A hőség és az aszály következtében gyorsulva szárad a vegetáció Magyarországon
Az elmúlt héten hazánkban több helyen alakultak ki záporok és zivatarok, amelyek bár területenként eltérő mennyiségű csapadékot hoztak, a vegetáció szinte mindenhol kapott valamennyi nedvességet. Az elmúlt hetek forró és aszályos időjárása miatt azonban a kukorica és a napraforgó állományok, amelyek már a kényszerérés különböző fázisaiban járnak, nem profitáltak jelentősen ebből a csapadékból. A hét elején még várhatók záporok és zivatarok, de a hét második felében száraz, meleg időre van kilátás.
A múlt hét időjárása forró és többnyire száraz volt, bár szerdáról csütörtökre, majd a hétvégén több helyen is záporok és zivatarok alakultak ki. A lehullott csapadék mennyisége jelentős területi eltéréseket mutatott: míg az északi és északnyugati régiókban 20-60 mm csapadék is esett, addig más területeken 5 mm-nél kevesebbet mértek, sőt néhol egyáltalán nem esett. Az elmúlt harminc nap csapadékösszege a nyugati és északi régiókban, valamint a nagyobb felhőszakadások által érintett területeken 30-70 mm között alakult, de az Alföldön sok helyen még a 10 mm-t sem érte el. A sokéves átlagtól való negatív eltérés továbbra is 20-60 mm között van. Az északi és nyugati területeken az elmúlt napok csapadéka jól átnedvesítette a felszíni talajréteget, és a középső rétegbe is jutott nedvesség. Azonban az Alföldön és a Dunántúlon jelentős területeken továbbra is kritikusan száraz maradt a talaj felső egy méteres rétege. Az aszály mértéke az északi régiókban jelentősen csökkent, de az ország területének több mint kétharmadán továbbra is súlyos aszály tapasztalható.
Hirdetés
A hőmérséklet 4-8 fokkal volt magasabb az augusztus közepén megszokottnál, napközben jellemzően 33-38 fokig emelkedett, míg éjszakánként 19-23 fok közötti értékeket mértek. Az elmúlt 10 nap átlaghőmérséklete csak az északkeleti régiókban maradt 25 fok alatt, máshol 25-29 fok között alakult - írta agrometeorológia elemzésében a HungaroMet.
A vegetáció fejlődése két héttel előrébb jár a megszokottnál, amihez az aszály is hozzájárult a kényszerérés miatt. A napraforgó és kukorica állományok a növényszáradás fázisába léptek. A legfrissebb műholdas NDVI index mérések alapján a 2022-es rendkívüli aszálynál jobb a helyzet, de az állományok az ideálistól még messze vannak. Az évi maximális zöld tömeg is elmarad az optimálistól, és a kukoricánál különösen hamar megkezdődött a növényszáradás. Bár égetően szükség lenne csapadékra, sok táblában már egy kiadós eső sem javítana jelentősen a terméskilátásokon. A virágzás és szemképződés időszakában ugyanis az átlagos csapadékmennyiség sem érkezett meg, így az öntözés nélküli területeken gyenge termés várható.
Az elmúlt héten több alkalommal is előfordultak éjszakai záporok, zivatarok, amelyek miatt a növények még a kevésbé csapadékos területeken is hosszabban maradtak vizesek. A levélnedvesség magas szintje és a magas hőmérséklet kedvezett a gombás betegségek kialakulásának.
Az NDVI vegetációs index az évszaknak megfelelően még magas, de folyamatosan csökken. A természetes vegetáció gyorsan veszít zöld tömegéből, és az aszály miatt már az erdők is hasonló folyamaton mennek keresztül, míg a szántóföldi növények már júliusban száradni kezdtek. A csapadékhiányos időjárás tovább gyorsította ezt a folyamatot, ami az Alföldön és a Dunántúl keleti részein az átlagosnál jóval kevesebb zöld tömeget eredményezett.
A kukoricatermesztésben használt 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg 1330 és 1500 foknap között mozog, és egyre nő a különbség a hűvösebb nyugati, északi tájak és a melegebb délkeleti területek között. A hőösszeg a tavalyi évhez képest jelentősen magasabb, az északkeleti régiókban 180-220 foknappal, míg másutt 230-290 foknappal haladja meg a tavalyit, és 160-240 foknappal a sokéves átlagot is. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció fejlődése a szokásosnál három héttel előrébb tart.
A folytatásban a hét első felében még záporokra, zivatarokra lehet számítani, majd csütörtöktől anticiklonos hatás alakul ki, ami száraz, meleg időt hoz. Kedden és szerdán több helyen is kialakulhatnak záporok, zivatarok, amelyek felhőszakadással és néhol jégesővel járhatnak. A levegő fülledt lesz, napközben 30-35 fok között alakul a hőmérséklet, éjszakánként pedig 20 fok körüli értékekre van kilátás. Szerdán egy hidegfront érkezik, ami csütörtökre átmeneti lehűlést hoz, de péntektől visszatér a kánikula, bár a levegő már nem lesz fülledt. A talajok nedvességtartalma a heves záporok által érintett területeken a hét első felében még növekedhet, főként a felszíni rétegekben, majd csütörtöktől ismét a nedvességvesztés válik jellemzővé.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés