Az osztrák statisztikai hivatal végleges adatai szerint a 2021-es belföldi almatermés volumene 152 ezer tonna lett, aminek háromnegyedét Stájerországban takarították be. Az eredmény 5 százalékkal marad el a megelőző évi terméstől. A visszaesés hátterében a késő tavaszi fagyok állnak. Ugyan a virágok képződése még megfelelő volt, a fagyok és a hűvös időben kevesebbet repülő méhek miatt a termésberakódás már korlátozott volt és meg is késett. Ez a gyümölcsméret csökkenésében is jelentkezett. 

Az osztrák körtetermés szintén elmaradt a 2020-as mennyiségtől, a 7700 tonnás volumen 6 százalékos csökkenést jelent a 2020-as szinthez képest - írta a FruitVeB. Európában a kedvezőtlen időjárás miatt 2020-ban is kevesebb gyümölcs termett, mint a megelőző évben. Az Európai Unió almatermése 1 százalékkal 10,7 millió tonnára mérséklődött 2020-ban az egy évvel korábbihoz képest. Lengyelországban 17 százalékkal nőtt a termés, Olaszországban nem változott, míg Franciaországban 13 százalékkal csökkent (WAPA, 2020). Németország a közösség legnagyobb almaimportőre, ahol a kibocsátás 3 százalékkal emelkedett (Destatis, 2021). Az EC (2020c) szerint az unió almatermelése kisebb termőterületen, de növekvő hozamok mellett várhatóan stabil marad a következő években. Az unióban az előző évinél 12 százalékkal több körte termett 2020-ban (WAPA, 2020).

A huszadával kevesebb az osztrák almatermés az idén, mint tavaly

Visszaesés volt a megelőző években is

Az AKI PÁIR becslése szerint az összes gyümölcstermés 20 százalékkal 585 ezer tonnára csökkent 2020-ban a 2019. évihez képest. A kajszi (–85 százalék) és az őszibarack (–62 százalék) terméskiesése a legnagyobb, de almából és körtéből csaknem fele annyi termett, mint 2019-ben. Az ipari alma importja 54 százalékkal esett vissza, a friss fogyasztásra szánt alma behozatala 19 százalékkal nőtt. Az alma felvásárolt mennyisége 6 százalékkal nőtt. A friss fogyasztásra szánt alma kivitele 38 százalékkal, az ipari alma exportja 56 százalékkal zuhant.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás