A hatékony technológiával a környezetterhelést is csökkentik a gazdák
Az általánosan elfogadott nézet szerint a mezőgazdasági termelés nem jár együtt a környezet védelmével. Ez azonban nem fedi a valóságot. A termelés jelentős része ugyanis az élő környezetben történik, amire a mai művelési folyamatok kiemelt figyelemmel vannak. Az erőforrások felhasználása korunkban már sokkal hatékonyabb, amivel jelentősen csökken az agrárium okozta környezetterhelés. Többek között ezekről is beszélt Balogh Viktor, a KITE Zrt. marketingigazgatója. Szóba kerültek a Green Deal követelményei, a helyspecifikus gazdálkodás hatékonyságnövelő megoldásai és a cég tudásátadásban betöltött szerepe is.
A mezőgazdasági termelés jelentős környezetterheléssel jár. Milyen lépéseket tesz meg a KITE Zrt. ennek csökkentéséért?
A fenntarthatóság manapság rendkívül népszerű és aktuális kérdés, aminek társadalmi, gazdasági és környezeti dimenziója is van. Ezeket sok mindennel ki lehet még egészíteni, amit nagy mértékben meghatároz az, hogy éppen melyik területről van szó. Teljesen mást jelent a fenntarthatóság a mezőgazdaság, az ipar és az egyén szempontjából. Azonban az említett dimenziók szoros együttműködésben állnak egymással, hiszen a társadalomnak és a gazdaság minden szereplőjének a környezetben, a meglévő adottságok között kell léteznie és dolgoznia. Ezért nagyon fontos, hogy nem élhetjük fel a tartalékokat, sőt, újakat kell képeznünk a jövő nemzedékének, hogy legalább a mostanihoz hasonló körülmények között tudjon élni a Földön.
Ezen belül kell megvalósítani - többek között - a világ élelmezését és az ipar kiszolgálását. Ennek az új irányelveit fektette le a Green Deal, az európai Zöld Megállapodás, ami a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos környezetterhelés csökkentésének szükségességét és a módjait rögzítette. Beletartozik a káros anyagok kibocsátásának és a felhasznált vegyi anyagok mennyiségének drasztikus csökkentése is.
Hirdetés
Amiben mi lehetőséget látunk, az a mezőgazdasági technológiák fejlesztése, aminek egyik leghatékonyabb módja a precíziós gazdálkodás, amit ma már inkább helyspecifikus gazdálkodásnak nevezünk. Ezzel a mezőgazdaságban egy több évtizedes, nagyon fontos alapelvének megfelelve termelnek: csak a szükséges és elégséges beavatkozásokat hajtják végre, mert a természettel összhangban kell dolgozni. Ez korábban tábla- vagy gazdaság szinten volt tervezhető, ám az új technológiáknak köszönhetően egyre kisebb egységekben lehet dolgozni, egyre több adatot és információt tudunk beszerezni a természetről, a talaj, a növény és a víz állapotáról, és egyre kisebb területekre tervezhetők meg a beavatkozások ahhoz, hogy azok a leghatékonyabban és a legkisebb anyagfelhasználással valósulhassanak meg. Win-win helyzet jön létre, amiben az egyik oldalról növekszik a termelés hatékonysága, a másik oldalon pedig a beavatkozás mértékét, a kijuttatott inputanyagok mennyiségét lehet csökkenteni.
Hogy néz ki ez a telephelyeken és a termelés gyakorlatában?
A KITE telephelyein is érvényesül a fenntarthatóság, odafigyelünk arra, hogyan alakítjuk ki az új épületeket, amelyekben a lehető legkorszerűbb megoldások segítik azt, hogy minél kevesebb energia felhasználásával tudjuk üzemeltetni azokat. A személygépjármű-flottánk szinte teljesen hibrid autókból áll, ezzel is igyekszünk csökkenteni a cég ökológiai lábnyomát. Az újonnan beépítendő megoldásoknál pedig folyamatosan keressük a zöld megoldások lehetőségét.
A korszerű eszközökkel, például a kisebb talajnyomású gumiabronccsal, az alacsony károsanyag-kibocsátású motorral felszerelt traktorral hármas összhang jön létre. Az egyik részt az alaptechnológia, a műveletek és a genetika adják, a másikat az ehhez kapcsolódó technikai kivitelezés; az eszköz, ami nagy kapacitást és hatékonyságot tesz lehetővé, a harmadikat pedig az informatika, ami biztosítja a kapcsolatot az adat és a gép között, valamint kulcsszerepet tölt be a szántóföldön képződött adatokból létrehozott döntések, technológiák megalkotásában. A bemutatókon, az ismertető anyagainkban, az ajánlatainkban mindig tájékoztatjuk a partnereinket ennek fontosságáról. Lényeges, hogy a beruházásokhoz kapcsolódó edukációs részt is vállaljuk, megtanítjuk a megoldások használatát, és az üzemeltetésben is támogatjuk a termelőket. A cél, hogy a vevők a legjobban, leghatékonyabban tudják alkalmazni ezeket az eszközöket, amivel a hagyományos termeléshez képest a környezetterhelést is csökkentik.
Ezt viszont meg is kell tanulni, amiben eladóként és szolgáltatóként nagy felelősségünk van. Kötelességünk az eszköz mellé a tudást is biztosítani, amire nagyon odafigyelünk.
A KITE missziója, hogy a technológiák megismertetésével és elterjesztésével a magyar mezőgazdaság eredményességét és versenyképességét is tudja javítani. Teljesen mindegy a beruházás mérete, a néhány millió forintos gépfelokosítástól kezdve a milliárdos fejlesztésekig mindenhez megvan az a szolgáltatáscsomagunk, ami tartalmazza azt, hogyan tudja a megrendelő eredményesen használni az újonnan beszerzett technológiát.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés