A termelést és az ahhoz szükséges gépellátottságot meghatározza a birtokstruktúra és a termelési szerkezet. A kisebb, elaprózottabb birtoktesteken a gépek kevésbé hatékonyak és nem jól használják ki a kapacitásokat a termelésben. A nagyobb tábla- és birtokméretek esetén a kihasználtság és a gépesítési színvonal is jobb. Azoknak az országoknak a mezőgazdasága termel hatékonyabban és lesz versenyképesebb a nemzetközi piacokon, ahol magasabb a gépellátottság és a gépesítési színvonal. A magyar mezőgazdaságnak ebből a szempontból van még lehetősége a fejlődésre. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara anyaga hivatkozott az Agrárium7 oldalra, ezt a cikket szemléztük. Magyarországon a statisztika 427.732 darab gazdaságot tartott nyilván 2017-ben, az átlagos birtoknagyság 12,8 hektár gazdaságonként. Az elmúlt 8 évben a gazdaságok száma 25 százalékkal csökkent, az átlagos birtokméret pedig 47 százalékkal nőtt. Viszonyításként, a mérsékelt égövön termelő hasonló nagyságrendű, a miénknél fejlettebb mezőgazdasággal rendelkező európai országokban, Belgiumban 37.800 db, Dániában 38.300 db, Hollandiában 67.500 db gazdaság van. De a lényegesen nagyobb földterülettel és mezőgazdasággal rendelkező Németországban is mindössze 285.000 db.
Nem minden gazdaságnak van földje
A magyarországi 424.732 statisztikai gazdaság közül viszont csak 365.000 rendelkezik földterülettel - írja a NAK. Ezeknek is 57,5 százaléka, 244.200 gazdaság 1 hektár alatti területen gazdálkodik. Ezek legtöbbjének a gépesítés szempontjából kisebb a jelentősége, vagy speciális gépesítést igényel. A gépesítés szempontjából a többi 120.800 db gazdasággal, ezen belül is a 10 ha feletti 60.700 db gazdasággal lehet és érdemes komolyan számolni.
Elmarad a magyarországi gépesítési színvonal a nyugat-európaitól
A cikk szerint a magyar mezőgazdaságban 159.000 db saját motoros erőgép van, ezek közül 120.160 db traktor és 10.770 db a gabonakombájn. Az utóbbi években a traktorok és kombájnok száma is csökkent, a motorteljesítményük és a kapacitásuk viszont növekedett. A mezőgazdasági termőterületre vetített teljesítményellátottság 2,4 kW/ha, amely nemzetközi összehasonlításban alacsonynak mondható. A fejlett mezőgazdasággal rendelkező országok ezen mutatója két-, két- és félszerese a magyarországi adatnak. Az alapvető energiaszolgáltató traktorokon kívül a második legfontosabb kulcsgép a gabonakombájn. Jelenleg 10.770 gabonakombájn van az országban. Ezeknek 68,8 százaléka egyéni gazdaságokban, 31,2 százaléka a gazdasági szervezetekben működik. Egy gabonakombájn által éves átlagban betakarítandó terület 279 ha/gép, amely adat az egyéni gazdaságokban 236 ha/gép, a gazdasági szervezetekben pedig 372 ha/gép. A nagyobb teljesítményű gabonakombájnok rendszerint a gazdasági szervezeteknél találhatók.
A hazai kombájnsűrűség csak fele a nyugat-európai átlagnak. Tehát egy gabonakombájnnak kétszer akkora területen kell elvégeznie a betakarítást, mint a nyugati szomszédainknál.
A KSH felmérése alapján 5.000 db magajáró rakodógép dolgozik a mezőgazdaságban, ennek 40 százaléka az egyéni gazdaságokban, 60 százaléka pedig a gazdasági szervezetekben van jelen. Az átlagos motorteljesítményük az előzőeknél 63, az utóbbiaknál 75 lóerő. Ez azt jelenti, hogy a kisebb, 3 tonna alatti emelőképességű változatok vannak többségben. Ugyanakkor kedvező, hogy évente átlagosan 8-10 százalékos a megújulási rátájuk és 73 százalékban a mezőgazdaságban jobban kihasználható, sokoldalúbb teleszkópos változatokat szerzik be. A teljes cikket az Agrárium7 oldalon olvashatja el.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás