Az aratás előrehaladtával az északi féltekén egyre valószínűbb, hogy a 2018/2019. gazdasági év globális termésmennyige nem éri el a tavalyit. A legújabb előrejelzések szerint 723-745 millió tonna kenyérgabona kerülhet a tárolókba a jövő hónapban kezdődő új gazdasági évben (USA agrárminisztériuma, Nemzetközi Gabonatanács, Tallage). Az elemzők egyet értenek abban, hogy ez a várt mennyiség alulmúlja a globális felhasználást, ugyanakkor a jelentős nyitókészlettel együtt a kínálat elegendő lesz a 736-751 millió tonna igény fedezésére.
Az északi féltekén az aratás előrehaladtával egyre biztosabb, hogy a 2018/2019. évi szezon globális termése elmarad az egy évvel korábbitól. A legfrissebb mértékadó prognózisok szerint összesen 723-745 millió tonna kenyérgabona kerülhet a világ tárolóiba a júliusban kezdődő új gazdasági évben (USA agrárminisztériuma, Nemzetközi Gabonatanács, Tallage). Az elemzők véleménye megegyezik abban, hogy ez a volumen alulmúlja a globális felhasználást, ugyanakkor a bőséges nyitókészlettel együtt a kínálat elegendő lesz a 736-751 millió tonna igény fedezésére.
723-745 millió tonna kenyérgabona kerülhet a világ tárolóiba az új gazdasági évben (Fotó: Pixabay, Free-Photos)
A Tallage francia piacelemző vállalat szakemberei szerint az EU tagországaiban összesen 140 millió tonna búzát takaríthatnak be a gazdák a következő hetekben. Ez a mennyiség közel 2 millió tonnával lenne kevesebb a 2017. évinél. A váratlan áprilisi hőstressz elsősorban a skandináv országokban, Németország északi területein, Lengyelországban és a balti államokban befolyásolhatja negatívan a hozamokat. Ugyanazokon a területeken, ahol márciusban még a bőséges csapadék miatt szenvedtek a növények. Az uniós termelés több mint felét biztosító három tagország közül egyedül Franciaországban várják az elemzők a termés növekedését (4 százalékkal 37,8 millió tonnára), Németországban 1,5 százalékkal 24 millió tonnára, az Egyesült Királyságban közel 1 százalékkal 14,5 millió tonnára mérséklődhet az idei kibocsátás. Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában 6-8 százalékkal kevesebb búza kerülhet a raktárakba. Spanyolországban a 2017. évi komoly hozamkiesést követően a hektáronkénti termés 3,7 tonnára nő (+61 százalék) a prognózis szerint, így az ország összes búzatermése akár 59 százalékkal 6,1 millió tonnára bővülhet. Magyarországon egyelőre nem állnak rendelkezésre hivatalos adatok a 2018. évi termésre vonatkozóan, mindenesetre a Tallage alig 4,8 millió tonna (–5 százalék) búzatermés betakarításával számol, 5,1 tonna/hektár (–4,5 százalék) átlaghozam mellett.
A világ vezető búzaexportőr országai közül Oroszországban a tavalyinál 13-19 százalékkal kevesebb, 69-74 millió tonna búzát takaríthatnak be a gazdák az idén. Ukrajnában szintén a termelés csökkenése (–1-3 százalék) várható, 25-27 millió tonna termény kerülhet a tárolókba.
Az USA-ban hektáronként 3,2 tonna termést jeleznek az idei prognózisok az egy évvel korábbi 3,1 tonnával szemben. Az átlaghozam kismértékű javulása mellett az elmúlt évinél 4 százalékkal nagyobb termőterület is hozzájárul ahhoz, hogy a betakarítás végén 5 százalékkal több búzaterméssel számoljanak, azonban a kibocsátás várhatóan így sem éri el az 50 millió tonnát.
Eközben a déli féltekén a búza vetésének érkezett el az ideje. Ausztráliában várhatóan a tavalyihoz hasonló nagyságú területen, 12,2 millió hektáron teremhet a kalászos. Ezzel egy időben Argentínában 6 millió hektárra (+7 százalék) növekedhet a búza termőterülete.
Az aratás kezdetével 180 dollár (USD)/tonna közelébe ereszkedett a búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 2018. június 22-ig. Ezt a trendet követte a termény fronthavi jegyzése a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) is, ahol 170–175 euró/tonna körül mozgott a kurzus ekkor. Az árcsökkenés várhatóan a fizikai piacra is begyűrűzik, azonban 2018. május 5. és június 8. között még világszerte erősödött a búza ára a főbb exportőrök (Oroszország, Ukrajna, EU) terméskilátásainak romlása, valamint az előre jelzett készletcsökkenés miatt. Az oroszországi újtermésre (augusztusi határidő, 12,5 százalékos fehérjetartalom) az egy hónappal korábbinál 1 dollárral, a romániaira/bulgáriaira 4 dollárral drágábban, 207 és 205 dollár/tonnáért kötöttek szerződést június elején. A Franciaországban megtermelt, augusztusban feladandó malmi búzára eközben 216 dollár/tonnáért (+8 dollár) volt érdeklődés. Ugyanakkor a németországi, 12,5 százalékos fehérjetartalmú, augusztusi szállítású termény kikötői ára (FOB) 227 dollár/tonna volt Hamburgban (+7 dollár), ami alacsonyabb az USA-ból származóénál (228 dollár/tonna). A takarmánybúza augusztusi kikötői ára (FOB) 200 dollár/tonna (+7 dollár) volt Bulgáriában és Romániában, 195 dollár/tonna a fekete-tengeri térség más exportőreinél (+3 dollár), míg a franciaországi takarmánygabonára 216 (+8 dollár), az Egyesült Királyságban megtermeltre 218 (+5 dollár) dollár/tonnáért szerződtek. Itthon a Magro.hu fizikai piacán átlagosan tonnánként 51.500 forintot kellet fizetni az étkezési és 47-48 ezer forintot a takarmánybúzáért június első részében.
Forrás: AKI és Magro.hu