A múlt heti jelentős esőzések után ismét napos, meleg idő tért vissza, ami kedvező feltételeket biztosított az őszi káposztarepce keléséhez és kezdeti fejlődéséhez, valamint az őszi betakarításhoz. Az előttünk álló időszak azonban változékonyabb lesz, hiszen délnyugatról nedves levegő érkezik több hullámban, ami csapadékot hoz, és a hét végén lehűlés is várható.
A múlt hét elején még a Boris nevű ciklon hozott jelentős csapadékot és hűvös időt, de keddtől már csak elszórt záporok fordultak elő, szombatra pedig országszerte szárazabbá vált az időjárás. Az elmúlt 10 napban a Dunántúlon és északon 60-100 mm, míg az Alföldön 30-60 mm eső esett, így a 30 napos csapadékösszeg meghaladja az átlagot, bár a 90 napos még mindig elmarad tőle. Aszály jelenleg nem tapasztalható, de a talaj felső rétege a múlt hét elejére csaknem 30-70 cm mélyen átnedvesedett, majd a napos, szeles időjárás hatására gyorsan száradt.
Hirdetés
A hőmérséklet hétfőn még csak 15 fok körül alakult, de keddtől fokozatosan emelkedett, szerdán már 22-27 fok között volt, és a hét további részében is 25 fok körüli csúcsértékek voltak jellemzőek. A hétvégi derült, szélcsendes éjszakákon a száraz levegő miatt jelentős lehűlés következett be, vasárnapra országszerte 10 fok alá süllyedt a hőmérséklet, a fagyzugos helyeken pedig 0-3 fok is előfordult - írta agrometeorológiai jelentésében a HungaroMet.
Az idei meleg, aszályos nyár következtében a kapásnövények és gyümölcsök érése szokásosnál jóval hamarabb kezdődött. A napraforgó és a kukorica betakarítása már augusztus végén elindult, bár a szeptember közepi csapadékos időjárás átmenetileg hátráltatta a munkát, és rontotta a termés minőségét. Az átnedvesedett talaj viszont kedvezett az őszi káposztarepce kelésének és fejlődésének.
A múlt hét elején még vizes volt a növényállomány, de keddtől gyorsan száradt a levélzet, és azóta alacsony a levélnedvesség időtartama. A párás időszakok az éjszakai szélcsendes területeken voltak hosszabbak, de az ország nagy részén ez is csökkent.
Az NDVI vegetációs index az utóbbi időszakban tovább csökkent, és országszerte veszített zöld tömegéből a vegetáció, különösen az aszály sújtotta területeken, mint az Alföld és a Dunántúl keleti részei. A 10 fokos bázishőmérséklettel számolt hőösszeg április 1-től jelenleg 1680-1890 foknap között alakul, ami már jóval meghaladja a kukorica éréséhez szükséges értéket, így a növények fejlődése mintegy három héttel előbbre tart a megszokottnál.
Az előttünk álló héten változékony időre számíthatunk, több hullámban érkezik délnyugatról nedves, meleg levegő. Sok felhő és hajnali ködfoltok mellett kevés napsütés várható, keddtől pedig eső, záporok és zivatarok is kialakulhatnak. Csütörtökön lesz a legkisebb esély csapadékra, de a hét végéig területi átlagban 5-25 mm eső hullhat. A hőmérséklet nappali csúcsértéke a felhősebb és csapadékosabb tájakon 20 fok körül, a naposabb részeken 25 fok közelében várható. Vasárnap hidegfront hozhat komolyabb lehűlést.