A globális tojásipar termelésének növekedése az elmúlt 50 évben több mint lenyűgöző volt. A Poultry World megtiszteltetésnek érezte, hogy szakértői elemzést adhat ki az iparág fejlődéséről, és dokumentálhatja a globális tojástermelés és az árucikk kereskedelmének figyelemre méltó növekedését. Az elemzés a globális tojástermelés jelentős növekedését és a drasztikus területi eltolódásokat mutatja be.

Melyek voltak a meghatározó innovációk és irányító tényezők a sikertörténet mögött? Az első innováció a hibridizációs technológia alkalmazása volt a tojótyúkok tenyésztésében. Ez 1950-ben kezdődött az USA-ban, és az 1950-es évek végén került át Európába. Speciális tenyésztő cégek kezdték el világszerte forgalmazni a keltetőtojásokat és csibéket.

Mivel a tojásfogyasztást nem tiltották vallási akadályok, a termelés és a fogyasztás növekedett, ami a főbb termelési központok területi eltolódását eredményezte. (Fotó: Pixabay)

Etetés, vízellátás, tojásgyűjtés, trágyakezelés, vakcinák

A második innováció az automatikus etetéssel, vízellátással, tojásgyűjtéssel és trágyakezeléssel ellátott ketrecek építése volt. Ez drasztikusan csökkentette a szükséges munkaerő-ráfordítást, és sokkal nagyobb állományokat tett lehetővé. A hatékony tartási rendszer a hibrid tyúkkal párhuzamosan terjedt el.

A harmadik innováció a Newcastle-kór (1954) és a Marek-kór (1972) elleni vakcinák kifejlesztése volt. Ezek a kezelések javították a tojótyúkok egészségi állapotát, és 5% alá csökkentették az elhullási arányt.

Nagyon fontos irányító tényező volt egy speciális adalékanyagokat tartalmazó keveréktakarmány kifejlesztése, amely javította a tyúkok táplálkozását. Ez hozzájárult a tyúkok egészségéhez is, és jelentősen növelte a tojásrakási arányt. E tényezők kombinációja lehetővé tette, hogy a növekvő világnépesség számára nagy mennyiségű, magas tápértékű tojást termeljenek elfogadható áron.

Vertikálisan integrált vállalatok jelentek meg

Érdemes megjegyezni, hogy a tojástermelés szervezésében világszerte hasonló tendencia alakult ki: megjelentek a vertikálisan integrált vállalatok. Mivel a tojásfogyasztást nem tiltották vallási akadályok, a termelés és a fogyasztás növekedett, ami a főbb termelési központok területi eltolódását eredményezte.

Míg 1970-ben Európa és Észak-Amerika a globális termelési volumen közel kétharmadát adta, addig 2020-ra arányuk 21,8%-ra csökkent. Ezzel szemben Ázsia és Közép- és Dél-Amerika 1970-ben még csak 30,7%-kal járult hozzá a termeléshez, 2020-ban azonban már 74,1%-ot ért el. Kína és India pedig együttesen 42,0%-kal járult hozzá a világ tojástermeléséhez. Az 1970-ben még a top 10 csoportba tartozó 6 európai országból 2020-ban már csak 1 maradt. A tojástermelés globális szerkezete tehát drasztikus változás on ment keresztül.

Gazdaságilag jelentős a 3%

Bár a tojáskereskedelem volumene a globális tojástermelésnek csak kevesebb mint 3%-át tette ki, a vezető exportáló és importáló országok számára jelentős a gazdasági jelentősége. Az ebben a tanulmányban elemzett időszakban Európa uralta a tojáskereskedelmet, és csak 1990, illetve 2020 előtt ért el Ázsia nagyobb részesedést az exportban és az importban. Európa volt az egyetlen olyan kontinens is, amely az elmúlt 50 évben pozitív kereskedelmi mérleggel rendelkezett. Észak-Amerika 1980-tól kezdődően, Ázsia pedig csak az utóbbi években mutatott kereskedelmi többletet.

Állatjóléti vita, madárinfluenza

Az ezredfordulón új kihívásokkal kezdett szembesülni a tojásipar. Az egyik az állatjóléti vita, amely az EU-ban már 2012-től a hagyományos ketreces tartás betiltásához és új tartási rendszerek – mint a feljavított ketrecek, a padlón tartott és a szabad tartás – bevezetéséhez vezetett. Az elkövetkező két évtizedben ez a hagyományos ketrecekben tartott tyúkok számát is drasztikusan csökkenteni fogja, ahogyan azt az USA-ban, Kanadában és Új-Zélandon történt fejlemények is mutatják.

A másik kihívást a madárinfluenza vírus fenyegetése jelenti, amely 2015 óta katasztrofális járványokat okozott, és számos országban endémiássá vált. A Newcastle és a Marek-kór elleni vakcinák sikere utat mutathat ebből az egzisztenciális fenyegetésből.

Tovább fog nőni a volumen

A kihívások ellenére a tojástermelés és a tojáskereskedelem volumene tovább fog nőni, mivel a kereslet több fejlődő országban is növekszik. A területi mintázat stabil marad. Európa és Észak-Amerika veszíteni fog a termelésből, de Európa képes lesz megőrizni vezető pozícióját a tojáskereskedelemben. Bár számos vállalat és induló vállalkozás sikeres a növényi alapú tojáspótlók előállításában és értékesítésében, ezek 2030 előtt nem érik el a kétszámjegyű mennyiséget.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás