A jó takarmány titka: a lehető legjobb szilázs készítése
Az állattartók olcsó tömegtakarmányt biztosíthatnak állataiknak a silózással. Az egyik legfontosabb feladat, hogy a silózástól a feletetésig megakadályozzuk a silóban lévő értékes energia és fehérje elvesztését. Az esetleges veszteségeket ugyanis később drágább forrásokból kell kiegészíteni, hogy az állatok termelése ne csökkenjen. Azonban fontos figyelni rá, hogy az előkészítés, a silózás és a feletetés során kedvezőtlen hatású mikroorganizmusok is elterjedhetnek a takarmányban.
Az Agrárágazat írta meg, hogy a jó minőségű szilázs eléréséhez kritikus pont az időzítés. Az erre való felkészülés már a betakarítás előtt elkezdődik, hogy az ideális szárazanyag-tartalom biztosítható legyen, mivel korai vágásnál kisebb a hozam, a túl későinél pedig alacsonyabb a metabolizálható energia. A fonnyasztásnál is kiemelten fontos az időzítés. Ideális esetben nem szabad túl sokáig tartania, különben a lebontó mikroorganizmusok a takarmány korai energia- és fehérjevesztését okozhatják.
Hamar kell betárolni a takarmányt
A tömegtakarmányt a legjobb esetben a vágást követő 24 órán belül, de legfeljebb 48 órán belül kell betárolni. Az anyagot tömöríteni szükséges, majd légmentesen le kell zárni, hogy minimalizálni lehessen az oxigén mennyiségét, amely egyébként támogatná a nem kívánt aerob mikroorganizmusok szaporodását. Az anaerob szakaszban kialakuló baktériumtípusok alapvető fontosságúak annak biztosításához, hogy a szilázs tápanyagban gazdag, biztonságos és ízletes legyen - írták.
Hirdetés
Gyors savanyítás
A jó minőséghez gyors savanyítás szükséges, ami a gyorsan növekvő tejsavbaktériumok mennyiségétől függ. Kockázatos arra támaszkodni, hogy elegendő homofermentatív tejsavbaktérium van a tömegtakarmányban. Ezeknek a baktériumoknak a száma nagyon változó, és hatékonyságuk baktériumtörzsenként nagyban különbözik. Ezért egy tudományosan bizonyított szilázsoltó baktériumkultúra nagyon fontos előrelépést jelenthet. A szilázs erjedésének rossz kezdete a kevésbé kívánatos baktériumok növekedését támogatja, beleértve a vajsavat termelő Clostridiumokat is. Ezek rontják a szilázs általános ízét, és csökkenthetik a tejtermékek minőségét. Egyes elszaporodó kórokozó baktériumok az állatok egészségét és bélállapotát is befolyásolhatják. A tejsavat termelő baktériumok jó törzseivel elért gyors pH-csökkentés segít megőrizni a szárazanyagot, az energiát és a fehérjét, valamint megvédi a takarmányt a kedvezőtlen hatású baktériumoktól.
Aerob stabilitás
Arra is érdemes figyelni, hogy milyen gyorsan romlik a szilázs minősége a siló megnyitása után (aerob stabilitás). A jobb aerob stabilitás elérése érdekében hatékony heterofermentatív baktériumokra van szükség, azonban nem minden heterofermentatív baktérium egyforma. A stabil fermentációhoz szükséges gyors kezdeti pH-csökkenés biztosításához lényeges a megfelelő tejsavtermelő törzsek kiválasztása. A heterofermentatív baktériumok túlzott ecetsavtermelése viszont hátrányt jelenthet, mivel az ecetsavtermelés szárazanyag-veszteséget okozhat, csökkentve a szilázsban maradt energia szintjét.
A BIOMIN egyedülállóan hatékony stratégiát fejlesztett ki az aerob stabilitás megtartásához a Lactobacillus kefiri törzs felhasználásával. Ez a heterofermentatív baktériumtörzs több kedvező tulajdonsággal rendelkezik, beleértve a fokozott aerob stabilitást. További előnye, hogy alacsony siló-pH-t produkál. A cég termékében a L. kefiri DSM 19455 és egy másik heterofermentatív törzs, a L. brevis DSM 23231, valamint a gyorsan növekvő, nagy mennyiségű tejsavat termelő, homofermentatív L. plantarum DSM 19457 hatékony kombinációja található meg. A homo- vagy a heterofermentatív baktériumoknak meg kell lenniük a jó szilázs-oltóanyagban, hogy kettős célt érjenek el: a gyors pH-csökkentést, és az aerob stabilitást. A kívánt eredmények elérése érdekében elősegíti a megfelelő tejsavtermelés, amely fontos a szilázs gyors pH-csökkenéséhez, és elegendő ecetsavat biztosít az aerob stabilitás biztosításához a kitárolásnál. A kombináció megvédi a szilázst a nemkívánatos baktériumok, élesztők és penészgombák növekedésétől a silózás alatt és azután is, ezzel megelőzve az energia- és fehérjeveszteséget.
Minőségi szilázs, egészséges állatok
A minőségi, jól tartósított szilázs előállítása biztosítja, hogy a silózásba befektetett pénz megtérüljön. A legfontosabb az, hogy a szilázs energiájának és fehérjetartalmának megőrzése maximalizálja a jövedelmezőséget a jobb hús- vagy tejtermelés révén, így csökkenthető a drága kiegészítők költsége - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés