Képzeljük el, ha az ember „beszélgethetne” a növényekkel, és figyelmeztethetné őket a kártevők közelgő támadására vagy szélsőséges időjárásra. A Sainsbury Laboratory Cambridge-i Egyetem (SLCU) növénytudósokból álló csapata ezt a tudományos fikciót szeretné valósággá tenni, és fényalapú üzenetekkel „beszélgetni” a növényekkel. Az eszköz a Highlighter nevet kapta a keresztségben.

A dohánnyal (Nicotiana benthamiana) végzett korai laboratóriumi kísérletek bebizonyították, hogy a fény mint inger (hírvivő) segítségével aktiválni tudják a növény természetes védekező mechanizmusát (immunválasz). A fény a mindennapi emberi kommunikáció univerzális eszközeként szolgál, például a közlekedési lámpák jelzése, a gyalogátkelőhelyek vagy a boltok nyitva-zárva állapotának jelzése.

További munkát terveznek a Highlighter továbbfejlesztése érdekében, de a csapat már demonstrálta a növényi immunitás, a pigmenttermelés és egy sárga fluoreszcens fehérje optogenetikai szabályozását (Fotó: Pixabay)

A módszer lényege, hogy fényérzékeny fehérjéket juttatnak a sejtekbe, amelyeket a kutatók irányítani akarnak. Így a fény segítségével számos folyamatot tudnak elindítani és kikapcsolni ezekben a sejtekben.

A Highlighter az új eszköz

A PLOS Biology című szaklapban megjelent legújabb kutatásuk egy új eszközt ír le, a Highlighter-t, amely meghatározott fényviszonyok segítségével aktiválja egy célgén kifejeződését a növényekben, például a védekező mechanizmusok beindítására – az ember „beszélget” a növényekkel.

Az elképzelés, hogy képesek lennének értelmes szinten kommunikálni a növényekkel, már régóta foglalkoztatja az emberek fantáziáját. Ha ez a képesség megvalósulna, az forradalmasíthatná a mezőgazdaságot és a növényekkel való kapcsolatunkat.

„Ha figyelmeztetni tudnánk a növényeket egy közelgő betegségkitörésre vagy kártevő támadására, akkor a növények aktiválhatnák természetes védekező mechanizmusaikat, hogy megakadályozzák a széles körű károkat” – mondta Dr. Alexander Jones. „A növényeket a közelgő szélsőséges időjárási eseményekről, például hőhullámokról vagy aszályról is tájékoztathatnánk, lehetővé téve számukra, hogy kiigazítsák növekedési mintáikat, vagy takarékoskodjanak a vízzel. Ez hatékonyabb és fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlatot eredményezhetne, és csökkenthetné a vegyszerek szükségességét.”

Bo Larsen, aki a Highlightert az SLCU-n végzett munkája során fejlesztette ki, egy nagy lépéssel közelebb került ehhez a célhoz, a növényekkel való „beszélgetéshez”, amikor egy fényvezérelt génexpressziós (optogenetikai) rendszert egy prokarióta rendszerből egy növényekre szabott eukarióta rendszerré alakított.

Optogenetikai eszköz növények számára

A Highlighter a növényekben alkalmazva minimálisan invazív fényjeleket használ az aktiváláshoz és inaktiváláshoz, és nem befolyásolja a növekedési kamrák fény-sötét ciklikussága.

A jelenlegi Highlighter rendszer kék fényviszonyok mellett inaktív, sötétben, fehér fény, zöld fény és – rejtélyes módon – vörös fényviszonyok mellett aktív. További munkát terveznek a Highlighter továbbfejlesztése érdekében, de a csapat már demonstrálta a növényi immunitás, a pigmenttermelés és egy sárga fluoreszcens fehérje optogenetikai szabályozását, ez utóbbit sejtfelbontásban.

„A Highlighter fontos előrelépés a növények optogenetikai eszközeinek fejlesztésében, és nagy felbontású génszabályozása alapvető növénybiológiai kérdések széles körének vizsgálatára alkalmazható” – tette hozzá Dr. Jones. „A növények egyre bővülő, változatos optikai tulajdonságokkal rendelkező eszköztára a növényfejlesztés számára is izgalmas lehetőségeket nyit. A jövőben például felhasználhatnánk egy fényállapotot egy immunválasz kiváltására, majd egy másik fényállapotot egy adott tulajdonság, például a virágzás vagy az érés pontos időzítésére.”

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás