A kacsafarkú szender titkai
A szenderek a magyar állatvilág különleges tagjai. A lepkék érdekes életmódjukkal vívták ki a természetjárók és kerttulajdonosok figyelmét. A legtöbb szenderfaj éjszaka aktív, ezért ritkán lehet velük találkozni. Az egyik leggyakoribb hazánkban őshonos, kivételesen nappal aktív képviselőjük a kacsafarkú szender. Gyorsan mozog, nektárfogyasztás közben egy perc alatt akár százszor is változtat helyet. Rendkívül hosszú pödörnyelvével leszállás nélkül, a kolibrihez hasonlóan veszi fel a táplálékát.
A kacsafarkú szender, latin nevén a Macroglossum stellatarum nappali aktivitása okán könnyebben megfigyelhető. A lepkék közt közepes méretűnek mondható, 5,5 centiméter nagyságú - írta a Greenfo. Pihenő helyén, nyugalomban nem túl feltűnő, ilyenkor zárt szárnyakkal élénk színei nem látszódnak, egy sötétbarna közegbe teljesen beépül. Élénk színeiből szabad szemmel röptében, táplálkozás közben látszódhat a szárnytőben némi aranysárga szín. Aranysárgás, lilás-barnás színei a hátsó szárnyon vannak és a fonák oldalon találhatók - közölték.
Gyorsan mozog, a nektár fogyasztása közben egy perc alatt akár százszor is változtat helyet. Rendkívül hosszú pödörnyelvével leszállás nélkül, a kolibrihez hasonló módon veszi fel a virágok nektárját. Levendulán, nyáriorgonán és imola-fajokon gyakran megfigyelhető. Hernyója hazánkban gyakori galaj fajokon fejlődik, a nem vegyszerezett galajfolt kiváló hely a peték számára.
Hirdetés
Vándorló, márciusban és áprilisban érkezik hazánkba déli irányból. Helyben maradó egyedei áttelelni csak épületek belsejében képesek. Olyan védettebb zugokban lehetséges ez számára, ahol a tél időjárási hatásainak a lepke nincs kitéve. Vándorló egyedei Afrikát is elérik. Két nemzedéke repül május-július és augusztus-október hónapokban. Fotózása nem könnyű feladat. Az optikai tengely irányában is rendkívül mozgékony, közeledik majd távolodik, sokat fordul és oldalirányban is gyorsan változtat helyet - írták.
A faj rendszertani besorolása
A kacsafarkú szender (Macroglossum stellatarum) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjébe, ezen belül a szenderfélék (Sphingidae) családjába tartozó faj. Potrohán feltűnő fekete-fehér farpamacs („kacsafarok”) van. Ennek segítségével kitűnően tudja kormányozni magát, amikor sebes, zúgó repüléssel a virágok között cikázik - írta róla a Wikipedia.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés