meg a haszonbérlőt, ha legalább 2500 forint/aranykorona/év bérleti díjat fizet a szerződés alapján. Mi a helyzet, ha terményben fizetik a bérleti díjat? A jogszabály ilyen esetben is lehetővé teszi a bérleti díj mérséklését, ahhoz pedig, hogy milyen összeggel kell mérsékelni, a termény piaci értékét kell figyelembe venni. [2013. évi CCXII. Törvény 63. §]
Mi a teendője a bérlőnek?
Első lépés, hogy a kormányhivatali határozatot annak kézhezvételét követő nyolc napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval (a fentiek szerint tehát az első határozatot, amely a kár bekövetkeztét állapítja meg). A haszonbér-kedvezmény pontos mértékét azonban nem ez a határozat, hanem a kormányhivatal második döntése állapítja majd meg, ez az úgynevezett hozamérték-csökkenés. Ebből a második határozatból állapítható meg, hogy mennyivel lehet csökkenteni az adott évi bérleti díjat.
Fontos, hogy ezt a második határozatot is meg kell küldeni a bérbeadó számára, ez a felek tájékoztatási kötelezettségéből is következik.
Az így csökkentett bérleti díj ugyanúgy szerződésszerű teljesítésnek minősül, azt a bérbeadó köteles elfogadni (feltéve, hogy az említett jogszabályi előírásoknak megfelelően közölték vele a kárt).
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés